این معلول موفق، مدیر پایگاه اینترنتی شمعدانی است

این معلول موفق، مدیر پایگاه اینترنتی شمعدانی است

تهران-ایسکانیوز:چند سالی است که کم پیدا شده ،کمتر دیده می‌شود و کمتر می‌نویسید در عوض خلوتش را با مخاطبان سایتش شمعدانی بزرگترین پایگاه اینترنتی برای معلولان ایران پر می‌کند.
پیشتر دبیر کمیته پیگیری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بود حالا – اما – سرش شلوغتر است برای معرفی خودش فقط به یک جمله اکتفا می کند :محمد رضا دشتی هستم؛ فقط همین.
مدیر روابط عمومی مرکز جامع توانبخشی معلولان ذهنی عمل است. ۲۱سال است که با کودکان و نوجوانان کم توان ذهنی به قول خودش ” طی طریق” می‌کند و امیدوار است راه به ” آستان حضرت دوست” ببرد و در همین مرکز سردبیری نشریه نیلوفرانه را به عهده می‌گیرد.
روزگاری نه چندان دور دبیر جمعیتی می‌شود که حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را بر عهده می‌گیرد و با فعالیت جدی ۶ سالی است که آن حوزه معلولان را به تکاپو انداخته است.

کاش قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اجرا شود
دستاوردهای این چند سال سخت برای او پیگیری اجرایی شدن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است. با چند نفر از دوستان فعال این حوزه کمیته پیگیری را تاسیس می‌کند، در راهروها مجلس شورای اسلامی قبل و بعد از تشکیل فراکسیون حقوق معلولان رفت و آمد می‌کند ، با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، وزیر رفاه چندین بار ملاقات و با کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس نشست تخصصی می‌گذارد و ویرایش اولین ترجمه ” کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان ” را بر عهده می‌گیرد و در تیم پیگیری تصویب کنوانسیون از وزارت خارجه تا وزارت رفاه و سازمان بهزیستی همراه
می‌شود.
محمد رضا دشتی چهره ای درد آشنا در حوزه معلولان است او به همراه همسرش مینا آروانه مددکار اجتماعی از فعالان حوزه معلولان هستند.

قانون جامع را باید جدی گرفت
شرط دشتی برای مصاحبه با ایسکانیوز این است که بیشتر به مسائل، مشکلات معلولان بپردازیم تا کالبد شکافی زندگی شخصی و می خواهد که از فضای واقعی زندگی معلولان تصویری نمایان نشان دهیم.

با این رویکرد می پرسم:فکر می‌کنید برای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان چه باید کرد؟
او می‌گوید: «قانون جامع را باید جدی گرفت قانونی که می‌تواند به حل مشکلات و احقاق حقوق معلولان کمک کند البته سازمان بهزیستی کشور این بازنگری قانون را انجام داده همین تلاش‌ها می‌تواند به رفع مشکلات کمک کند و من امیدوارم در این بازنگری از کارشناسان و صاحب نظران استفاده شده باشد. »
او تاکید می‌کند: «در جمع ما معلولان صاحب نظرانی مانند دکتر صابری و دکتر علیمحمدی و اساتیدی چون دکتر کمالی و دکتر میرخانی حضور دارند که می‌توان از وجود آنها برای کارهای بزرگی مانند بازنگری قانون جامع کمک گرفت.»

طرح هدفمندی می‌توانست خوب باشد اگر…
او در موردتاثیر طرح هدفمندی بر زندگی معلولان چیست می‌گوید: «اجرای طرح هدفمندی می‌توانست دستاوردهای خوبی داشته باشد و به ارتقا کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت کمک کند اما بایدپس از اجرا بررسی می‌شد الان بعد از این مدت نگرانی ما بیشتر شده افزایش قیمت‌ها به خصوص حامل‌های انرژی مانند بنزین در این مدت و نبود هماهنگی بین دستگاه‌ها در ارائه تسهیلات ویژه به افراد دارای معلولیت باعث به وجود آمدن مشکلات جدی شده است.»
تا همین یکی دو سال پیش سازمان بهزیستی و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گناه واریز نشدن بنزین به کارت معلولان را به گردن یکدیگر می‌‌‌انداختند و متاسفانه یک لحظه فکر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند که فرد دارای معلولیت که باید برای رفتن به سر کار و تامین معاش از اتومبیل استفاده کند چگونه می‌تواند با ۶۰ لیتر بنزین سهیمه عادی یک ماه را بگذراند.
می پرسم پیشنهادی برای مسئوالان اجرای طرح هدفمندی یارانه دارید؟ می‌گوید: «کاش مسئولان به موضوع معلولیت به صورت ویژه نگاه کنند. به خصوص وزارت تعاون که متولی اصلی امور افراد معلول در کشور هستند. بحث زندگی حداقل ۱۰ درصد از افراد این جامعه است که معلولیت دارند و کمترین امکانات هم همیشه برای این قشر بوده است.»

حضور انجمن‌های معلولان لازم است
فعالیت‌های انجمن های معلولان را چطور ارزیابی می‌کنید؟من می پرسم .دشتی می‌گوید: «وجود انجمن ها و سازمان‌های مردم نهاد معلولان برای گسترش فعالیت ها و احقاق حقوق معلولان بسیار لازم و ضروری است به شرط آن که مدیران این انجمن ها استقلال خود را حفظ کرده و هدف واحدی را باهم دنبال کنند.»
او در مورد سایت شمعدانی می‌گوید: «شمعدانی به عنوان یک پایگاه اینترنتی مستقل و با هدف اطلاع رسانی به افراد دارای معلولیت راه اندازی شده و نشانی آن www.shamdani.com است و بخش‌های مختلفی دارد و تلاش می کنم آخرین اخبار و اطلاعات داخلی و بین المللی مرتبط با موضوع معلولیت روی آن قرار گیرد.»

منبع: ایسکا نیوز، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *