دومین مجمع هم اندیشی سازمان های مردم نهاد معلولان کشور

majma-malolanدومین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان کشور به همت کانون معلولین توانا و باحضور بیش از ۶۰ تشکل معلولین در کشور امروز در هتل لاله ی تهران برگزار شد.
به گزارش پیک توانا: امروز بیش از۶۰ تشکل فعال در حوزه معلولان از سراسر کشور دور هم جمع شدند تا در تسریع روند تصویب قانون جامع حمایت از معلولان اثرگذار باشند.
مدیران عامل و اعضای هیات مدیره ی تشکل های معلولان در دومین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد کشور به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداخته و تجربیات خود را با سایرین به اشتراک گذاشتند.
رییس هیات مدیره کانون معلولین در این نشست ضمن تشکر از حضور تشکل های مردم نهاد معلولان بر تشکیل اولین شبکه ی اجتماعی معلولان در کشور تاکید کرد.
سید محمد موسوی دراین نشست ضمن تاکید براین مطلب که معلولیت ناتوانی نیست گفت: ما باید با تلاش های خود راه را برای سایر افراد دارای معلولیت و به ویژه کودکان و نوجوانان هموار کنیم.
وی ادامه داد: دورهم جمع شدن سازمان های مردم نهاد یکی از اتفاقات خوبی است که به کمک مدیران تشکل ها به زودی شاهد آن باشیم.
مدیرعامل انجمن باور نیز دراین مجمع با اشاره به ضرورت تصویب قانون جامع حمایت از معلولان گفت: سازمانهای غیردولتی باید با گرفتن مشاره های خوب، گام های اساسی بردارند.
سهیل معینی افزود: تصویب قانون جامع با تلاش سازمانهای مردم نهادو به همت نمایندگان دولت یکی از اتفاقات خوبی است که امیدواریم به زودی شاهد آن باشیم.
وی ادامه داد: معلولان زمانی توانمند هستند که خودشان به خودشان کمک کرده و به اثبات توانایی های خود بپردازند.
معینی گفت: ما باید به اندازه ای با هم اتحاد داشته باشیم که راهی جز ایجاد شبکه ی یکپارچه ی ملی برای خود نبینیم.
وی تصریح کرد: ما با دورهم بودن ها خواهیم دید که قدرت زیاد و بزرگی داشته و می توانیم گام های موثری برداریم.
عضوشورای شهر تهران که خود نیز از معلولان هستند در دومین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان گفت: اگرچه تصویب قانون جامع حمایت از معلولان می تواند اتفاق خوبی برای این گروه باشد اما اگر قرار است قانون باعجله تصویب شده و به خوبی اجرا نشود این کار مناسبی نخواهد بود.
دکتر علی صابری با تاکید براینکه تشکیل شبکه ملی معلولین یک رویداد بزرگ برای معلولان است گفت: دیگر وقت آن رسیده که افراد دارای معلولیت در جلسات رسمی به دور هم جمع شوند و دیگر وقت درد دل کردن های دوستانه به پایان رسیده است.
صابری همچنین با بیان اینکه کانون معلولین توانادر دورهم جمع کردن تشکل ها به خوبی ایفای نقش کرده تصریح کرد: افراد دارای معلولیت باید به میدان بیایند و با انجام کارهای کارشناسی و علمی برای خود قدم بردارند.
در ادامه مدیران برخی سادگزمانهای مردم نهاد نظرات و پیشنهادات خود را اعلام کرده و به ارایه ی راهکارها و دیدگاههای خود پرداختند.
در پایان بیانیه ی دومین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان توسط عضوهیات مدیره کانون توانا و دبیر برگزاری مجمع هم اندیشی تشکل ها ، سیداکبر حسینی قرائت شده و به امضای مدیران تشکل ها درآمد.
گفتنی است اولین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد با حضور ۲۵ سازمان مردم نهاد معلولان در اسفند ماه سال گذشته و در هتل هویزه برگزار شده بود.
منبع: رقیه بابایی، وب سایت کانون معلولان توانا، 28 آبان 1393

bayaniemajmaبیانیه مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان کشور
ما حاضرین در مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان با تأکید بر حقوق برابر همه شهروندان کشور ایران مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی و سایر قوانین و مقررات رسمی کشور و حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت مصرح در قوانین خاص این قشر معزز از جمله “قانون جامع حمایت از حقوق افراد معلول مصوب 1383 مجلس شورای اسلامی “و مفاد پیمان نامه جهانی حقوق انسانی افراد دارای معلولیت که با امضاء و الحاق جمهوری اسلامی ایران به آن از اعتبار قوانین داخلی کشور برخوردار است و با تکیه بر ضرورت تحقق حقوق برابر شهروندان دارای معلولیت با سایر آحاد جامعه صرف نظر از تفاوتها و محدودیتهای جسمی ،حرکتی، حسی، ذهنی و روانی یا تؤام آنها، ایجاد بستر عملی مشارکت همه جانبه افراد دارای معلولیت در روندهای تصمیم سازی و تصمیم گیریهای کلان کشور به ویژه امور معطوف به این شهروندان و ظرفیت سازی برای تحقق مفاد پیمان نامه جهانی حقوق انسانی افراد معلول در کشورمان، ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان، 12 آذر و در راستای تحقق فلسفه وجودی این مناسبت یعنی توجه درخوربه حقوق و نیازهای 15 درصد از جمعیت دارای معلولیت جوامع بشری، تحقق مفاد مندرج در بندهای این بیانیه را خواستاریم :
با توجه به اتمام تدوین و بررسیهای کارشناسی پیش نویس لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در کمیسیونهای تخصصی و اصلی هیأت دولت از یک سو و نقش کلیدی این لایحه بر بهبود سطح زندگی میلیون ها تن از شهروندان دارای معلولیت کشورمان از سوی دیگر از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسوول دستگاه مادر در تدوین و پیگیری اجرای این لایحه درخواست می نماییم در اسرع وقت این لایحه را با حساسیت اولویت رسیدگی به هیأت محترم دولت ارائه نماید.
ضمن تأکید بر درک روشن از وضعیت حساس ایران عزیزمان در شرایط کنونی بین المللی و مشغله دولت محترم یازدهم برای به فرجام رساندن پرونده هسته ای ایران و شکستن بی بازگشت تحریمهای نا عادلانه تحمیلی علیه ایران با حفظ حقوق مسلم ملت بزرگمان، از رئیس جمهور محترم و هیأت دولت انتظار داریم با توجه به دامنه وسیع تأثیرات تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد معلول بر سایر قوانین و مقررات معطوف به این گروه و لحاظ این لایحه به عنوان سند بالا دست در سیاست گذاریها و برنامه ریزیهای مربوط به رفع نیازهای شهروندان معلول ، با اعمال حمایت حداکثری از این قانون آن را در کوتاه ترین زمان ممکن تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.
از نمایندگان محترم خانه ملت بویژه فراکسیون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت می خواهیم پس از دریافت متن لایحه از دولت محترم ضمن رفع نقایص و خلاء های احتمالی موجود در لایحه از طریق جلب مشارکت کارشناسان این حوزه و صاحب نظران فعال سازمانهای غیر دولتی افراد معلول ، در اسرع وقت این لایحه را برای ابلاغ به دستگاه های اجرایی تصویب نمایند و در ادامه مبتنی بر تجارب 10 ساله سپری شده پس از تصویب قانون جامع حمایت از حقوق افراد معلول، با اعمال حساسیتهای لازم ضمن رصد دقیق اجرای مفاد لایحه بر تحقق کامل آن نظارت نمایند.
با توجه به تأثیر اساسی تصویب و اجرای برنامه های 5 ساله کلان توسعه کشور برسیاست گذاریها و برنامه ریزیهای اجرایی ، از مسوولان محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می خواهیم نیازها، حقوق و جایگاه شهروندان دارای معلولیت را با جلب مشارکت کارشناسان صاحب نظر درحوزه افراد دارای معلولیت و سازمانهای غیر دولتی فعال در این حوزه در برنامه ششم توسعه تدوین و مشخص نمایند.
از دولت محترم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور میخواهیم به منظور تحقق هدف نهایی زندگی مبتنی بر عزت نفس، توام با رفاه و مستقل شهروندان دارای معلولیت ، با جایگزینی رویکرد توانمندسازی معلولان به جای تداوم چرخه معیوب اعطای کمکهای بلاعوض کوچک، موقت و سطحی به افراد دارای معلولیت، با تدوین و اجرای برنامه های علمی کارآفرینی پایدار برای شهروندان دارای معلولیت متناسب با سطح توانمندی و مهارتهای آنان ، گامهای عملی و ملموس برای خروج شهروندان معلول از چتر سازمانهای حمایتی بردارند.
نمایندگان سازمانهای مردم نهاد معلولان کشور
هتل لاله تهران – چهارشنبه 28/8/1393

2 پاسخ
 1. هم درد
  هم درد می گوید:

  دوست معلول من مهم نیست دیگران در باره تو چه فکر میکنند و چه میگویند بلکه مهم آنست تو چگونه فکر میکنی و چگونه میخواهی در زندگیت موفقیت را و لذت و شادی را کسب کنی

  پاسخ
 2. علی
  علی می گوید:

  من جديدأ معلول شدم دارم ديوونه ميشم دوتا باهامو تويه تصادف اززيرزانو ازدست دادم نميتونم باشرايط جديد كنار بيام

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.