کانون ناشنوایان جمهوری آذربایجان

گزارش از همسایه شمالی کشور ایران
کامران و کانون ناشنوایان جمهوری آذربایجان!

b_217_146_16777215_00_images_stories_1393_azdeafمصاحبه رئیش فدراسیون جهانی ناشنوایان با آقای کامران اوفاستان آذربایجان – بخش شمالی رود ارس – طی جنگهای ایران و روسیه در زمان فتحعلیشاه قاجار طبق عهدنامه ترکمانچای (دقیقاً دویست سال پیش) به زور از سرزمین اصلی ایران جدا گردیده و به قلمرو امپراتوری تزار رومانوف روسیه محلق گردیده است و سرانجام در سال 1991 میلادی (بیست و سه سال پیش) به خاطر فروپاشی رژیم کمونیستی شوروی ، استقلال پیدا کرده و با نام جدید ” جمهوری آذربایجان ” به عضویت سازمان ملل متحد درآمده است.
با وجود جدایی دویست ساله تاریخی سرزمین آذربایجان از کشور ایران ، مردمان آذربایجان مشترکات زبانی و فرهنگی و مذهبی که شیعه هستند ، با ایرانیان را دارند و اغلب آنان ، نامهای اصیل ایرانی با تغییر جزیی را دارند از جمله: عضو جوان و فعال کانون ناشنوایان جمهوری آذربایجان ، آقای کامران عباس اُوف که همنام کامران خودمان ” رحیمی ” است! نام اصیل خانوادگی اجداد ایرانی اش با زور ماموران روسی در دویست سال پیش از ” عباس زاده ” به ” عباس اُوف ” تغییر یافت.
با اینکه مردمان جمهوری آذربایجان به زبان آذری (ترکی) سخن می گویند که عین زبان آذری (ترکی) در ایران است، ناشنوایان جمهوری آذربایجان از زبان اشاره آذربایجانی استفاده می کنند که قرابت نزدیکی با زبان اشاره روسی را دارد و فاقد هرگونه شباهتی با زبان اشاره فارسی مورد استفاده ناشنوایان ایران است!
آقای کامران عباس اُوف با توجه به آگاهی کم و ضعف مدیریتی هئیت مدیره کانون ناشنوایان جمهوری آذربایجان ، توجه فدراسیون جهانی ناشنوایان را به این مسئله جلب کرده و رضایت و موافقت رئیس فدراسیون جهانی ناشنوایان مبنی بر اعزام دو متخصص ناشنوای در زمینه مدیریت سازمانهای ناشنوایان به شهر باکو در جمهوری آذربایجان برای برگزاری یک کارگاه آموزشی مدیریت سازمانی ناشنوایان در بهمن سال 1392 شمسی (دو ماه پیش) را جلب کرده است و رئیس فدراسیون جهانی ناشنوایان هم از طریق امکانات اینترنتی کنفرانس از راه دور در منزلش واقع در کشور استرالیا ، پیام تبریک و خوشامد به همراه با رهنمودهای لازم مدیریتی را به طور همزمان برای حضار ناشنوای جمهوری آذربایجان در کارگاه فرستاده که سخت جالب است.
سپس در دوازدهم فروردین سال 1393 شمسی (بیست روز پیش) ، آقای کامران عباس اُوف همچنین به نمایندگی از تمام افراد معلول از جمله ناشنوایان کشورش ” جمهوری آذربایجان “در کنار نماینندگان ناشنوای فدراسیون جهانی ناشنوایان در مجمع بین المللی کمیته بررسی حقوق افراد معلول وابسته به سازمان ملل متحده در شهر ژنو ، کشور سویس حضور یافت و با زبان اشاره آذربایجانی به تشریح وضعیت افراد معلول از جمله ناشنوایان در کشور جمهوری آذربایجان پرداخت.
با مطالعه صفحات پنج و شش گزارش از مجمع بین المللی کمیته بررسی حقوق افراد معلول وابسته به سازمان ملل متحده در شهر ژنو، درمی یابیم که زبان اشاره آذربایجانی همانند زبان اشاره فارسی هنوز به رسمیت شناخته نشده است و دارای کمبود و کاستی ها در برپایی دوره های تربیت حرفه رابطی زبان اشاره می باشد. البته در مراکز دادگستری واقع در کشور جمهوری آذربایجان ، حضور الزامی رابطان زبان اشاره آذربایجانی در کنار مشتریان ناشنوا در طول مراحل دادگاهی را به رسمیت می شناسد درست مانند کشور ایران.

گزارش از مجمع بین المللی کمیته بررسی حقوق افراد معلول وابسته به سازمان ملل متحده در شهر ژنو

منبع: وب سایت بنیاد پژوهش های ناشنوایان ایران، 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *