۴۳ مجموعه ورزشی آماده ارائه خدمات به نابینایان+لیست ورزشگاه ها

۴۳ مجموعه ورزشی آماده ارائه خدمات به نابینایان + لیست ورزشگاه ها

مجموعه های ورزشی که زیر مجموعه شهرداری هستند در مناطق ۲۲ گانه تهران به معلولین و نابینایان به صورت رایگان تسهیلات ارائه می دهد.

چند تن از مخاطبان روزنامه “ایران سپید”طی تماس با روزنامه اعلام کردند که از مجموعه های ورزشی زیر مجموعه شهرداری تسهیلات رایگان دریافت نمیکنند بر همین اساس با دکتر علی صابری، عضو نابینای شورای شهر تهران گفتگویی انجام دادیم ایشان طی گفتگو با خبرنگار ایران سپید در خصوص بخشنامه ای که از سوی سازمان ورزش شهرداری تهران به امضای محمدآقامیر رسیده است گفت: در این بخشنامه عنوان شده فرد معلول بعلاوه یک نفر همراه میتواند از خدمات مجموعه های ورزشی تهران به صورت رایگان استفاده کند.
وی ادامه داد: در اجرای این بخشنامه یک سری مشکلات اعم از واگذاری تعدادی از سالنهای ورزشی به بخش خصوصی است. وی افزود: در هر مجموعه ورزشی معلولین “نابینایان” با ارائه کارت معلولیت میتوانند از اماکن ورزشی، رایگان بهره مند شوند و در صورت عدم پذیرش از سوی مجموعه های ورزشی، به ما اعلام کرده تا این مورد را پیگیری کنیم. “برای اطلاع از چگونگی ارائه تسهیلات به نابینایان و تعداد مجموعه های ورزشی در سطح تهران با معاون ورزشی آقایان در سازمان ورزش شهرداری تهران گفتگو کردیم”.
سید جلال عسگری با اشاره به سه مجموعه ورزشی کاملا مناسبسازی شده برای معلولان گفت: مجموعه ورزشی حضرت ابوالفضل منطقه ۱۵ ، حضرت قمر بنی هاشم (ع) و حضرت ابوالفضل منطقه ۲۲ ویژه جانبازان و معلولین بوده که از امکانات رفاهی و آموزشی بسیار خوبی برخوردار است. وی ادامه داد: پرسنل این مجموعه ها کاملا توجیه شده و آموزش دیده هستند. عسگری افزود: ما ۴۳ مجموعه ورزشی در سطح شهر تهران داریم اما برای معلولین و جانبازان مناسبسازی نشده است.
معاون ورزشی آقایان در سازمان ورزش با بیان اینکه نابینایان و دیگر معلولین میتوانند از این ۴۳ مجموعه استفاده کنند خاطر نشان کرد: ما بخشنامه ای به مناطق ۲۲ گانه تهران ارسال کردیم که تکریم جانبازان و معلولین را در الویت کار خود قرار دهند و معلولین با ارائه کارت معلولیت از خدمات به صورت کاملا رایگان این مجموعه ها استفاده کنند. عسگری همچنین یادآورشد: معلولین در صورت مشکل پذیرش نشدن از سوی ورزشگاه ها میتوانند با مراجعه به مدیران تربیت بدنی مناطق خود با دریافت نامه ای از آنان از امکانات سالنهای ورزشی استفاده کنند. وی با بیان اهداف سازمان ورزش شهرداری تهران که شامل؛ نهادینه کردن ورزش در سبد خانوار، ارتقاء سطح کیفی ورزشهای همگانی و ایجاد روحیه شادی و نشاط بین افراد جامعه است گفت: ما هیچ محدودیتی برای معلولین نداریم. این مقام مسئول افزود: بعد از ایام ماه مبارک رمضان مسابقاتی را در ۱۰ رشته همچون تنیس، دارت، شنا، والیبال و … برای جانبازان و معلولین داریم.
برای اطمینان از ارائه خدمات به نابینایان با مدیران چند مجموعه ورزشی نیز به گفتگو پرداختیم”. محسن فرهانی، مدیر ورزشگاه آرش “میر اسماعیلی” از اختصاص سالن ورزشی گلبال برای نابینایان خبر داد و گفت: این ورزشگاه روزهای یکشنبه سالن توپی خود را به گلبال آقایان اختصاص داده است. وی ادامه داد: سالن استخر و بدنسازی این ورزشگاه پذیرای معلولین و نابینایان است همچنین با به حد نصاب رسیدن تعداد معلولین ما میتوانیم سانس اختصاصی این عزیزان را ایجاد کنیم. وی با اشاره به حضور یک نفر همراه با فرد معلول اشاره کرد و گفت: معلولین میتوانند به صورت رایگان و همراهش با تخفیف از خدمات این ورزشگاه استفاده کنند. فرهانی با بیان اینکه صبحها برای حضور معلولین در ورزشگاه مناسبتر است اظهار داشت: صبحها به علت خلوت بودن سالنها میتوانیم خدمات بهتری در اختیار این عزیزان قرار دهیم. علی ابوالقاسمپور، مدیر مجموعه ورزشی “آیت ا.. مدرس” با اشاره به حضور نابینایان در این ورزشگاه گفت: ما خدمات خاصی را ارائه نمیدهیم اما نابینایان میتوانند در صورت به حد نصاب رسیدن تعداد در سانسهای خاص از سالن چند منظوره ما برای ورزش گلبال، سالن رزمی و سالن دوومیدانی استفاده کنند. وی یادآورشد: حضور فرد معلول کاملا رایگان و همراهش در صورتی که برای کمک به معلول آنجا باشد رایگان اما استفاده از سالنهای دیگر برای فرد همراه معلول با تخفیف خواهد بود.
علی خائف، مدیر ورزشگاه “ساعی” نیز درگفتگو با خبرنگار ایران سپید از تسهیلات ارائه شده در این مجموعه ورزشی به نابینایان، گفت: سالن استخر این ورزشگاه مناسب نابینایان بوده و هم اکنون جانبازان بصیر از این استخر استفاده میکنند اما به علت وجود پله های زیاد استفاده از سالنهای توپی برای نابینایان مناسب نیست. وی ادامه داد: معلولین با داشتن یک همراه میتوانند از سالن بدنسازی ورزشگاه “ساعی” استفاده کنند. وی یادآور شد: شهریه این مجموعه ۱۵ هزار تومان است و همراه فرد معلول با تخفیف میتواند از امکانات این مجموعه بهرمند شوند. حسین آرونی، مدیر مجموعه ورزشی “کوثر” با بیان اینکه استفاده از سالنهای توپی و بدنسازی به علت و جود پله های زیاد برای معلولین نامناسب است بیان کرد: این افراد میتوانند با داشتن یک نفر همراه و کارت معلولیت به صورت رایگان از سالن استخر این مجموعه استفاده کنند. محسن سوریان، مدیر مجموعه “بدر” با اشاره به ضرورت حضور همراه با فرد معلول عنوان کرد: ما هیچ مسئولیتی در قبال فرد معلول نداریم به همین علت حضور همراه الزامی است. وی در پایان افزود: معلولین میتوانند از سالن استخر “بدر” استفاده کنند و در صورت کثرت آنان ما این امکان را داریم سانس اختصاصی در اختیار این افراد قرار دهیم.” پس از صحبتهای زد و نقیض از سوی مدیران مجموعه های ورزشی در خصوص رایگان بودن یا نبودن همراه فرد معلول، ایران سپید طی تماس مجدد با سید جلال عسگری درباره سیاستهای واحد شهرداری استعلام شده دریافت، معلولین بالای ۵۰درصد (نابینایان مطلق) به همراه یک نفر همراه میتوانند رایگان از خدمات مجموعه های ورزشی استفاده کنند برای معلولین زیر ۵۰درصد فرد معلول رایگان اما همراه وی با پرداخت هزینه میتواند از تسهیلات بهرمند شود.

لیست اسامی مجموعه های ورزشی سازمان ورزش شهرداری تهران

شهدای نیاوران ۱: خیابان نیاوران- داخل پارک نیاوران- مجموعه ورزشی نیاوران ۱

شهدای نیاوران ۲: خیابان نیاوران – داخل پارک نیاوران مجموعه ورزشی نیاوران ۲

توحید: ستارخان – روبروی برق آلستوم- خیابان کاشانی پور مجموعه ورزشی توحید

کوثر: خیابان دولت خیابان دیباجی جنوبی- کوچه شهید رحمانی- مجموعه ورزشی کوثر۳

سعیدی: خیابان ولیعصر- بالاتر از نیایش کوچه سعیدی مجموعه ورزشی سعیدی

حکیمیه: حکیمیه- بلوار بهار لاله و افق – جنب فروشگاه شهروند مجموعه ورزشی حکیمیه

آرش میراسماعیلی: خیابان مجیدیه شمالی- بوستان مجیدیه- مجموعه آرش میر اسماعیلی

خادم: بلوار فردوس- نبش وفا آذر

ساعی: میدان سپاه – خیابان بابا خانلو

فدک: خیابان گلستان- ضلع جنوبی بوستان فدک

ایثار: چهار راه نظام آباد- خیابان طاووسی کوچه داودآبادی کوچه امین آبادی

شهید علیپور(مهرآباد): مهرآباد جنوبی – خیابان طالقانی

جیحون: خیابان آزادی – انتهای خیابان جیحون تقاطع غرب

باغ گلستان: خیابان قصردشت – خیابان کمیل بین خوش و رودکی

پردیس: میدان رازی ایتدای خیابان هلال احمر

شهرداری منطقه ۱۱: خیابان قزوین –خیابان استخر- جنب کلانتری ۱۱۵

ادیب: خیابان ری خیابان ادیب المملک

پارک شهر: پارک شهر

کوثر منطقه ۱۳: سی متری نیرو هوایی – مسیل منوچهری خیابان ۳۳/۸

سوارکاری سمند: سه راه تهران پارس روبه روی بیمه ایران

شکوفه: خیابان ۱۷ شهریور – خیابان شهید کاظمی

شهیدان پورزند: اتوبان شهید محلاتی خیابان میثم جنوبی روبه وری شهرداری ناحیه ۵ منطقه ۱۴

پارک آبی: بزرگراه آزادگان خخیابان بوعلی غربی

حضرت ابوافضل: خیابان خاوران – جنب بوستان فدائیان اسلام /مناسب سازی شده

یادآوران: تقاطع اتوبان آزادگان و خیابان شهید رجایی رو به روی مسجد مادر

ستاره شهرداری: بزرگراه بعثت- ضلع جنوب شرقی پارک بعثت

بهاران: فلاح خیابان ابوذر خیابان سجاد جنوبی میدان بهاران پارک بهاران

بدر: شهرک ولیعصر خیابان میرزایی خیابان پژاند

شهیدان اسماعیلی: یافت آباد میدان معلم بلوار مدائن خیابان شهید بیگلو

خلیج فارس: نبش اتوبان آزادگان ورودی بلوار خلیج اولین کوچه دست راست جنب پارک اروند

امام علی (ع): نعمت آباد خیابان سهیل

سرداران شهید: دولتخواه خیابان شهید برادران شکری

جوانه: عبدل اباد خیابان شکوفه خیابان انقلاب

رسالت: اتوبان آزادگان شهرک رسالت پشت شهرداری ناحیه ۵ داخل پارک افرا

شهر ورزش: بوستان ولایت

آیت ا…. مدرس: شهر ری میدان فرمانداری جنب مترو

سوریان: شهر ری، خیابان ۲۴ متری، روبروی مرکز خرید شهروند شهر ری

قمربنی هاشم (ع): شهر ری – خیابان فدایان اسلام – نرسیده به پل سیمان /مناسب سازی شده

استقلال: شهرک استقلال – بلوار دکتر عیدی

معلم: خیابان شیشه مینا شهرک فرهنگیان

شهدای ورداورد: کیلومتر ۱۸ جاده مخصوص کرج خیابان ولیعصر شهرک ورداورد

غدیر: انتهای شهرک چشمه مقابل فرو شگاه شهروند

حضرت ابوالفضل: شهرک دانشگاه – روبروی پادگان شهید خرازی/ مناسب سازی شده

منبع: محدثه جعفری، روزنامه ایران سپید، ۲۴ تیر ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *