جزئیات لایحه حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت

جدیدترین متن لایحه جامع حمایت از حقوق معلولان

جزئیات لایحه حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت اعلام شد
تهران – ایرنا – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تشریح ابعاد مختلف لایحهˈحقوق شهروندان افراد دارای معلولیتˈ از بررسی و تصویب موادی از این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت خبر داد و گفت: این لایحه بزودی به صحن علنی مجلس می رود.
جزئیات لایحه حقوق شهروندان افراد دارای معلولیت اعلام شد
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی گفت: از چند ماه گذشته قرار بود برای حمایت از معلولان، نخستین گام به روز کردن قانون حمایت از معلولان و برطرف کردن اشکالات آن به عنوان لایحه از سوی دولت بیاید که آن را به کمیسیون برگرداندیم.
وی اظهار داشت: خوشبختانه هفت نشست با تشکل های مردم نهاد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم و علاوه بر آن 25 نشست برای افزایش ضمانت اجرایی حمایت از معلولان در کمیسیون اجتماعی دولت و 25 جلسه دیگر نیز در کمیسیون فرعی اجتماعی برگزار شد و خوشبختانه این لایحه با 24 ماده آماده شده و در دستور کارکمیسیون اجتماعی دولت قرار گرفته و در نخستین روز بررسی تعدادی از مواد آن به تصویب رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تمام سعی ما بر این است که این لایحه را در اسرع وقت به صحن هیات دولت ببریم.
ربیعی ادامه داد: این لایحه ویژگی هایی دارد که می تواند به ما در حوزه رسیدگی به معلولان کمک کند چون دارای یک جامعیت کامل است به این لحاظ که از نقطه نظرات تشکل های مردم نهاد معلولان و حتی از معلولان صاحب نظر در این زمینه استفاده کرده ایم.
وی یادآور شد: جامعیت این لایحه با واقعیات اجرایی کشور نیز همسو شده چرا که یکی از مشکلات مادر قوانین قبلی عدم انطباق با واقعیات اجرایی کشور بود که سعی کردیم در این لایحه این مساله را پوشش دهیم.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ˈحقوق شهروندان افراد دارای معلولیتˈ نام این لایحه و یکی از مباحث مهم آن توجه به تامین اجتماعی افراد دارای معلولیت است و بخشی از آن نیز بر موضوعات تامین اجتماعی تاکید دارد.
ربیعی اظهار داشت: نکته مهم دیگر این لایحه ایجاد ظرفیت برای اشتغال افراد دارای معلولیت است که دراین لایحه و برخی تسهیلات و معافیت ها نیز برای افرادی در نظر گرفته شده که معلولان را استخدام می کنند.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال توسط سازمان بهزیستی برای معلولان و ایجاد صندوق کارآفرینی برای معلولان دراین لایحه پیش بینی شده و علاوه بر آن امتیازهایی برای افرادی که بتوانند معلولان را بکار گیرند درنظر گرفته شده است.
** تشکیل شورای عالی امورشهروندان دارای معلولیت
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در گذشته برای اجرای قانون نظارت ها کمتر بوده است، گفت: با تشکیل شورای عالی امور شهروندان دارای معلولیت که در آن یک نهاد عالی نظارتی پیش بینی شده است، درصدد رفع این مشکل برآمدیم.
ربیعی افزود: برای ارزش قائل شدن برای افراد معلول و نهادهای مدنی که در حوزه معلولان فعالیت می کنند شورای عالی ای را پیش بینی کردیم که در آنجا نظارت را برای تشکل های مردم نهاد و افراد معلول فراهم می کند که این نکته هم یکی از نکات قابل توجه این لایحه است.
وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی در این لایحه مکلف می شود که وسایل و تجهیزات و فناوری کمک زیستی تسهیل کننده را با رعایت استانداردها در اختیار آن ها قرار دهد و امروز با توجه به اینکه موضوع ما بردن خدمات به منازل و کمک به همسر یا افرادی که با معلول زندگی می کنند و تحقق شعار بردن بهزیستی به خانه است.
ربیعی یادآور شد: همچنین موضوع آموزش رایگان افراد معلول در سطوح مختلف تحصیلی( افرادی که موفق شوند در سطوح مختلف تحصیلی قرار بگیرند)دراین لایحه پیش بینی شده و افراد می توانند از آموزش رایگان بهره مند شوند.
** توجه به مسکن معلولان
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این لایحه تامین مسکن معلولان نیز پیش بینی شده است.
ربیعی افزود: دراین لایحه پیش بینی شده اشخاصی که درجهت توسعه و احداث مراکز توانبخشی، نگهداری های مراقبتی ، حرفه آموزی و آموزش برای معلولان فعالیت هایی را انجام می دهند از معافیت های مالیاتی قانونی بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: با توجه به کارهای تخصصی ای که بر روی این لایحه انجام شده می توان آن را روشنی بخش، هدایت بخش و تسهیل کننده خدمت رسانی دولت به معلولان دانست.
منبع: خبرگزاری ایرنا، 25 تیر 1393

جدیدترین متن لایحه جامع حمایت از حقوق معلولان (PDF, 3.45 MB)
اصلاحی توسط کمیته تخصصی کمسیون اجتماعی دولت

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.