آخرين نسخه عصای هوشمند نابينايان

5-1736مبتکران هندی آخرين نسخه عصای هوشمند را برای کمک به نابينايان ارائه داده‌اند.
در دهه 1930، کشورهای سراسر جهان عصاهای سفيدی را معرفی کردند که به نابينايان در ارتباط با مسير پيش رو و همچنين مرئی‌کردن بيشتر آن‌ها در جامعه کمک می‌کرد. اخيرا چندين شرکت فناوری‌هايی را برای کمک به اين عصاها در حس‌کردن اشيای نزديک ارائه داده‌اند.
آخرين نسخه عصای هوشمند SmartCane نام گرفته و محصول «گروه فناوری‌های کمکي» در «موسسه فناوري» دهلی‌ نو است. اين عصای هوشمند برای کمک به کاربران در شناسايی موانع بالاتر از سطح زانو و ممانعت از رخداد تصادف‌ها طراحی شده است.
ابزار معرفی‌شده با استفاده از حسگرهايی موانع را تا فاصله سه متری شناسايی می‌کند. اين حسگرها می‌توانند جسمی به عرض سه سانتی‌متر را شناسايی کنند و سازگارپذير نيز هستند. اين بدين معناست که افراد با قدهای مختلف و دارای سبک‌های متفاوت گرفتن عصا می‌توانند از اين سامانه استفاده کنند. ابزار ابداعی به بخش فوقانی يک عصای سفيد تاشدنی استاندارد متصل می‌شود.
سيستم جديد به دليل استفاده از سونار برای شناسايی اشيای حاضر در محيط اطراف از قابليت‌ خفاش‌ها بهره می‌برد. عصا امواج فراصوت را ارسال می‌کند و زمانی که اين امواج به سوی آن باز می‌گردند، جهت آگاه‌کردن کاربر از حضور يک مانع پيش‌رو مرتعش می‌شوند. الگوها و شدت‌های متفاوت ارتعاش به کاربر امکان تعيين دوربودن جسم را می‌دهند.
اين عصا پس از آزمايش روی 150 نابينا کامل شد و هم‌اکنون به بهای 50 دلار فروخته می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا، سایت معلولین ایران، 1/4/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.