سفر برای معلولان هم هست

توسعه گردشگری برای ناتوانان همچنان در حاشیه است
سفر برای معلولان هم هست

معلولان و ناتوانان گروهی مهم در جوامع هستند که باید همتراز با سایر اقشار جامعه، از امکانات و تسهیلات در هر حوزه‌ای بهره‌مند شوند، اما متاسفانه جامعه معلولان در ایران همچنان از بیشتر بخش‌ها بی‌بهره مانده‌اند.
شاید برخی به توسعه گردشگری معلولان این نقد را وارد کنند که صنعت گردشگری هنوز خود در ایران آنچنان که شایسته اش است، توسعه نیافته و نه تنها معلولان بلکه بسیاری دیگر از اقشار جامعه از سفر و گذران اوقات فراغت بهینه محروم هستند، اما در دفاع از لزوم توسعه گردشگری معلولان باید گفت اکنون که کشور به تب و تاب توسعه گردشگری و همگانی کردن سفر افتاده است، باید همه افراد جامعه را یکسان نگاه کند. مهم ترین راهکاری که در این خصوص وجود دارد، تدوین یک طرح مطالعاتی ملی است که به مناسب سازی اماکن تفریحی و اقامتی بپردازد. وجود چنین طرحی با پشتوانه اجرایی می تواند همچون یک سند اجرایی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا علاوه بر بهبود امکانات و مراکز موجود، مراکز جدیدی که ساخته و توسعه می یابند براساس این استانداردها ایجاد شوند.

