بازدید ازکانون ناشنوایان ایران

بازدید ازکانون ناشنوایان ایران

nashenavayan01علی نوری – روز دوشنبه شهریورماه در شهرک غرب(قدس) تهران خدمت هیئت مدیریت جدید کانون ناشنوایان ایران رسیدیم. این کانون در سال 1339 تأسیس شد که به عنوان مؤسسه قدیمی تعلق به نسل دوم مراکز مردم نهاد ناشنوایان دارد. نسل اول در دوره باغچه‌بان تأسیس شد. نسل دوم عمدتاً شاگردان با واسطه یا بدون واسطه باغچه‌بان هستند آنان تاکنون در زمینه‌های مختلف خدمات بسیار داشته‌اند. جلسه ساعت 11 تا 2 بعدازظهر طول کشید.
آشنایی با هیئت مدیره
حدود هفت‌ماه قبل هیئت مدیریت جدید به نام‌های زیر با رأی اعضا امور را به دست گرفتند. همه اعضای هیئت مدیره تشریف داشتند و ریاست هیئت به معرفی آنان پرداخت:
آقای خلیلی، رئیس
آقای ذبیحی، مدیر IT
خانم میرشفیعی، رابط ناشنوایان و مسئول روابط عمومی
آقای خانی، عضو گروه پژوهش
خانم شهیدی، عضو گروه پژوهش
آقای سید محسن لوح موسوی، مشاور ارشد
آقای زنجانی، بازرس

موضوعات مطرح شده و تصمیم‌ها
نخست خانم میرشفیعی به عنوان رابط(مترجم) اعضاء جلسه را معرفی کردند. سپس آقای نوری گزارش کوتاهی از فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین را ارائه کرده و در چند زمینه هماهنگی و همکاری بین دفتر فرهنگ معلولین با کانون ناشنویان ایران را ضروری دانستند. این زمینه‌ها عبارتند از:
1- ویراست دوم دانشنامه ناشنوایان
این کتاب در سال 1385 در سه جلد منتشر شد ولی نیاز به بازنویسی و تکمیل دارد که بعضی از بخش‌ها را کانون، مسئولیت آنرا بر عهده بگیرد و کار کند و تحویل دهد. که انشاءالله بتوانیم تا دو سال آینده ویراست دوم این اثر را منتشر کنیم.
2- ویژه‌نامه مجله‌توان‌نامه درباره زبان اشاره
3- تألیف و نشر دانشنامه زبان اشاره
4- شخصیت شناسی نخبگان و شخصیت‌های مهم ناشنوا
5- یک جلد کتاب در باره کانون ناشنوایان ایران
6- همکاری در تقویت سامانه‌های اطلاع رسانی
nashenavayan02آقای نوری در باره هر یک از این موضوعات و محورها توضیحاتی ارائه کردند. سپس آقای موسوی حدود نیم ساعت در باره وضعیت زبان اشاره و کلاً وضعیت ناشنوایان در ایران توضیح دادند.
انشاءالله سخنان ایشان را به طور کامل منتشر خواهیم کرد فقط خلاصه سخنان ایشان درچند بند ارائه می‌گردد.
1- پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و افتادن تصدی امور زبان اشاره به دست آموزش و پرورش چون وزیر و معاونان ایشان شناخت درستی از زبان اشاره نداشتند از اینرو آموزش این زبان را به تدریج کاهش دادند تا در آخر آموزش این زبان تعطیل شد. به طوری که چند سال است که زبان اشاره در مدارس ناشنوایی ایران آموزش داده نمی‌شود.
2- در تمامی کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا به زبان اشاره اهمیت ویژه می‌دهند چون به تجربه نشان داده شده که زبان اشاره بهترین شیوه ارتباط ناشنوایان با جامعه و با دیگران است.
3- وضعیت فرهنگی و اطلاعات ناشنوایان در هر دو دهه اخیر بسیار کاهش یافته است. بسیاری از آنان به خصوص نخبگان ناشنوا به خارج از کشور عزیمت کرده‌اند. هم اکنون وضعیت اجتماعی و فرهنگی ناشناوایان خوب است.
لازم به ذکراست که آقای سید محسن لوح موسوی از پیشکسوت‌های زبان اشاره در ایران است. حدود سی سال در دانشگاه بهزیستی به عنوان استاد و مدرس حضور داشته و تا کنون مصاحبه و مقاله و کتاب فراوان تألیف و عرضه کرده است.
او در سال 1352 کمیته زبان اشاره را تأسیس کرد . در پیشرفت این زبان در ایران اقدامات مهمی انجام داد.
درسال 1374 طرح اصلاح وضعیت را برای تسویب عرضه کرد، این طرح شامل تربیت رابط، گفتار درمانی، نوشتار و زبان اشاره بود ولی با آمورش زبان اشاره و تربیت رابط موافقت نشد.
پس از آقای موسوی خانم شهیدی درباره مشکلات زبان اشاره به ویژه انتشار کتاب و سی‌دی برای آموزش عمومی زبان اشاره، اشاره کرد و گفت هزینه تولید حدود 15 میلیون تومان می‌باشد.
آقای آقاخانی درباره کمبود بوجه و نداشتن امکانات صحبت کرد و گفت هم‌ اکنون از هیچ کجا بودجه دریافت نمی‌کنیم.
آقای خلیلی هم در همین رابطه ادامه داد که شهرداری، بهزیستی و جاهای دیگر تاکنون هیچ بودجه‌ای به این کانون پرداخت نکرده‌اند. البته با بهزیستی صحبت شده و قرار شده ماهانه مبلغی بدهند.
آقایان درخواست ملاقات با آقای شهرستانی را مطرح کردند و قرار شد پس از بازگشت ایشان از حج وقت ملاقات گرفته شود.
آقای ذبیحی در پایان از فعال کردن سایت کانون اطلاع و فرمودند که متأسفانه مجله و سامانه‌های اطلاع رسانی دیگر نداریم. البته کانون عضو جمعیت ناشنوایان جهان است و هر ماه اطلاعات بسیار به زبان انگلیسی به کانون می‌رسد. قرار شد یک نسخه کپی از این اطلاعات را برای دفتر فرهنگ معلولین فرستند که در ترجمه و آماده سازی این اطلاعات به آنها کمک کنیم. هر دو سه روز یکبار مجموعه اطلاعات برای دفتر فرهنگ ارسال و پس از یک هفته تا ده روز پس از آماده شدن ارسال کنیم. نیز آقای خلیلی گفت: در ناشنوایان کارها و تصمیم‌گیری‌ها متشتت است که اگر از یک نقطه متمرکز کارکنیم کارهای تکراری و مشکلات حل می‌شود. تصمیم در باره نشرکتب، تاریخ‌ها و تمامی مسائل از یک جا باشد.
بازدید از قسمت‌ها
ساختمان کانون در محلی بسیار جالب و چهار طرف آن خیابان یا بلوار است. ساختمان سه‌طبقه و حدوداً هزار متر زمین و حدود دوهزار مترمربع ساختمان دارد.
به کتابخانه رفتیم. حدود 1000 عنوان کتاب که اکثراً قدیمی و بدون نظم خاصی گذاشته شده بود. بسیاری از آنها رمان و کتابهایی بود که به دلیل اضافه بودن در منزل به اینجا آورده شده بود. این کتابخانه فاقد هیچ گونه امکانات مثل میزو صندلی و قفسه کتاب نیز انواع سی‌دی‌های مفید برای ناشنوایان است.
سپس از قسمت کودکان بازدید شد. هم‌اکنون این بخش فاقد امکانات است و قرار است تجهیز شده و کودکان ناشنوا را جهت آموزش و مهارت افزایی آموزش دهند.
در پایان با شیرینی و میوه و چای پذیرایی شدیم و از این بابت از هیئت مدیریت تشکر مجدد می‌نماییم و امیدواریم رفت و آمدها و جلسات گسترش یابد. ساعت 2 بعد از ظهر پس از خداحافظی محل کانون را ترک کردیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.