ابداع عينک هوشمند برای افراد کم بينا

18J_019_BLIND GLASSESمحققان انگليسی عينک هوشمندی ابداع کرده اند که به افراد کم بينا کمک می کند موانع و صورت افراد را مشاهد کنند.
به گزارش از ساينس، اين عينک هوشمند که توسط محققان دانشگاه آکسفورد در انگليس ابداع شده است برای افراد کاملا نابينا کارايی ندارد بلکه برای افرادی طراحی شده است که بينايی آنها به شدت آسيب ديده و در رده افراد نابينا قرار داده می شوند.
اين عينک دارای يک دوربين کوچک ويديويی است که در قاب عينک تعبيه شده است و نيز يک واحد پردازشگر رايانه ای دارد که آنقدر کوچک است که در جيب جا می شود.
اين واحد پردازشگر رايانه ای از نرم افزار ويژه ای برخوردار است که تصاوير اشياء نزديک را به گونه ای بر روی لنزهای عينک می اندازد که اشياء را بزرگتر و واضح تر نشان داده می شوند.
لنزهای اين عينک که بر روی يک صفحه نمايش الکترونيک قرار دارند به کاربر کمک می کنند تا تصاوير اشياء و افراد نزديک را مشاهده کنند.
اين عينک جايگزين بينايی از دست رفته نمی شود اما به افزايش آگاهی فضايی افراد کم بينا کمک می کند.
اين عينک به صورت ترکيبی از اطلاعات کار می کند که توسط يک پرتو مادون قرمز و يک دوربين ويديويی عادی مخابره می شود.
سپس رايانه کوچکی که در جيب کاربر قرار دارد اطلاعات را پردازش کرده و آن را بر روی لنزهای عينک می اندازد بطوريکه اشياء نزديک واضح تر نمايش داده می شوند.
عينک های دارای فناوری پيشرفته که به بينايی افراد کم بينا کمک می کند اوايل سال آينده به بازار عرضه می شوند.
نمونه اوليه اين عينک هوشمند که توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است در مقايس بزرگ است؛اما محققان با توجه به سرعت پيشرفت اين فناوری اميدوارند که نمونه نهايی بزرگتر از عينک آفتابی نباشد.
منبع: ايرنا ؛ وب سایت شمعدانی، 8/4/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *