بازدید از موسسه نابینایان رودکی تهران

بازدید از موسسه نابینایان رودکی تهران

rodaki00علی نوری – در سال 1328 آموزشگاه شبانه‌روزی رودکی در تهران توسط سازمان خدمات اجتماعی راه‌ اندازی شد. این مرکز درطول 65 سال تحولات بسیاری داشته است. آخرین تحول مهم آن اینست که در سال 1382 به مؤسسه مردم نهاد و خیریه به نام ریحانه واگذار گردید. سازمان بهزیستی به عنوان واگذار کننده مسئولیت‌هایی و نیز مؤسسه ریحانه تعهداتی پذیرفتند.
هم اکنون این مرکز با دو نام کلی و جزئی شناسایی و معرفی می‌شود:

موسسه خیریه و نیکوکاری ریحانه
مرکز نابینایان کشور(رودکی)
ولی هنوز در جامعه به نام رودکی معروف است و دارای سه وظیفه مهم است:
1- تولید کتاب گویا و کتاب بریل
2- کتابخانه‌های بریل، گویا با تجهیزات مدرن و خدمات کتابخانه‌ای
3- سامانه اطلاع رسانی گویا، اطلاع رسانی از طریق خط تلفن و گرفتن شماره‌های خاص.
البته چند سالی است که چاپ بریل روزنامه سپیدآفرین هم بر عهده رودکی گذاشته شده است. روز دوشنبه 23/6/93 ساعت3 تا 5/5 مدیران ارشد دفترفرهنگ معلولین از رودکی بازدید و با آقای دکتر محمد خوانین‌زاده رئیس محترم رودکی به گفتگو نشستند.
آقای دکتر خوانین‌زاده نخست به خوش‌آمدگویی و خیرمقدم به آقای محمد نوری و همراهان پرداخت، آنگاه اقدامات و فعالیت‌های مؤسسه رودکی را معرفی کرد. در ادامه اینگونه دیدارها را موجب خیر و برکت دانست. سپس آقای نوری از آقای خوانین‌زاده دعوت تا با سفر به قم و تشریف آوردن به دفترفرهنگ معلولین از آنجا بازدید نمایند. سپس آقای خوانین‌زاده فعالیت‌های مؤسسه ریحانه و مؤسسه رودکی را در چند بخش توضیح داد که بسیار جالب بود. درمجموع چهار مرکز تحت پوشش ریحانه است؛ آمار کسانی که در هر مرکز زیر پوشش هستند نوع خدمات و آمار خدمات را بیان فرمودند.
سپس آقای محمد نوری ماهیت و خط‌مشی دفترفرهنک معلولین و مؤسسه رودکی را به لحاظ هر دو به امور فرهنگی و خدمات فرهنکی احتمام دارند، یکسان دانست و بسیاری از پروژه‌های این دو مؤسسه در امور نابینایان واحد و یکسان است. البته نقطه افتراق‌هایی هم است، دفتر علاوه بر نابینایان به امور ناشنوایان و معلولین جسمی‌حرکتی هم می‌پردازد؛ ولی رودکی فقط به امور فرهنگی نابینایان می‌پردازد. اگر بتوانیم کارهایمان را بیش از گذشته هماهنگ نماییم، از کارها و پروژه‌های تکراری بپرهیزیم و پروژه‌های بزرگ و در سطح ملی را با همکاری و تقسیم کار انجام دهیم، پیشرفت‌ها بیشتر خواهد شد. در عرضه کتاب گویا محدوده‌ای برای کارهایمان تعریف کرده‌ایم و فقط به کتب مذهبی مؤثر و سنگین که دیگران به گویا کردن آن نمی‌پردازند، اقدام می‌کنیم. و نسبت به سال گذشته خط‌مشی ما در کتاب گویا خاص‌تر خواهد شد. از‌اینرو مثل رودکی به گویاکردن هر اثر نمی‌پردازیم. یعنی از سال آینده استودیوی دفتر فقط در اختیار کتاب‌هایی است که در دفتر یا در مؤسسه آل‌البیت(ع) تألیف شده، دوم در اختیار پروژ‌ه‌های مرجع ولی گویا مثل دائره‌المعارف اسلام و یا دائرة‌المعارف شیعه به روش گویا تولید کنیم.
بالاخره هدف‌مان از کتاب گویا اینست که کارهایی که دیگران انجام نمی‌دهند، انجام دهیم. قبلاً حدود چهارهزار ساعت کتاب گویا تولید کرده‌ایم و در این آثار تقریباً همین‌گونه عمل شده‌ است.
اما درعرصه کتاب بریل هم محدوده تعریف شده‌ای داریم و مثل رودکی باز و گسترده عمل نمی‌کنیم
بریل ما محدود به پروژه تأمین قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه‌سجادیه برای کتابخانه‌های مهم جهان و دوم آثار تألیف شده درمؤسسه آل البیت و دفتر است.
اما عرضه تألیف و تولید کتب مرجع در سه عرصه نابینایی، گویا و بریل فعال هستیم. می‌خواهیم این بخش را بیشتر توسعه دهیم از اینرو خدمت شما رسیدیم تا در این زمینه هماهنگی داشته باشیم. امسال دائره‌المعارف نابینایی و چند کتاب مرجع دیگرعرضه خواهد شد. اگر هم زمان باشد آنها در رودکی گویا یا بریل شود یعنی در این زمینه تقسیم کار کنیم جالب است.
دوم اخبار و اطلاع رسانی از طریق سامانه اطلاع رسانی رودکی و از طریق ایران سپید است. وضعیت اطلاع‌ رسانی در عرصه امور پژوهشی و علمی مربوط به نابینایان ضعیف است دفتر آمادگی دارد این بخش را هم برعهده گیرد.
آقای خوانین‌زاده این اقدامات را سودمند و ضروری دانستند و آرزوی موفقیت برای همه خانواده دفتر نمود نیز قول همکاری داد.
آقای نوری از آقای خوانین‌زاده استدعا کرد تا اجازه دهد در فرصت مناسب جهت مصاحبه خدمت برسند و درباره پاره‌ای مسائل مهم به گفتگو بپردازند.

بازدید از برخی بخش‌ها
ساختمان ظهیر‌الاسلام که مرکزیت رودکی محسوب می‌شود بزرگ و دارای بخش‌های بسیار است. البته قرار شد در فرصت دیگر از همه بخش‌های آن بازدید شود ولی هم اکنون فقط از سه کتابخانه بینایی، گویا و بریل بازدید شد. به همراه آقای خوانین‌زاده به بخش‌ کتابخانه‌ها رفتیم. در کتابخانه نابینایی هشتاد هزار عنوان کتاب ثبت و به شیوه دیویی(اعشاری) رده‌بندی شده است. شامل کتب مختلف است. از قدیم در بخش گویا یا بریل کار می‌شده است. لذا نوع کتب و ماهیت آنها منوط به همین نکته است. از اینرو کتابخانه جامع و تخصصی نابینایی نمی‌باشد بلکه همه نوع کتاب دیگر در آن یافت می‌شود دقیقاً مثل کتابخانه‌های عمومی دیگر.
به نظر می‌رسد ضروری است رودکی اقدام به ایجاد کتابخانه تخصصی نابینایی نماید تا تحقیقات در این زمینه را پشتیبانی نماید.
سپس به سراغ کتابخانه گویا رفتیم، حدود هشتاد هزار ساعت کتاب گویا دراین آرشیو هست و تماماً تولیدات خود رودکی است. اکثر آنها کاست و به شیوه آزاد ضبط شده است. این آرشیو مهم‌ترین و حجیم‌ترین آرشیو کتاب گویا در ایران و منطقه و جهان اسلام است. اگر رودکی کتب گویای دیگران را هم آرشیو کند گنجینه بهتری خواهد داشت.
خانم فروغی مدیر این آرشیو می‌گفت: همه تولیدات رودکی در این آرشیو هست؛ مگر کتب گویایی‌ که توسط شخصیت‌هایی مثل خوانندگان پیش از انقلاب ضبط شده بود. در طلیعه پیروزی انقلاب رئیس وقت رودکی اینگونه نوارها را پاک کرد و از بین برد. غیر از این آثار مفقود شده تمام آثار رودکی دراین آرشیو موجود است.
سپس به سراغ کتابخانه بریل رفتیم، آرشیو فخیم و بزرگ بود. تمامی آثار موجود تولید خود رودکی است و آمار آن حدود پنج هزار جلد می‌باشد. البته آثار بریل که دیگران هم به رودکی هدیه داده‌اند هم در این آرشیو دیده می‌شد.
این آرشیو بزرگترین گنجینه آثار بریل در خاورمیانه و ایران و جهان اسلام است. ولی تاکنون گزارشی جامع از آن منتشر نشده است.
آقای محمد نوری به آقای خوانین‌زاده پیشنهاد کرد آماگی داریم گزارش جامعی به چند زبان از دو گنجینه بریل و گویا تدوین کنیم؛ آقای خوانین‌زاه موافقت کردند. در ساعت 5 این بازدید به پایان رسید و با خداحافظی محوطه را ترک نمودیم.
نیز بخش‌هایی بازدید شد که مجله توان‌نامه را نداشتند، قرار شد برای هر بخش جداگانه مجله را ارسال کنیم، نیز قرآن بریل را برای کتابخانه بفرستم. و از آثار گویا را برای کتابخانه گویا ارسال کنیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.