چشم الکترونیک ویژه نابینایان

IMG13271279چشم الکترونيک ساخته شد/ بازگشت بينايی به نابينايان
چشم مصنوعی ديگر يک ابراز علمی- تخيلی نيست. در حال حاضر، چشم الکترونيکی تبديل به نور اميدی در دنيای تاريک نابينايان شده است تا آنها آرزوی دوباره ديدن را با خود از اين دنيا نبرند.
از دست دادن قدرت بينايی اتفاقی بسيار ناخوشايند است که ارتباط فرد نابينا با دنيای بيرون را محدود می کند. تا پيش از اين و در شرايطی که شخصی چشم خود را از دست می داد، پروتز چشمی می توانست در زيبايی ظاهری به او کمک کرده و از افتادن پلک يا استرس های روانی فرد نابينا بکاهد.
چشم مصنوعی، وسيله‌ای شبيه به بخش قدامی چشم بوده و معمولاً از شيشه يا پلاستيک ساخته می‌شود. اما اکنون ساخت چشم الکترونيکی باعث تحول عظيمی در دنيای نابينايان شده است. نابينايان به لطف اين چشم الکترونيکی جديد قادر به ديدن اجسام، طيف های ضعيف نوری و همينطور تشخيص فاصله ها خواهند بود.
“آلن ساحل”، سرپرست تيم تحقيقاتی “موسسه بينايی پاريس” می گويد: “نابينايانی که به اين وسيله بينايی خود را باز می يابند حتی قادر به خواندن کلمات و نامه ها با سايز بزرگ اما در خط های محدود خواهند بود. در حال حاضر، پنج بيمار فرانسوی اين شبکيه مصنوعی با قابليت های محدود را دريافت کرده اند.”
وی در ادامه می گويد:” مسلما اين نگاه جديد، همانند بينايی طبيعی و ذاتی انسان ها نخواهد بود اما مسلما بسيار بهتر از نابينايی و غوطه ور بودن در دنيای تاريکی هاست. سيستم های شبکيه مصنوعی چشم تا پيش از اين در کشورهايی مانند امريکا و آلمان آزمايش شده بودند اما چشم مصنوعی جديد دنيای نابينايان را متحول خواهد کرد.”
يکی از نابينايان فرانسوی که در اين انستيتو بينايی خود را بازيافته می گويد: ” زندگيم بعد از دريافت اين چشم الکترونيکی تغيير کرد.”
اين محقق در رابطه با چگونگی ساخت اين چشم الکترونيکی می گويد:” سالانه افراد بسياری در کشورهای مختلف بينايی خود را به دلايل مختلفی از دست می دهند و گاها تا پايان عمر به همين طريق زندگی می کنند. چشم ها، يکی از حساس ترين و همينطور پيچيده ترين عضوهای بدن هستند که کمتر به آنها پرداخته شده است.
اين دستگاه در قالب يک عينک آفتابی بر روی چشم ها قرار می گيرد. اين عينک آفتابی مجهز به پردازش، حسگر و دوربين های خاصی است که باعث تحريک سلول های عصبی چشمی شده تا قدرت بينايی را به فرد نابينا باز گردانند.”
سرپرست اين تيم تحقيقاتی در پايان گفت:”اين روش در افرادی پاسخ می دهد که بينايی خود را به دلايل طبيعی از دست داده اند نه افرادی که به طور مادر زادی نابينا هستند اما اميدواريم با پيشرفت و بررسی بيشتر بتوانيم تمام نابينايان را صرف نظر از دليل بيماری درمان کنيم.”

منبع: خبرگزاری مهر؛ سایت معلولین ایران، 1/4/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *