متن سخنرانی زهرا نعمتی در مقر سازمان ملل

نعمتی در کنفرانس حقوق افراد دارای معلولیت:
فرصت شغلی برابر برای افراد دارای معلولیت ایجاد شود
zahra-nematiزهرا نعمتی، بانوی طلایی پارالمپیک لندن و نماینده ایران در کنفرانس کنفدراسیون حقوق افراد دارای معلولیت، در مقر سازمان ملل به ایراد سخنرانی پرداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر، در کنفرانس کنفدراسیون حقوق افراد دارای معلولیت، پنلی اختصاصی به ورزش معلولین اختصاص یافته بود که تنها دو ورزشکار دارای معلولیت در آن حضور داشتند؛ زهرا نعمتی و سالواتور سیمیون شناگر معروف قطع عضو از کشور ایتالیا.

متن سخنرانی زهرا نعمتی در این کنفرانس به شرح زیر است:
“من زهرا نعمتی اولین زن ایرانی هستم که به مدال طلای پارالمپیک دست یافته و خوشحالم در کنار شما هستم. ورزش معلولین در ایران همراه با جنگ تحمیلی پا گرفته و تا به امروز پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. حدود ده سال قبل بر اثر حادثه ای ناخوشایند با تمام موفقیت هایم در تکواندو خداحافظی کرده و با ضایعه نخاعی به ورزش تیروکمان وارد شدم. دین اسلام، فرهنگ ایرانی و حمایت والدینم به من یاد داده ناامیدی در زندگی جایی ندارد. بنابراین در سایه پیشرفت جنبش پارالمپیک در ایران، فعالیت‌های ورزشی خود را این بار در ورزش معلولان، در تیروکمان، آغاز کردم. تیروکمان کمک کرد توانایی های من دیده شود و نه ناتوانی هایم.
ما اینجا گرد هم آمده ایم تا راه های تحقق حقوق معلولان در کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد را به بحث و بررسی بگذاریم. به عبارتی دیگر چگونه می‌توان دنیایی واقعی از توانمندی ها، استقلال، یکسان سازی، ورود به اجتماع، احترام متقابل و به دور از تبعیضات ساخت.
من باور دارم ورزش چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای، ابزاری سهل الوصول و قدرتمند برای ورود معلولان به اجتماع است. ورزش از دو سو به فرد معلول کمک می کند: از یک سو باور و نگاه مردم عادی به معلولیت را تغییر می‌دهد و از سویی دیگر باور و نگاه معلول به خودش را. این تاثیر درونی و بیرونی، انزوای فرد معلول را به شدت کاهش داده و او را به زندگی اجتماعی می‌کشاند.خودباوری، مهارت و سطح معلومات فرد معلول را افزایش داده و حتی او را قادر می سازد نه تنها از خودش بلکه از دیگران حمایت کند.
کودکان باید از زمان ورود به مدرسه با ورزش معلولان آشنا شوند و سیستم آموزشی باید به گونه ای باشد که تا حد امکان کودکان معلول در فعالیت‌های ورزشی مدرسه شرکت داشته باشند و بدین وسیله بتوانند استعدادها و مهارت‌های خود را به منصه ظهور برسانند. همچنین از طریق ورزش دانش آموزان معلول و غیر معلول می‌توانند در سطحی یکسان به بازی و تفریح پرداخته و فضایی مثبت از توانایی های فرد معلول به وجود می آید که در ادامه زندگی او تاثیری بسزا دارد.
از طرفی دیگر من بر این اعتقاد هستم که ورزش باعث خودباوری،خوداستقلالی و توانمندسازی زنان و دختران معلول است. زنان معلول از دو جهت مورد تبعیض قرار می‌گیرند: یکی جنسیت و دیگری معلولیت ایشان. همانطور که می‌دانید، تعداد زنان و دختران معلول فعال در ورزش معلولان بسیار اندک است. متاسفانه هنوز در برخی نقاط جهان این تصور وجود دارد که زن حق حضور در اجتماع را ندارد. ما مخالف این باور هستیم. در ایران هر سال در روز بزرگداشت پارالمپیک حدود سی هزار معلول که نیمی از آنان را بانوان تشکیل می‌دهند با رشته های مختلف ورزش معلولان و چالش های آن آشنا می‌شوند. چالش‌ها و موانعی مانند دسترسی به اماکن. آیا اماکن ورزشی بهینه سازی شده‌اند؟ وضع حمل و نقل شهری چگونه است؟ حتی گاهی موانع فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فقدان زیرساخت های توسعه ای موانعی برای حضور معلولان در اماکن ورزشی هستند. بنابراین پیشنهاد می شود مساله توسعه جهانی برای معلولان باید به عنوان یکی از اولویت ها در برنامه توسعه هزاره، در سال 2015 میلادی مد نظر قرار گیرد تا در سال 2030 شاهد توسعه کلیه کشورها در زمینه بهینه سازی برای معلولان باشیم.
همچنین پیشنهاد می گردد مقوله اشتغال‌زایی و برخورداری یکسان آن برای زنان و مردان معلول مورد توجه خاص قرار گیرد تا مبحث فقر در این قشر جامعه به کلی محو گردد. من فکر می‌کنم تحقق حقوق معلولان باید تبدیل به دغدغه ای ملی برای مردم و دولت شده و باید در برنامه های توسعه‌ای ورزش همگانی،جایگاهی مخصوص برای افراد معلول تعبیه گردد. ما آمده ایم تا پلی باشیم میان آن چه باید باشد و آن چه هست. بیایید با هم دنیایی خالی از موانع بسازیم، دنیایی مملو از درک متقابل و صلح و آرامش برای همه معلولان.
متشکرم.”
لازم به ذکر است دستورالعملی از سوی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در حال تدوین است که بر اساس آن اقدامات مورد نظر برای افراد دارای معلولیت سراسر جهان طی سال‌‍های 2015 تا 2030 ، پیشنهاد و مورد تایید قرار می گیرد.
بر این اساس، زهرا نعمتی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، دو پیشنهاد مذکور را برای درج در این سند، ارائه نمود.

منبع: خبرگزاری مهر، 21 خرداد 1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *