جشنواره سوره عبس

جشنواره سوره عَبَسَ
ویژه معلولان نخبه سراسر کشور
بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم 20 تیر 1393 / 13 رمضان 1435
غرفه دفتر فرهنگ معلولین
شعر، نثر، درک محتوایی
abasa01abasa01

اين جشنواره به روش مسابقه نوشتن مطالب پيرامون سوره عبس در جمعه 20 تيرماه (13 رمضان) در محل غرفه دفتر فرهنگ معلولين در بيست و دومين نمايشگاه بین المللی قرآن كريم تهران برگزار شد و به ده نفر از برترين نوشته‌ها جوايز نفيسي توسط هيئت داوران اختصاص يافت و توسط رئيس شوراي شهر جناب آقاي مسجد جامعي و معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جناب آقاي حشمتي اهداء گرديد.
ويژگي‌هاي اين جشنواره چند نكته مهم است:
1- اين مسابقه براي كشف استعدادهاي درخشان توان خواهان و مددجويان عزيز در سراسر كشور بود و با مطالعه دقيق اوراق دریافت شده، از معلولین نخبه بیشتری برای تولید محصولات مرکز استفاده می‌شود و هم تولیدات بازنگري، تكميل و تصحيح خواهد شد.
2- اين مسابقه راهي براي افزايش مهارت‌هاي ذهني و نويسندگي شركت كنندگان است و جامعه معلولين را ترغيب مي‌كند درباره موضوعات مختلف اطلاعات كسب كنند و مهارت‌هاي خود را افزايش دهند.
3- اين مسابقه با هدف گسترش مفاهيم و آموزه‌هاي قرآني و ديني در جامعه معلولين كشور برگزار شد. بر اساس تجارب موجود اگر هر توان خواه در هر سال در چهار مسابقه شركت كند،‌ دانش، اطلاعات و مهارت‌هاي او چندين برابر افزايش مي‌يابد و نيز رفتارها و كل شخصيت او مطلوب‌تر و پيشرفته‌تر خواهد شد.
4- اما هدف بسيار مهم دفتر فرهنگ معلولين از اجراي اين جشنواره مسابقه توجه همه آحاد جامعه از مردم تا مسئولين ارشد و مديران و نيز خود معلولين به اين نكته كه قرآن كريم مدافع و ياور و پشتيبان آنان بوده و هست. زيرا سوره عبس كه گاه آن را سوره اعمي (نابينا) ناميده‌اند مهم‌ترين متن ديني در همه اديان است كه در آن از معلولين دفاع جدي شده است.
5- معرفي معلولين نخبه به همگان و توجه مديران دولتي به وضعيت معلولين هدف ديگر اين جشنواره بوده است. زندگينامه و عكس افراد شركت كننده و افراد برتر در يك فصل مستقل براي همه نهادهاي فرهنگي و معلوليتي جهان ارسال خواهد شد.
6- بالاخره آخرين هدف از برگزاري اين جشنواره ابلاغ پيام قرآني در دفاع از معلولين به همه جهان از زبان و به قلم خود معلولين. يعني اوراق دریافت شده به ويژه اوراق برتر در يك كتاب به چند زبان منتشر مي‌شود.
شرایط ثبت نام و شهرهاي شركت كننده
از يك ماه قبل اعلام شد هر كس مي‌خواهد در اين جشنواره شركت نمايد ثبت نام نمايد. آخرين مهلت براي ثبت نام سه شنبه 17 تيرماه اعلام شد. ثبت نام در اين مسابقه شرايط خاصي نداشت. فقط بايد معلوليت شركت كننده از طريق كارت بهزيستي يا هر مدرك ديگر احراز مي‌شد. شرط دوم اين بود كه بتوانند شعري يا مطلبي درباره اين سوره بنويسند يا به دستيارشان بگويند تا بنويسد.
پس از گذشت دو هفته متوجه شديم به دليل ماه مبارك رمضان و مشكل تردد و سفر، آمدن افراد از شهرهاي دور بسيار مشكل است. از اينرو اعلام كرديم براي شهرهاي دورتر از تهران، بعداً مسابقه از طريق شبكه مجازي اعلام مي‌كنيم و فقط معلولين تهران و شهرهاي اطراف ثبت نام نمايند. در مجموع حدود پانصد نفر مراجعه كننده داشتيم و از بين آنان دويست نفر ثبت نام شدند، نيز قرار شد روز جمعه به صورت گروهي تشريف بياورند و هزينه حمل و نقل و تردد را دفتر فرهنگ معلولین بپردازد.
دويست نفر از معلولين نخبه از شهرهاي كرج، شهريار، تهران،‌ اصفهان،‌ دماوند، طالقان، آبيك، قم و کاشان روز جمعه 20 تيرماه تجمع كردند و نخستين مسابقه قرآني حضوري را شكل دادند.
محتواي مسابقه
سوره عبس و 13 آيه نخست آن كه مستقيماً به معلولين مرتبط است،‌ از نظر قرائت، حفظ،‌ تجويد،‌ تفسير، شعر و ادبيات و هنر به مسابقه گذاشته شد. قرار شد قرائت و تجويد و حفظ را در يك مسابقه مستقل ديگر اعلام كنيم و اين مسابقه فقط، درك و فهم از محتواي اين سوره را نشان دهد. از اينرو اعلام شد، هر شخصی حداقل سه بيت شعر، يا پنج سطر نثر منظوم يا ده سطر تحليل محتوايي بنويسد به مرحله داوري می‌رود.
اين برنامه با استقبال خوبي مواجه شد و نابيناها به کمک دستيار متن‌هایشان را بر روی برگه‌های مسابقه نوشتند.
آغاز مسابقه
پس از اطعام و افطاري مسابقه در ساعت 21 آغاز شد. نخست مجري برنامه توضيحات لازم را گفت و در ساعت 22 اوراق مخصوص پخش شد. در زماني كه شركت كنندگان مشغول نوشتن بودند، گروه سرود نابينايان تهران، سرود زيبايي اجرا كرد، سپس گروه سرود ناشنوايان قم آمد و برنامه زيبايي داشتند بطوري كه همه را تحت تأثير قرار دادند.
ساعت 23 اوراق جمع آوري شد و نزد داوران برده شد.
داوری
داوران اين مسابقه عبارت بودند از حجت الاسلام سيد رضا حسيني امين، دكتر نجله خندق، آقايان علی اکبر جمالي، محمد نوري، اباذر نصر.
4 نفر ناظر يعني مليحه موسوي، واحدي، حسيني و معتمدي هم حضور داشتند.
آقاي جمالي و خانم خندق چون نابينا بودند با دستيار كار كردند و در واقع امضاي خود را واگذار نمودند.
به سرعت و با دقت اوراق مطالعه و نمره‌گذاري شد و بالاخره ده نفر برگزيده شدند.
اعطاي تقديرنامه و جوايز
ده نفر به عنوان برگزیده جشنواره قرآنی عبس معرفی و تجلیل شدند. منصور شادکام، رضا احیایی، معصومه سبحانی، اعظم طیبی، ابوالفضل قاسمی، سیدمحسن حسینی طه، عصمت باقریان، الهام رشیدی، مهدی صادقی و سیدحسین طباطبائی به عنوان برگزیدگان جشنواره قرآنی عبس معرفی شدند. تقديرنامه‌ها همراه يك جلد قرآن كريم و مبلغ يك ميليون و پانصد هزار ريال وجه به صورت كارت هديه از طرف حجت الاسلام والمسلمين سید جواد شهرستاني براي اين افراد تخصيص يافته بود و توسط آقايان حشمتي و مسجد جامعی و سيد رضا حسيني امین تقدیم برگزیدگان شد.
تجربيات و نكته‌ها
معلولين عزيز و نهادهاي معلوليتي نشان دادند با حداقل امكانات و كوچكي فضای محل برگزاري نیز مي‌توانند بزرگترين رخدادها را بيافرينند. مسئولين عالي مقام در اين جلسه به نظم، درايت و استعدادهاي اين افراد بيش از پيش واقف شدند و اقرار مي‌فرمودند باید براي آنان كارهاي جدي‌تر انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *