موسسه فرهنگی اجتماعی شمیم رویش

تاریخچه مؤسسه فرهنگی اجتماعی شمیم رویش

معرفی موسسه و فعالیت های آن:
در سال 1376 نمایندگی جامعه ی اسلامی نابینایان استان اصفهان به سرپرستی ید الله قربعلی در نجف آباد آغاز به کار کرد. این آغاز به کار ابتدا به صورت خانگی بود و بیشتر کارها در منزل صورت می گرفت. در اواخر سال 1378 با پیگیری های بسیار دفتری در طبقه ی فوقانی حسینیه ی ارشاد به جامعه ی نابینایان استان اصفهان شعبه ی نجف آباد اختصاص یافت.
از همان آغاز ایده ی سرپرست جامعه، مسائل فرهنگی نابینایان شهرستان بود. در سال 1379 مراسم روز عصای سفید که تقریبا همراه بود با افتتاح رسمی این دفتر در سینما لاله ی نجف آباد و با همکاری اداره ی بهزیستی، ارشاد، آموزش و پرورش و شهرداری و با شکوهی بی نظیر برگزار گردید.این برنامه شامل برنامه های فرهنگی و هنری بود. از جمله تئاتر نابینایان که با بازیگری و کارگردانی و نویسندگی سرپرست و جمعی از عزیزان به اجرا در آمد و استقبالی شایان را به دنبال داشت. این نمایش و نمایش هایی از این دست در بر دارنده ی معضلات جامعه ی نابینایان بود.
ز همان سال های نخست، دغدغه سرپرستی امور فرهنگی و به ویژه نبود کتاب خانه ی ویژه نابینایان بود، در سال 1378 با مرحوم حاج آقا مجتبی آیت رئیس و متولی کتاب خانه ی زهرائیه و جناب آقای حسین ایزدی مدیر آن کتاب خانه به توافق رسیدیم که کتاب خانه ی ویژه ی نابینایان در بخشی از این کتاب خانه تشکیل گردد. آقای آیت نیز نخستین بسته ی کتاب خانه ای را که شامل بیش از 200 جلد کتاب در موضوعات مختلف بود شخصا خریداری و به نابینایان اهدا کردند. سپس با همت مهندس مصطفی طاهری نماینده ی وقت شهرستان بیش از 1500 جلد کتاب خریداری و به این گنجینه اضافه شد.
در هر سال به مناسبت های مختلف و به ویژه روز عصای سفید مجامعی فرهنگی و هنری و شب شعرهایی برگزار می شد.
از اواخر سال 1383 به نتیجه رسیدیم که نمایندگی یک جامعه، نمی تواند به شکل کافی تأمین کننده ی منافع عزیزان باشد. بدین لحاظ طی جلسات بسیار و با مشورت های فراوان مبادرت به تهیه ی اساس نامه ی مؤسسه ی فرهنگی اجتماعی نابینایان نمودیم.
از اردیبهشت ماه 1384 توسط دوست ارجمند و خیر بزرگوار جناب آقای محسن پیرمرادیان و همکار ارجمندشان جناب آقای ایران پور مکانی برای انجام امور نابینایان اجاره گردید. مدیریت محترم شرکت آهن فام جناب آقای پیرمرادیان به مدت 5 سال اجاره بهای این مکان را می پرداختند.
سر انجام پس از طی مراحل اداری در تاریخ تیرماه 1384 مجوز تأسیس مؤسسه فرهنگی اجتماعی شمیم رویش ویژه ی نابینایان از سوی فرمان دار وقت نجف آباد صادر گردید و در آذر ماه همان سال نخستین دوره ی انتخابات هیأت مدیره برگزار گردید.
مجوز مؤسسه با نظر مساعد سازمان بهزیستی استان اصفهان و تأیید فرمان داری صادر گردید.
هیات مدیره ی آن که مرکب از خود نابینایان است, بر ان است تا زمینه های رشد اجتماعی و فرهنگی نابینایان را در اجتماع فراهم نماید. همت همه آشنایی خانواده ها و مردم با توانمندی های بالقوه ی نابینایان است. نیز هدفمان توجیه مسوول جهت بهره مند شدن از توان های شغلی این قشر توانمند و آرام است.
تا کنون با برگزاری همایش, نمایشگاه, برگزاری جلسات آموزش خانواده و… در راستای این اهداف گام برداشته ایم.
کتاب خانه ی گویا و بریل موسسه تنها منبع علمی قابل دسترس عزیزان است که با بضاعت اندک خود, توانسته است زمینه ی مطالعه برای نابینایان و کم بینایان ساکن شهرستان را فراهم نماید.
برگزاری اردوهای فرهنگی-تفریحی و زیارتی از دیگر گام های موسسه بوده است, کهضمن تمدد اعصاب, موجب افزایش آگاهی آنان از مکان های مختلف شده است.
تشکیل کلاس های آموزشی زبان انگلیسی, نهج البلاغه, رایانه, شطرنج, گلبال و نیز آموزش خط بریل به نابینایان جدید, اقدام دیگری بوده است, که موسسه را به اهداف خود نزدیک کند.
توزیع تسهیلات بانکی قرض الحسنه نیز گامی جهت کاستن از مشکلات اقتصادی عزیزان بوده است.
همکاری مستمر با اداره ی بهزیستی شهرستان در خصوص شناسایی نابینایان و ارائه ی خدمات مشاوره ای نیز از دیگر اقدامات ما در راستای کاستن از مشکلات این عزیزان بوده است.
در سال 1389 به دلیل عدم تءمین اجاره بهای مکان مجبور شدیم مؤسسه را در منزل یکی از دوستان با فعالیت های مختصرتر انتقال دهیم. از سال 1384 پس از انتخابات هیأت مدیره ید الله قربعلی به عنوان مدیر عامل فعالیت مجدانه ای را در راستای انجام امور و تحقق اهداف به انجام رساند.
پس از مواجهه ی جدی با مشکل مکان به هر جایی سر زدیم و از شهرداری چندین بار استمداد نمودیم و عاقبت نظر شورای اسلامی را به این امر معطوف کردیم که مکانی شایسته جهت انجام امور فرهنگی نابینایان اختصاص دهند.
ولی از آن جا که خیلی از افراد تازه به دوران رسیده و کسانی که اصولا مهارتشان نگاه به اهداف زودگذر است هم و غم خویش را به اردوهای بی هدف و خوشگذرانی های ناسالم مصروف کردند و بر ان شدند تا مسیر مؤسسه را به انحراف کشانند. مدیر عامل با متانت ولی سرسختی از اهداف تعیین شده پاسداری نمود و با جدیت تمام و با کارشکنی های برخی از افراد کم تجربه و کوتاه اندیش مقابله نمود و سر انجام توفیق یافت که کتاب خانه ی ویژه ی نابینایان را در طبقه ی هم کف کتاب خانه ی عمومی شهیدان فتاح الجنان راه اندازی نماید و متأسفانه همین افرادی که به زبان شعار امور فرهنگی را می دادند در این راستا یک قدم که بر نداشتند! بسیار کارشکنی و تبلیغات سوء نمودند.
فعالیت های فعلی مؤسسه عبارت است از:
توزیع کتاب های بریل و گویا بین عزیزان نابینای شهروند و اهالی شهرستان های اطراف.
-آموزش خط بریل به نابینایان دیر آموز
-تولید کتاب های گویای مورد نیاز عزیزان نابینا توسط گروه آوای مهر. در این راستا در سال 1392 بیش از صد عنوان کتاب به صورت فایل صوتی تهیه شده است.
-تشکیل کلاس های آموزش رایانه به صورت رایگان در هنرستان ملک.
راه اندازی سایت رایانه در مؤسسه و کتاب خانه و زمینه سازی برای بهره گیری عزیزان از اینترنت.
-ارائه ی مشاوره ی فردی در خصوص مشکلات فردی عزیزان
-فراهم نمودن تسهیلات بانکی قرض الحسنه جهت تهیه رایانه، جهیزیه و رفع مشکلات دیگر خانواده.
تأمین سبد کالای نوروزی و سایر ایام برای خانواده های کم بضاعت.
توزیع کمک های نقدی بلاعوض بین برخی از اعضای بی کار و خانواده های آنان جهت رفع مشکلات گوناگون از قبیل درمان، ازدواج، مسکن، و….

ید الله قربعلی (مدیر عامل مؤسسه)، مهرماه 1392

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *