گزارش نمایشگاه نقاشی و سازه های دستی کودکان استثنایی

گزارش مراسم افتتاح نمایشگاه نقاشی و سازه‌های دستی کودکان استثنایی

www.irunesco.org-01مراسم افتتاح نمایشگاه آثار نقاشی و سازه‌های هنری کودکان استثنایی برای کمک به ارتقای توانمند‌ی‌های این کودکان و تلاش برای برجسته‌کردن ظرفیت‌ها و استعدادهای آنان که یکی از اهداف و اولویت‌های یونسکو در چارچوب برنامه مدیریت و دگرگونی‌های اجتماعی (MOST) است، سه‌شنبه 21 مرداد 93 در سالن اجتماعات کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد.
این مراسم با حضور محمد منیر صفی‌الدین نماینده یونیسف در ایران، استر کیش‌لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، دکتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، خادم رئیس فدراسیون کشتی، دکتر موسوی رئیس کانون معلولان توانا و همچنین برخی از کودکان استثنایی به همراه خانواده‌هایشان و جمعی از هنرمندان، ورزشکاران و علاقه‌مندان به فعالیت‌های اجتماعی برگزار شد. یک کودک نابینا مراسم را با تلاوت قرآن کریم آغاز کرد. پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران دکتر مهنام مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو ضمن تشکر از حضور قشرهای مختلف در مراسم گفت: در حال حاضر مسئولیت اجتماعی افراد و سازمان‌ها از مهم‌ترین اهداف یونسکو است و در حوزه کودکان استثنایی نیز این موضوع با توان‌افزایی، توان‌بخشی و ظرفیت‌سازی مناسب برای آموزش، پرورش و استعدادیابی این کودکان در مسیر آینده بهتر و ایجاد فرصت‌های برابر قابل بررسی و اجراست.
در ادامه دکتر سعیدآبادی ضمن خوشامدگویی به مهمانان و تبریک به خانواده‌های کودکان استثنایی برای استعداد مثال‌نزدنی آنها در خلق آثار هنری اظهارکرد: امروزه توسعه فقط رشد اقتصادی، رقم صادرات، تولید خالص ملی و تولید ناخالص داخلی نیست. این ویژگی‌ها اگرچه برای یک کشور مهم است اما دیگر به عنوان مظاهر توسعه و معیارهای بین‌المللی آن شناخته نمی‌شود. وی افزود: اکنون معیارهای توسعه، آموزش کمی و کیفی است و جامعه باید بر اساس عدالت، ساختارها و بسترهای لازم برای اقشار مختلف جامعه فراهم کند تا کمبودهای برخی افراد رفع شود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: اگر فرصت، ساختار و آموزش مناسب را برای کودکان و نوجوانان استثنایی فراهم کنیم خلاقیت آنان شکوفا می‌شود و با توجه به شرایط فعالیت معلمان و مربیان، آنان نیازمند حمایت بیشتری هستند.
در ادامه مراسم استرکیش ‌لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: در بعضی از کشورها برخی کودکان استثنایی به دلایلی مانند تبعیض، فقر، مشکلات مالی، نبود مدرسه و لوازم آموزشی، از پایین‌بودن کیفیت آموزش رنج می‌برند و نبود زیرساخت‌های لازم برای این کودکان باعث محرومیت آنان از آموزش شده است.
سپس نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ایران (یونیسف) در سخنرانی خود گفت: سخنرانی‌کردن در حضور کودکانی با این درجه از استعداد سخت است. ضمن اینکه ترجیح می دهم که صحبت‌ها و هنرهای این افراد را شنونده و تماشاگر باشم.
در ادامه دکتر موسوی رئیس هیات مدیره کانون معلولان توانا سخنرانی کرد، او گفت: من 50 سال گذشته کودکی معلول بودم و اکنون به کودکان معلول دیگر می‌اندیشم.
وی ادامه داد: افراد معلول و استثنایی توان‌یاب نیستند بلکه توانا هستند و باید بسترهای لازم را در اختیارشان قرار دهیم تا استعدادهای آنها شکوفا شود.
رئیس کانون معلولان توانا گفت: ما از مردم نمی‌خواهیم که راه را به ما نشان دهند بلکه می‌خواهیم راه را برای ما هموار کنند. موسوی با بیان اینکه انسان بر اساس ناتوانی و معلولیت تکنولوژی را ایجاد کرد افزود: زمانی که معلولیت تن بیشتر باشد، انسان سازنده‌تر است. کودک معلول نیز محدودتر اما سازنده‌تر است.
در ادامه مراسم به افراد برگزیده و مربی‌های آنان هدایا و لوح تقدیر یونسکو اهدا شد.
www.irunesco.org-02

منبع: www.irunesco.org ؛ سایت کانون معلولین توانا، 25 مرداد 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *