اولين جشنواره موسيقی معلولان “پرواز” برگزار می‌شود

IMG14474815معاون توانبخشی بهزيستی خراسان رضوی گفت: اولين جشنواره موسيقی معلولان خراسان رضوی “پرواز” در شهرستان خواف برگزار می‌شود.
حميدرضا پوريوسف ظهر يکشنبه در نشست خبری اعلام برنامه‌های نخستين جشنواره موسيقی معلولان خراسان رضوی ابراز کرد: اين جشنواره در روزهای 26 و 27 شهريور در شهرستان خواف برگزار می‌شود.
وی اظهار کرد: همه‌ معلولان با هر درجه و نوع معلوليتی که داشته باشند می‌توانند در اين جشنواره شرکت کنند، جنس و سن معلولين نيز محدوديتی برای شرکت در اين جشنواره ندارد.
پوريوسف با بيان اينکه تاکنون 47 گروه آثارشان را به دبيرخانه جشنواره در مشهد ارسال کرده‌اند، افزود: با بررسی هيأت بازبين، 44 اثر برای شرکت در جشنواره نامزد شده است.
50 درصد اعضای هر گروه شرکت کننده معلول هستند
وی همخوانی، همنوازی، تک‌خوانی و تک‌‌نوازی را از جمله رشته‌های جشنواره عنوان کرده و گفت: تمام گروه‌های منتخب برای شرکت در جشنواره 50 درصد اعضای خود را از بين معلولان گزينش کرده‌اند و معلولان جسمی‌ حرکتی، ذهنی، نابينايان، ناشنوايان، اعصاب و روان و حتی چند‌ معلوليتی‌ها هم در اين جشنواره شرکت دارند.
پوريوسف شناسايی افراد معلول هنرمند و فعال در زمينه‌ موسيقی را يکی از اهداف اين جشنواره عنوان کرد و گفت: رشد و شکوفايی استعدادهای معلولان در زمينه‌ موسيقی و آواز، فراهم‌سازی زمينه‌ حضور فعال معلولان در جامعه، توانمندسازی اجتماعی معلولان و تغيير نگرش خانواده‌های معلولان و کل جامعه نسبت به توانايی‌های اين افراد از جمله ديگر اهداف برگزاری اين همايش فرهنگی هنری است.
وی با بيان اينکه از جمعی از مسئولان استان و کشور برای شرکت در افتتاحيه‌ جشنواره دعوت شده است گفت: دو مهمان ويژه در جشنواره حضور دارند که برای استعدادهای معلولان، تلاش زيادی کرده‌اند و به همين مناسبت در اختتاميه از آنان تجليل خواهد شد.
پوريوسف با بيان اينکه برگزاری جشنواره تئاتر معلولان استان سال گذشته در سبزوار بازتاب و انعکاس بسيار خوبی در استان و کشور داشت، تصريح کرد: با توجه به تأثير فعاليت‌های هنری در توانمندسازی فرهنگی اجتماعی معلولان، جشنواره‌هايی در ساير رشته‌های هنری نيز برگزار می شود که جشنواره‌ موسيقی معلولان استان اولين آنها است.
وی تلفيق معلوليت‌های مختلف در گروه‌های داوطلب شرکت در جشنواره را يکی از دستاوردهای پنهان اينگونه برنامه‌ها توصيف کرد و گفت: از 203 نفر اعضای گروه‌های منتخب برای شرکت در جشنواره 167 نفرشان معلول هستند که اين امر نشان دهنده‌ آن است که اگر به معلولين فرصت حضور داده شود به سرعت وجود و حضور خود را در جامعه به اثبات می‌رسانند.
حضور اساتيد مطرح موسيقی استان در نخستين جشنواره موسيقی معلولان
معاون توانبخشی بهزيستی خراسان رضوی به حضور استادان موسيقی مقامی و سنتی استان و کشور در اين جشنواره اشاره کرده و افزود: استاد محمد‌ پرست از چهره‌های مطرح موسيقی مقامی استان و کشور، استاد صحاف از موسيقدانان برجسته‌ معلول و استاد خمر از استادان آموزش هنر به معلولان و از موسيقيدانان معلول، از جمله مهمانان برنامه هستند.
وی به اعضای هيئت بازبين در نخستين جشنواره موسيقی معلولان خراسان رضوی اشاره کرده و گفت: حسين انفرادی رئيس انجمن موسيقی خراسان رضوی، جواد حياتی کارشناس مسئول موسيقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شريعتمدار نوازنده از جمله اعضای هيئت بازبينی و کيوان علايی و احمد بيان از چهره‌های مطرح موسيقی استان از جمله اعضای هيئت داوری هستند.
پوريوسف در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص حضور ديگر اساتيد موسيقی و هنر کشوردر اين جشنواره ابراز کرد: در حال رايزنی با اساتيد مطرح هستيم که مهمان جشنواره باشند که در صورت عدم تداخل برنامه‌هايشان حضور می يابند.
وی با اعلام اينکه 14 شهرستان مشهد، نيشابور، سبزوار، خواف، بجستان، تربت‌های حيدريه و جام، فيروزه، کاشمر، بردسکن، جوين، طرقبه، قوچان و چناران در جشنواره شرکت می‌کنند، گفت: از برگزيدگان جشنواره با تنديس، هديه‌ نقدی، ديپلم افتخار با امضای مدير کل بهزيستی و لوح تقدير تجليل خواهد شد.
معاون توانبخشی بهزيستی خراسان رضوی عنوان کرد: در هر رشته‌ای و هر يک از معلوليت‌ها يک تا دو برگزيده خواهيم داشت که ممکن است تعداد منتخبين را به چندين نفر برساند.
وی ضمن بيان اينکه آثار جشنواره در سه زمينه‌ سنتی، مقامی و تلفيقی ارائه خواهد شد، افزود: شرکت اصحاب هنر و اهالی موسيقی از سراسر استان و کشور در جشنواره آزاد است.

منبع: خبرگزاری مهر ؛ سایت معلولین ایران، 25 شهریور 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.