ابداع قلم سخنگوی نابینایان با قابلیت شناسایی اشیاء

فناوران ایرانی موفق به طراحی «نرم‌افزار پارس آوا»، «دستگاه مکان‌یاب» و «قلم هوشمند چند منظوره» ویژه نابینایان شدند.
حمید جعفریان، مدیرعامل خانه نور ایرانیان بصیر در حاشیه پنجمین جشنواره نوآوری و فن آفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران (جایزه شهید چمران) در توضیح نرم‌افزار پارس آوا گفت: این نرم‌افزار از جمله نرم‌افزارهای تبدیل متن به گفتارمی‌باشد بدین نحو که هنگامی که نرم‌افزار متن‌خوان فارسی پارس آوا بر روی رایانه افراد نابینا نصب می‌شود، آنها را قادر می‌کند تا همانند افراد بینا از رایانه به خوبی استفاده کنند، وارد فضای مجازی و اینترنت شوند و از تمام امکانات آن به خوبی بهره جویند، ایمیل بنویسند و ایمیل‌های رسیده را پاسخ دهند.
وی افزود: کاربران با کمک این نرم‌افزار درمحیط word می‌توانند هر آنچه را که بخواهند نوشته و ذخیره کنند. این نرم‌افزار در ارتقاء شغلی نابینایان، سهم به سزایی داشته و ایشان را از شغل انحصاری تلفنچی بودن خارج کرده و قادر می‌کند به راحتی در اتوماسیون اداری وارد شده و نامه نگاری کنند.
جعفریان تصریح کرد: همچنین نرم‌افزار پارس‌آوا تمام کتب الکترونیکی به جز pdf را برای نابینایان قرائت می‌کند. این نرم‌افزار، قابلیت تبدیل کیبورد رایانه به کیبورد بریل را دارد و دارای چهار گوینده مختلف به نام‌های سینا، مینا، دارا و شادی می‌باشد.
برگزیده پنجمین جشنواره نوآوری و فن آفرینی جایزه شهید چمران همچنین به اختراع صورت گرفته با عنوان “قلم هوشمند” چند منظوره اشاره کرد و با بیان اینکه این قلم دارای 4 کارکرد برای نابینایان است، تصریح کرد: یک کارکرد آن شامل قلم قرآنی با لیبل‌گذاری بر روی دفترچه قرآن، صحیفه سجادیه، منتخب مفاتیح‌الجنان و کارت کوچک قرآنی است به نحوی که فرد نابینا به راحتی می‌تواند از آیه، سوره، جزء و صفحه و زیارات و ادعیه مورد نظر استفاده کند.
وی ادامه داد: همچنین فرد نابینا می‌تواند کلیه فایل‌های صوتی خویش را از طریق اتصال قلم به کامپیوتر تا حجم 16 گیگابایت بر روی قلم ریخته و از فایل‌های صوتی خویش استفاده کند.
جعفریان سومین کارکرد آن را ضبط صوت عنوان کرد و گفت: قلم هوشمند چند منظوره می‌تواند به عنوان یک دستگاه ضبط صوت و یا voice recorder عمل نماید و تمام جلسات و موارد مد نظر فرد نابینا را ضبط کند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین با لیبل‌گذاری به روی اشیاء مشابه همانند سی‌دی، پوشه، نامه، دارو، مواد غذایی موجود در یخچال و فریزر و معرفی آنان به قلم، فرد نابینا به راحتی می‌تواند شی مورد نظر خویش را شناسایی و از آن استفاده کند.
به گفته وی، این بخش از کاربرد قلم یکی از آرزوهای دیرینه نابینایان کشور بوده که توسط خانه نور ایرانیان بصیر تحقق یافته است.
وی تصریح کرد: نابینایان توقع زیادی ندارند و با کمترین هزینه‌ها می‌توان امکاناتی را برای نابینایان فراهم آورد تا آنها نیز همانند افراد بینا بتوانند از دنیای بینایان بهره‌مند شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا ؛ وب سایت مجتمع رعد، 7 تیر 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.