آشنایی با ورزش تیراندازی جانبازان و معلولین

tirandazi-malolanپیامبر اکرم(ص) فرمود:
خداوند متعال به وسیله یک تیر سه نفر را به بهشت می برد، آن که تیر را می سازد و در ساختن آن قصد خیر دارد و آن که تیر را می اندازد و آن که به عنوان مددکار تیر را به تیر انداز می دهد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن سبک زندگی اهمیت ورزش بر هیچ کس پوشیده نیست و خواه ناخواه نیاز به فعالیتهای ورزشی در همه احساس می شود این احساس نیاز در افرادی که به هر دلیلی بخشی زا سلامتی خود را از دست داده است بیشتر دیده می شود در این میان ورزش برای افراد ضایعه نخاعی که مجبورند روی ویلچر بنشینند جزء لاینفک زندگی می باشد.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی فدراسیونی بنام جانبازان و معلولین تاسیس شد که یکی از موفق ترین فدراسیونهای کشورمان محسوب می شود و با مدیریت مجرب توانسته مدالهای زیادی از مسابقات جهانی- تورنمنت ها- پاراالمپیک ها برای میهن مان به ارمغان بیاورد. فعالیتهای فدراسیون مذکور از لحاظ کمی و کیفی تقریبا” در حد استانداردهای بین المللی می باشد و در بیست رشته ورزشی فعالیت دارند که تیراندازی هم یکی از آنهاست تیراندازی در دنیا یک علم و هنر محسوب می شود عده ای آنرا در بعد نظامی می بینند و لی در احادیث فقط بر روی بعد نظامی تاکید نشده است اهمیت تیراندازی آنقدر زیاد است که حضرت محمد (ص) فرمودند تیراندازی و شنا را به فرزندان خود بیاموزید. تیراندازی یک نیاز عمومی است و یکی از بهترین ورزشهایی است که موجب تمرکز می شود انسان وقتی حضور ذهن داشته باشد می تواند حضور قلب هم داشته باشد. در کشور آلمان پانزده هزار باشگاه تیراندازی وجود دارد در صورتیکه یک کشور غیر مسلمان است عده ای به جهت نوع وسیله این ورزش که اسلحه است تصور می کنند این ورزش خشن و خطرناک است در صورتیکه اگر اصول ایمنی رعایت شود آسیب آن یک در میلیون است این ورزش در دنیا بعنوان ورزشی که کمترین آسیب را دارد شناخته شده است.

تجهیزات تیراندازی :
کلیه مقررات حاکم بر تجهیزات تیراندازی بر افراد عادی بر تیراندازی معلولین و جانبازان نیز حاکم می باشد. مانند تفنگ ، طپانچه بادی و خفیف ، جلیقه، شلوار، دستکش، بند، مقر، عینک، هدف ها ، فاصله تیراندازی ، مهمات و … جانبازان و معلولین با توجه به وضعیت جسمی خود که همچون افراد عادی نمی توانند بصورت بزانو ، نشسته، یا درازکش تیراندازی کنند تجهیزات خاصی برای خود دارند که در قوانین معلولین دارای مقررات خاص خود می باشد مانند: ویلچر ، صندلی تیرانداز ، پایه نگهدارنده و ….
بنیانگذاران ورزش معلولین در جهان و متولیان قوانین ورزشی سه هدف کلی را دنبال می کنند.
کلیه معلولین با هر نوع معلولیت و توانایی بتوانند ورزش کنند تا مانع از افزایش معلولیت های خود گردند.
معلولین بتوانند توانائیهای جسمی و روانی خود را به نمایش گذارده و قدرت اراده خود را کشف و به اثبات رسانند.
اجرای عدالت ورزشی در رقابتها بر اساس میزان توانائیهای جسمی معلولین : این هدف تا جایی پیش رفته که برای بعضی از رشته های ورزشی دهها ماده ورزشی در قوانین در نظر گرفته می شود تا ورزشکاران بتوانند با گروههایی به رقابت بپردازند که از نظر معلولیت هم سطح باشند ( شنا و دو و میدانی )
در ورزش تیراندازی جانبازان و معلولین کلاسبندیهای پزشکی و مواد ورزشی آن بگونه ای تدوین شده که ورزشکاران از حداقل معلولیت تا معلولین نخاعی با در صد بالا در 16 ماده ورزشی با یکدیگر به رقابت بپردازند.
هر یک از رشته های ورزشی معلولین در سطح جهانی دارای یک کمیته ورزشی اختصاصی بین المللی می باشد که قوانین و مقررات خود را هماهنگ با قوانین و مقررات همان رشته ورزشی که برای افراد غیر معلول در سطح جهانی تدوین شده تبیین نمایند.
سازمان ورزشی تیراندازی معلولین در سطح جهانی با نام Intemaional shooting committee for disabled و علامت اختصاری I.S.C.D شناخته می شود که کلیه اقدامات ورزشی تیراندازی معلولین در سطح جهانی را پیگیری می نماید. قوانین و مقررات تیراندازی معلولین هر چهار سال یکبار در زمان اجرای هر پارا المپیک طی جلساتی با حضور نمایندگان کشورهای عضو بازنگری و اصلاح می گردد.

مسابقات و مواد ورزشی :
مسابقات تیراندازی معلولین در سطح جهانی در پنج شکل برگزار می گردد مسابقات ملی یا داخلی ، منطقه ای، تورنمنت ها، جهانی ، پارا المپیک ها ، ورزش تیراندازی توسط کمیته تیراندازی پارا المپیک پس از تغییر قوانین فدراسیون ورزشی تیراندازی بین المللی اداره می شود.
این قوانین تفاوتهایی که بین تیراندازی افراد معلول با تیراندازی افراد سالم وجود دارد را بررسی می کند. این ورزش از زمان پارا المپیک تورنتو در سال 1976 شروع شده و در حال حاضر 51 کشور در این رشته فعالیت می کنند.
ورزشکاران معلول جسمی – حرکتی در دو کلاس جداگانه با توجه به شرایط جسمی خود می توانند فعالیت کنند تیراندازی به دو رشته طپانچه و تفنگ تقسیم می شود. مسابقات برای مردان و زنان با معلولیت قطع عضو، آسیب نخاعی ، فلج مغزی و … آزاد و یکسان است ( در دو بخش ایستاده و ویلچری ) :

کلاسبندی پزشکی :
ورزشکاران تیرانداز بر اساس میزان معلولیت خود در یکی از 2 کلاس اصلی (SH1,SH2) و در یک کلاس فرعی مربوط به آن کلاسها طبقه بندی می شوند:
SH1: SH1A-SH1B-SH1C
SH2-SH2A-SH2B-SH2C

این طبقه بندی بر اساس محدودیت حرکتی و دامنه عمل حرکتی هر تیرانداز انجام می گیرد.
لازم به توضیح است که تمام تیراندازان با معلولیت های گوناگون در یک سطح قرار می گیرند و توزیع مدال تنها بر اساس کسب امتیاز می باشد این کلاسبندی صرفا” جهت استفاده از امکانات و بر اساس نوع معلولیت است.
منبع : ”آشنایی با ورزش تیراندازی جانبازان و معلولین”، سارا عزیزی، سایت مرکز ضایعات نخاعی جانبازان، آبان 1385 ؛ سایت کانون معلولان توانا، 6 آبان 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *