نصراله رضايي

نصراله رضايي: پیشکسوت آموزش رایانه به نابینایان

مهندس نصراله رضايي درسال1330 در اصفهان متولد گرديد. ايشان در سال 1349 ديپلم خود را در رشته رياضي از دبيرستان سعدي اصفهان دريافت نمود . در همان سال در دانشگاه صنعتي شريف در رشته مهندسي مكانيك پذيرفته شد؛ ولي به دليل علاقه وافر به رياضيات و رايانه و همچنين بروز مشكلاتي در بينايي خود، در سال 1350 تغير رشته داده و در دانشكده رياضي و علوم كامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف ادامه تحصيل داد. او پس از فارغ التحصيل شدن از اين رشته و گذراندن دروسي از فوق لیسانس كامپيوتردرسال1354 در آموزش و پرورش شهرستان اردستان اصفهان به كار مشغول شد و يك سال بعد به آموزش و پرورش اصفهان منتقل گرديد. اولين كتاب خود را به نام زبان آموزشيMINA در بهمن ماه سال 1354 به رشته تحرير در آورد. اين كتاب تا سال 1357در دانشگاه صنعتي شريف تدريس مي شد و پس از آن با تغيیراتي تجديد چاپ و در موسسه عالي بانكداري تدريس گرديد.
دومين كتاب اين نابيناي موفق در سال 1368 با عنوان شناخت كامپيوتر و كمودور 64 توسط مركز تحقيقات معلمان استان اصفهان منتشر گرديد. او اولين كلاسهاي آموزشي رايانه براي معلمان اصفهان را در مركز تحقيقات معلمان اين شهر در سال 1368 برقرار نمود.
بارها از ايشان شنيده شده كه همواره در انديشه آموزش رايانه به نابينايان بوده اند و در اين راه در سال 1373 در مجتمع آموزشي ابابصير وابسته به آموزش و پرورش استثنائي مشغول به تدريس رايانه گرديد.
دانش آموزان نابينا از آموزش رايانه استقبال شديدي نمودند بطوري كه تعدادي از آنها در رشته كامپيوتر در هنرستان مشغول به تحصيل شدند و حتي پس از فراغت از دوره هنرستان از اولين دانش آموزان نابينائي بودند كه در رشته كامپيوتر به دانشگاه راه يافتند و خوشبختانه پس از فراغت از تحصيل مشغول به كار شدند و به این راه براي ادامه تحصيل نابينايان در رشته كامپيوتر در دانشگاه هموار گرديد؛ بنابراين تعداد بيشتري از نابينايان به اين رشته گرايش پيدا كردند.
مهندس رضایی در سال 1378 نرم افزار صفحه خوان JAWS (job Access With Speech) را از اينترنت Download نموده و كتاب مباني كامپيوتر و خودآموز JAWSرا براساس اين صقحه خوان تهيه و در اختيار نابينايان قرار داد.
ایشان همچنین زبان ويژه كامپيوتر و آموزشهاي ICDLرا با همكاري خانه رياضيات اصفهان و بنياد دانش و هنر تهيه نموده ودر اختيار نابينايان كل كشور قرار داده است.
مهندس رصایی در سال 1384 کتاب خودآموز Windows xp پيشرفته براي نابينايان، در سال 1386 خودآموز اينترنت براي نابينايان و در سال 1387 خودآموز Excel براي نابينايان را منتشر کرده اند.
مباحث هر سه این کتابها توسط مؤلف نابيناي آنها، نصرالله رضايي، به صورت عملي ارائه شده است. عبارات انگليسي كه همراه صحبتها مي‌شنويد، خروجي برنامه صفحه خوان JAWS است، كه نوشته‌ها را به گفتار تبديل مي‌كند و از اين راه تمام تعاملاتي كه بينايان به كمك بينايي با سيستم دارند، براي نابينايان به صورت صوتي عنوان مي‌شود.
لازم به ذكر است در تهيه كتب فوق دكتر محسن صديقي مشكناني عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان با ايشان همكاري نموده اند.
مهندس رضایی انجمني به نام انجمن علمي فرهنگي موج نور را با همكاري سازمان ها، افراد مرتبط با نابينايان و اساتيد دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتي اصفهان در محل خانه رياضيات اصفهان تشكيل داده كه هدف از آن سازماندهي آموزش رايانه و علوم به نابينايان در سراسر كشور مي باشد.
ایشان کلاسهاي متعددي براي آموزش رايانه به نابينايان در شهرهاي اصفهان، تهران، مشهد، تبريز و… برقرار نموده كه در اين كلاسها با استفاده از رايانه عادي و صفحه خوان JAWS به صورت عملي وتئوري، رايانه در سطوح مختلف به نابينايان تدريس مي گردد.
مهندس رضایی هم اكنون نيز مشغول تدريس در كلاسهاي آموزش رايانه به نابينايان در خانه رياضيات اصفهان و مجتمع نابينايان بهزيستي اصفهان مي باشد. همچنين ايشان در سمينارهاي متعدد داخلي و خارجي و بين المللي شركت که به عنوان نمونه مي توان به سمينارهاي زير اشاره كرد:
E-Learning : خرداد 82 در تهران
ICT For the blind :مرداد82 در ژاپن
و چندین سمینار دیگر.

منابع: www.iranrp.ir , sadighim.ir , www.mnsi.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *