ساره جوانمرد

sare-javanmardساره جوانمرد: تغییر نگاه مردم به معلولان مهمترین هدف من است
تهران – ایرنا – دارنده عنوان بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا می گوید: باید نگاه جامعه به معلولان تغییرکند وایجاد تغییردرجامعه رامهم ترین رسالت زندگی و حضورش در میادین آسیایی و جهانی عنوان کرد.
ساره جوانمرد در گفت و گو با ایرنا گفت: همیشه به این مساله اشاره کرده ام و بار دیگرتاکیدمی کنم از اینکه می توانم مدال های خوشرنگ کسب کنم تا پرچم ایران و سرود ملی کشورم طنین انداز شود، بسیار خوشحالم اما هدف نهایی من کسب این مدال های رنگارنگ نیست.
دارنده دومدال طلای بازیهای پاراآسیایی 2014 اینچئون خاطرنشان کرد:بزرگترین و مهمترین رسالت من در زندگی تغییر نگاه ترحم آمیز مردم به معلولان است، زیرا بسیاری از افراد سالم ، معلولان را به دلیل محدودیت های جسمی ناتوان تصور می کنند که این کاملا اشتباه است.
این تیرانداز30ساله کشورمان گفت: بسیاری ازمعلولان توانمندترازافرادی هستند که به ظاهر سالمند و امیدوارم روزی برسد که مردم ایران نیز مانند بسیاری از کشورها به معلولان نگاهی بدور از ترحم داشته و تمامی این تفکرات بد و خام در خصوص معلولان تغییر کند.
وی درپاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که آیا افزایش امکانات برای فعالیت و زندگی معلولان نیز بخشی از این هدف هست یا خیر افزود: اگر دیدگاه جامعه نسبت به معلولان وتوانمندی های آنان تغییر کند خود به خود امکانات جامعه برای استفاده بهتر این قشر افزایش می یابد.
دارنده مدال طلای قهرمانی جهان آلمان ادامه داد: بخاطر کسب عنوان بهترین ورزشکار زن آسیا به خود می بالم ، زیرا کسب چنین عناوینی توسط ورزشکاران معلول بویژه زنان، توانمندیهای آنان را برای مردم و جامعه ثابت می کند.
جوانمردگفت: معلولان درسخت ترین شرایط زندگی کرده وفعالیت های اجتماعی داشته اند، ولی فضای فرهنگی نامناسب وافکاراشتباه شرایط رابرای آنان بسیار سخت تر می کند.
دارنده مدال طلای جام جهانی لهستان افزود: کسب 120 مدال رنگارنگ توسط ورزشکاران معلول در بازیهای پاراآسیایی با تفکر موجود در جامعه و در قیاس با مدال های کسب شده توسط کاروان ورزشی ایران در بازیهای آسیایی نشان از قدرت بیشتر معلولان دارد.
**راه اندازی تیراندازی در رشته 25مترتعدادمدال ها را افزایش می دهد
بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا معتقد است با راه اندازی تیراندازی تپانچه مسافت 25 متر شانس تیراندازان ایرانی برای کسب مدال در پارالمپیک ریو افزایش می دهد.
جوانمرد ادامه داد:اگرماده 25مترراه اندازی شودهمانطور که تیراندازان توانستند در زمانی کوتاه درماده 50متر به آمادگی دست یافته و مدال کسب کنند قطعا می توانند در پارالمپیک با افزایش مواد، مدال های بیشتری نیز برای کاروان ایران کسب کنند.
وی اضافه کرد: کمتر از دو سال تا بازیهای پاراآسیایی ریو باقی مانده است و تیراندازی معلولان هشت مسابقه جهانی درسال 2015 پیش رو دارد که اگر تیم ملی بتواندحداقل سه یا چهاررقابت جهانی شرکت کند به آمادگی بالایی دست خواهد یافت.
این تیرانداز 30ساله با بیان اینکه سهمیه پارالمپیک ریو را تیرماه سال گذشته و درجریان مسابقات قهرمانی جهان آلمان کسب کرده است، گفت: سه مسابقه جهانی تیراندازی از مجموع هشت مسابقه ، رقابت های توزیع سهمیه المپیک است و تیراندازان ایران این فرصت را دارند تا تعداد بیشتری سهمیه برای المپیک 2016 کسب کنند.
جوانمردگفت: برای حضورقدرتمنددربازیهای پاراآسیایی اینچئون هفت ماه تمرینات منظم را پشت سرگذاشتیم و بعد ازیک استراحت کوتاه، ازهفته گذشته رقابت های آزاد تیراندازی آغاز شده که طی پنج مرحله ادامه دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر رقابت های آزاد تیراندازی ، رقابت های لیگ تیراندازی نیز در سه مرحله برگزار خواهد شد که حضور در این رقابت ها می تواند به آماده سازی بازیکنان ملی پوش کمک بسزایی داشته باشد.
** از عملکردم در سال 93 راضی ام
دختر تیرانداز ایرانی گفت: از عملکردم در سال 93 راضی هستم زیرا توانستم در 3 رویداد مهم این سال چهار مدال طلا بدست آورم.
به گفته وی مدال طلای رقابت های قهرمانی جهان درآلمان، مدال طلای جام جهانی لهستان و دو مدال طلای مواد 10متربادی و 50 متر خفیف بازیهای پاراآسیایی دستاوردش در سال 93 است.
جوانمرد علاوه بر تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی ، به عنوان کارمند قراردادی سابقه بیش از چهار سال همکاری با اداره کل تربیت بدنی استان فارس را دارد.
وی درخصوص فعالیت های اجتماعی اش گفت: قرار بود مسئولان شرایط را برای اشتغالزایی قهرمانان آسیا و جهان فراهم کنند اما پس از گذشت چند سال این موضوع درپیچ وخم کارهای اداری گم شدوهیچ صحبتی دراین خصوص نمی شود.
تیرانداز جوان کشورمان اظهارامیدواری کرد تامدیران کشورومسئولان ورزش امکانات و شرایط بهتری برای تحصیل و کار ورزشکاران و قهرمانان ورزشی فراهم کنند.
وی همچنین گفت: درصورتی که ورزشکاران وقهرمانان ورزشی شغلی داشته باشندمی توانند بدون دغدغه به فعالیت های ورزشی شان پرداخته و موفقیت های بیشتری برای کشور فراهم کنند.
ساره جوانمرد سال 1363 با معلولیت مادر زاد از ناحیه پا در شهرستان شیراز متولد شد،وی چهارمین دختر از پنج فرزند خانواده است وکسب چند مدال رنگی در پارالمپیک 2016 برزیل نیز یکی از اهداف کوتاه مدت وی محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا؛ سایت کانون معلولان توانا، 3 آذر 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *