آذر منفرد

هنرمند معلول نقاش که به علت معلولیت از ناحیه دو دست تابلوهای خود را به وسیله دهان نقاشی میکرد

مصاحبه روانشاد خانم آذر منفرد مورخ ۱۳۸۹/۵/۴
شاهد برپایی نمایشگاه نمایشگاه نقاشی رنگ و روغن آذر منفرد هستیم . نمایشگاهی که شاید به ظاهر هیچ تفاوتی با سایر برنامه هایی از این قبیل که روزانه در سطح شهر برپا میشود نداشته باشد ، اما بسیار متفاوت و تامل برانگیر هست .

منفرد که بیش از ۳۰ سال است از میوپاتی و ضعف شدید عضلات رنج میبرد توانسته با همتی بلند اقدام به برپایی نمایشگاهی نماید که تمامی تابلوهای موجود در آن را به وسیله دهان نقاشی کرده است .
وی درباره نحوه نقاشی کردن خود میگوید : (( حدود ۳۰ سال پیش دستهایم به علت نامعلومی فلج شد و با وجود تلاش های زیادی که برای معالجه آن کردم نتواستم ضعف دستانم را علاج کنم بلکه پاهایم نیز به این فلج مبتلا شد . بعد از این بود که باورم شد باید با معلولیت خود کنار بیایم و به همین دلیل تصمیم گرفتم کار نقاشی را که از قبل به آن میپرداختم ادامه بدهم )) . منفرد که به گفته ی خودش نقاشی را نزد پدرش فرا گرفته ادامه میدهد : (( خیلی تلاش کردم با دهان تمرین کنم به همین دلیل یکسال و چهار ماه نزد مسعود کرمی آموزش نقاشی با دهان دیدم و بعد از آن آنقدر به تمریناتم ادامه دادم تا توانستم به راحتی با دهان نقاشی کنم .)) او می افزاید : (( خواست خدا بود که به این فکر بیفتم و خوشبختانه مدت زمان زیادی طول نکشید که به خواسته ام برسم . هر چند گاهی وقت ها مشکلاتی هم پیش می آید ولی در کل از اینکه هنوز میتوانم نقاشی کنم بسیار خوشحالم )).
منفرد که قبل از برپایی این نماشیگاه سابقه برپایی نمایشگاه نقاشی در تایوان را نیز داشته است ، درباره ی حضورش در تایوان میگوید : (( وقتی که دستها و پاهایم کاملا فلج شد با یک موسسه هنری در لیختن اشتاین ارتباط برقرار کردم و قرار شد که برای یک دوره آنجا حضور داشته باشم و طبق دعوتی که از من به عمل آمد در نمایشگاه نقاشی معلولینی حضور پیدا کردم که با دهان و پا نقاشی میکردند . در ادامه ارتباطات با این موسسه بود که مقدمات برپایی نمایشگاه نقاشی در تایوان برای من فراهم شد .))
این در حالی است که این هنرمند توانسته با تلاش و فعالیت و سادگی آثارش با فضای کارخود و تماشاگران آثارش ارتباط خوبی برقرار کند.
منبع: tavanadana.blogfa.com ؛ وب سایت انجمن پارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *