نسل جدید سمعک ها

0000-110شنيدن يواش‌ترين صداها با نسل جديد سمعک‌ها
يک کاشت مغناطيسی انقلابی جديد توانست شنوايی يک بازيگر جوان را که در سن 17 سالگی از يک گوش ناشنوا شده بود، بازگرداند.
اميد است اين فناوری جديد بتواند به بيمارانی که نمی‌توانند از سمعکهای سنتی بهره ببرند، کمک کند.
بيلی کولين، بازيگر 22 ساله انگليسی اين روش پيشگامانه را در بيمارستان هارتلندز بيرمنگام در ماه مارس انجام داد و اکنون می‌تواند کوچکترين صداها مانند صدای پا را نيز بشنود.
دستگاه جديد يک سمعک متصل شده به استخوان موسوم به Baha Attract است که جايگزين نسخه قديميتر Baha شده است.
درحاليکه کاشتهای سنتی از يک پيچ فلزی استفاده می‌کنند که در سر بيمار تعبيه شده و ارتعاشات را به گوش داخلی منتقل می‌کند، کاشت Attract شامل يک ديسک مغناطيسی کوچک است که در زير پوست پشت گوش قرار می‌گيرد.
اين روش به يک پردازشگر الکترونيکی صوتی به اندازه هدفونهای بلوتوپ اجازه می‌دهد بر اساس ضرورت، متصل يا برداشته شود.
هنگامی که گيرنده استفاده نمی‌شود، کاشت بطور کامل نامرئی است.
کولين شنوايی گوش چپ خود را در پی ابتلا به يک عفونت در استخوانهای گوش داخلی به نام ماستوئيديت از دست داد. اگرچه شنوايی گوش راست وی بطور کامل دست‌نخورده باقی مانده بود.
اين بازيگر انگليسی به ماتئو تروتر، جراح کلينيک گوش و حلق و بينی بيمارستان هارتلندز مراجعه و در کارآزمايی اين دستگاه با استفاده از يک هدبند برای اتصال آن به پشت گوش شرکت کرد. يک ماه پس از عمل جراحی برای قرار دادن ديسک مغناطيسی، گيرنده صوتی برای آن نصب شد که به کولين شنوايی کامل را بازگرداند.
به گفته دکتر تروتر، دستگاههای Baha برای بيمارانی مناسب است که در بخشهای خارجی و ميانی گوش خود در اثر شرايطی مانند عفونت يا جراحی‌های پيشين با مشکل روبرو هستند. در اين افراد استفاده از يک سمعک عادی در کانال گوش کارساز نبوده چرا که صداهای انتقالی به گوش داخلی نميرسند.
تروتر افزود: اين دستگاهها شامل يک ميخ آلياژ تيتانيوم هستند که به جمجمه در پشت گوش پيچ شده، بنابراين بخشی از آن از ميان پوست عبور می‌کند. مانند کاشتهای دندانی، استخوانهای اطراف با پيچ ادغام شده و آن را بسيار ايمن و غير قابل حرکت می‌کند.
اين پيچ به انتقال مستقيم صداهای انتخاب‌شده توسط گيرنده به گوش داخلی پرداخته و بخشهای بيرونی را دور می‌زند.
از مزايای اين کاشت جديد آن است که هيچ پيچی در خارج از پوست وجود ندارد و گيرنده به يک آهنربای کوچک در زير پوست متصل می‌شود که در زمان برداشتن آن، سر کاملا عادی به نظر خواهد رسيد.
کاشت مذکور طی يک عمل جراحی 40 دقيقه‌ای تحت بيهوشی کامل در زير پوست قرار می‌گيرد. جراحان يک زبانه نيم دايره دو اينچی را پشت گوش ايجاد کرده و کاشت به اندازه نيم اينچ در استخوان زير آن فرو می‌رود. آهنربا به پيچ متصل شده و زبانه در جای خود برگردانده می‌شود.
جای زخم طی دو روز ترميم يافته و استخوان سر و پيچ نيز پس از يک ماه با هم ادغام می‌شوند.
منبع: خبرگزاری ايسنا ؛ وب سایت شمعدانی، 8/4/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *