تولید دستگاه مکان ياب نابينايان در کشور

ساخت دستگاه مکان ياب نابينايان در کشور

فناوران ايرانی موفق به ساخت دستگاه مکان‌ياب شدند که با نصب در سر در اماکن عمومی نظير مترو، نابينايان را در مسيريابی ياری می‌کند.
حميد جعفريان، مديرعامل خانه نور ايرانيان بصير اظهار داشت: سيستم مکان‌ياب از دو بخش سخت افزاری و نرم‌افزاری تشکيل شده که بخش سخت‌افزاری آن بر سر در اماکنی که نابينايان بيشتر با آنها سر و کار دارند نصب شده و نرم‌افزار آن نيز بر روی موبايل نابينايان نصب می‌شود. سيستم سخت‌افزاری و تلفن همراه از طريق بلوتوث با يکديگر ارتباط برقرار می‌کنند و هنگامی که کاربر نابينا نرم‌افزار را در گوشی خود فعال می‌کند هر وقت به فاصله 50 متری دستگاه برسد از طريق زنگ مطلع شده و با فشار دادن دکمه select نام مکان مد نظر را از طريق گوشی موبايل خويش می‌شنود.
وی ادامه داد: سپس با فشردن دکمه option بر روی گوشی، آهنگ ملايمی از سر در مکان مورد نظر پخش می‌شود؛ لذا فرد نابينا به راحتی و بدون کمک ديگران در مکان مورد نظر خويش را پيدا و وارد می‌شود.
به گفته جعفريان، با مذاکرات صورت گرفته با متروی تهران درنظر است که اين مکان ياب به صورت پايلوت در برخی ايستگاه‌ها نصب شود که ضروری است مناسب‌سازی شهری برای نابينايان صورت گيرد تا اين مکان‌ياب در سراسر کشور نصب شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا ؛ سایت معلولین ایران، 16/4/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *