بازدید نمایندگان سازمان های فعال معلولان از پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران

بازدید گروهی نمایندگان سازمان های غیر دولتی فعال در امور معلولان از پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران منطقه شش شهرداری تهران

bohranبا تلاش جمعی جامعه معلولین ایران ، انجمن باور و موسسه رعد و دیگر انجمن ها و با یاری دکتر یاور استاد دانشگاه علمی -کاربردی ، روز یکشنبه ساعت 9:30 صبح برنامه بازدید گروهی با حضور نمایندگان سازمان های غیر دولتی فعال در امور معلولین در شهر های تهران ، کرج و ری از پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران منطقه شش شهرداری تهران واقع در پارک لاله به عمل آمد تا امکانات و شرایط این پایگاه در شرایط اضطراری ملاحظه گردد و مشخص شود که چه توجه ای در این پایگاه به وضعیت معلولان در این شرایط شده است .
در ابتدا از اتاق مدیریت بحران این پایگاه در طبقه اول بازدید به عمل آورده شد و توضیحات مبسوطی از ساختار و تشکیلات و وظایف اتاق بحران و نحوه تشکیل آن در مواقع اضطراری توسط دکتر یاور و مهندس خسروانی مدیر محترم این پایگاه ارائه شد . این پایگاه که زیرمجموعه شهرداری است ، مکان اسکان احتمالی نمی باشد و تنها جهت مدیریت در مواقع اضطراری طراحی شده است که ایمنی بالایی در مقابل زلزله دارد و برای ارتقای سطح فکری و عملی شهروندان برای این مواقع آموزش های لازم را ارائه می دهد .
نمایندگان حاضر پیشنهاد دادند که در جلسات ادواری و فصلی این ستاد نمایدگانی از معلولان برای طرح مسائل و مشکلات آنها حضور بهم رسانند .
در ادامه و در جلسه مشترکی با آقای خسروانی مدیر پایگاه و دیگر مسوولان پایگاه ، آقای مهندس خسروانی به اهمیت توجه به معلولان به عنوان گروه های آسیب پذیر در مواقع اضطراری پرداختند و توضیحات کامل تری در خصوص اقدامات انجام شده این پایگاه برای معلولان منطقه ارائه نمودند . برگزاری چندین مانور و ارائه آموزش های لازم به معلولان ؛ خانواده ها و مددکاران آنها از جمله این اقدامات است .
نمایندگان حاضر در جلسه نیز به بیان نظرات خود در این خصوص پرداختند و خواستار توجه جدی تر این پایگاه به این موضع حیاتی شدند . رعایت اصل پیشگیری ، آموزش همه گیر معلولان ، ایچاد بانک های اطلاعاتی دقیق از معلولان و شناسایی مکان زندگی آنها ، تهیه چک لیست لازم نیازهای معلولان در این مواقع ، آموزش امدادگران برای یاری صحیح تر به معلولان از جمله موارد مطرح شده بود که مقرر شد با تعامل سازنده و بیشتر این امور مهم سازمان دهی و اعمال گردد.
در پایان بازدید نیز از وسایل ضروری نگهداری شده در انبار در مواقع اضطراری دیدن به عمل آمد که از مواردی که همه حاضران فقدان آن را احساس و بیان کردند ، عدم وجود وسایل ضروری معلولان مانند صندلی چرخدار ، عصاهای مختلف ، سمک ، عصای مخصوص نابینایان و از این دست بود که لزوم تهیه آن در کیت های بزرگ کمک های اولیه و کیف های شخصی کمک های مطرح شد و مقرر شد از طریق مراجع ذیربط اقدام لازم به عمل آید .
همچنین در مذاکرات انجام شده با مهندس خسروانی مقرر شد در آینده ای نزدیک و با یاری دکتر یاور و سایر انجمن ها مانور زلزله ای ویژه معلولان طراحی و اجرا گردد.

منبع: وب سایت جامعه معلولین ایران، 7 مهر 1393

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.