maloliatبه بهانه دوازدهم آذر، روز جهانی معلولان مصاحبه با محمد اسماعیل شیخ قرائی، کارشناس حوزه گردشگری معلولان
ارتباط ناتوانان و سالمندان با صنعت گردشگری و صنایع وابسته به آن چه به عنوان بازار هدف و چه به عنوان شاغل و دست اندرکار، در ایران چگونه است؟
برخلاف تصور عموم، معلولان و سالمندان علاقه بسیاری به سفر و گردشگری دارند. بسیاری از افراد جامعه معلولان و همچنین سالمندان دارای زمان آزاد و کافی و همچنین وضع اقتصادی مطلوب هستند و از این حیث می توانند به عنوان یکی از مخاطبان مهم هدف گردشگری مورد توجه قرار گیرند.
گردشگری امروزه یکی از صنایع مهمی است که نقش اساسی در اشتغالزایی دارد. معلولان و ناتوانان در بخش های بسیاری از این صنعت که به فعالیت فیزیکی سخت نیاز ندارند، می توانند به کار گرفته شوند. برای مثال مشاغلی چون پذیرشگری در هتل ها، متصدی آژانس های هواپیمایی، مسئول باجه های فروش بلیت در اماکن تفریحی و بسیاری شغل های دیگر قابلیت استخدام معلولان را دارند. یکی از مهم ترین مسئولیت هایی که معلولان در بخش گردشگری می توانند به عهده گیرند، حضور در طرح های تحقیقی و نظارتی به منظور ایجاد تسهیلات مختلف برای قشر خودشان است. درست است که هر کاری تخصص خود را می طلبد، اما حضور یک فرد معلول در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها جهت درک بهتر مشکلات این قشر و بهینه سازی خدمات و امکانات بسیار تعیین کننده است، چراکه این افراد به صورت مستقیم در این مشکلات دخیل هستند و قطعا بهتر از یک فرد عادی می توانند حقایق را درک کرده و راهکار ارائه کنند.
به واژه پاراتور اشاره کردید. لطفا کمی درباره آن توضیح دهید.
منظور از پاراتور، تور مسافرتی است که برای معلولان، ناتوانان و سالمندان برگزار می شود. به دلیل مخاطبان ویژه ای که این تورها دارند، خدمات و امکاناتی مناسب حال این افراد همچون خدمات درمانی، تجهیزات پزشکی و توانبخشی و امکانات کمک درمانی ارائه می شود. با توجه به این که جامعه ما به سمت سالمندی در حرکت است، پاراتورها تنها مختص به معلولان نمی شود، بلکه افراد مسنی که به توجه بیشتر و خدمات درمانی مختلف در طول سفر نیاز دارند نیز می توانند از پاراتورها بهره ببرند.
در حال حاضر چه تسهیلاتی در حوزه گردشگری و صنایع مرتبط برای استفاده ناتوانان و سالمندان وجود دارد و این تسهیلات تا چه حد راضی کننده است؟
کارهایی در جهت بهبود شرایط برای تسهیل سفر معلولان صورت گرفته که بسیار امیدوارکننده است. برای مثال سازمان هواپیمایی کشوری برای نخستین بار دستورالعملی مبتنی بر چگونگی برخورد با مسافران معلول تدوین کرده است که به رفاه حال گردشگران معلول می انجامد. سامانه حمل و نقل عمومی نیز در جهت تسهیل تردد مسافران معلول به وارد کردن اتوبوس های مناسب سازی شده در سامانه حمل و نقل عمومی اقدام کرده است. تسهیلات دیگری چون نیم بها بودن ورودیه ها نیز وجود دارد، اما نیاز است این تسهیلات وسیع تر و راهبردی تر شود. صنعت گردشگری ایران برای رسیدن به حد مطلوب گردشگری معلولان همچنان راه درازی در پیش دارد.
آیا در ایران برگزارکننده تور ویژه سفر ناتوانان داریم؟
تورهایی به صورت محدود در این حوزه فعالیت می کنند که بیشتر به برگزاری تورهای زیارتی داخلی و خارجی می پردازند، اما به دلیل مشکلات فراوانی که در بیشتر اماکن تفریحی و اقامتی وجود دارد، عملا توسعه کار برای معلولان محدود می شود.
مهم ترین مشکلات ناتوانان در حال حاضر در حوزه گردشگری چیست؟
قبل از اشاره به مشکلات موجود در حوزه گردشگری، من یک انتقاد دارم. چرا به معلولان و ناتوانان جامعه ما تنها سالی یکبار آن هم در روز جهانی معلولان پرداخته می شود؟ چرا نباید به جامعه معلولان و ناتوانان و مشکلاتی که در حوزه های مختلف، مثلا همین حوزه گردشگری برایشان وجود دارد نگاه عمیق تر و همیشگی وجود داشته باشد. معلولان کشور نیز به عنوان بخشی از جامعه باید دارای حق سفر و گذران اوقات فراغت به شکلی مطلوب باشند، اما همه ما را فراموش کرده اند و اگر توجهی به ما می شود، متاسفانه دید ترحمی وجود دارد. این از نظر ما پذیرفته نیست. جامعه معلولان و ناتوانان کشور می خواهد به عنوان یکی از گروه های اجتماعی از حقوق شهروندی برخوردار باشد و همچون سایر شهروندان یک زندگی عادی را تجربه کند. در حوزه گردشگری هم همین طور است. ما می خواهیم همان طور که مثلا یک شهروند عادی به بازدید از جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی می رود، معلولان و حتی سالمندان هم بتوانند از این تفریحات و گذران اوقات فراغت استفاده کنند، اما متاسفانه بیشتر جاذبه های گردشگری و اقامتگاه ها برای معلولان و سالمندان مناسب سازی نشده اند. معابر نامناسب، پارک های سنگلاخی، پله های فراوان، عدم اختصاص فضای کافی برای چرخش ویلچر، سرویس های بهداشتی نامناسب و بسیاری مشکلات دیگر همگی سبب خانه نشین شدن این قشر از جامعه ما شده است. در حال حاضر بسیاری از معلولان و سالمندان از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند و زمان آزاد هم برای سفر دارند، اما مشکلات موجود مانع سفرشان شده است. حتی در شهرهایی چون مشهد که علاقه بسیاری برای سفر به آن وجود دارد نیز آن طور که باید تسهیلات فراهم نشده است.
همکاری و هماهنگی چه ارگان ها و بخش هایی در این زمینه لازم است؟
قطعا یک همکاری ملی و هماهنگی میان بخش های مختلفی که در این زمینه دست اندرکار و مسئول هستند، نیاز است. سازمان میراث فرهنگی، شهرداری ها، سازمان های حمل و نقل، بهزیستی و سایر بخش های مرتبط با همکاری یکدیگر می توانند گام های موثری در این زمینه بردارند، اما در این میان نباید نقش انجمن ها و بخش خصوصی را در نظر نگرفت. در بسیاری از موارد، انجمن های خصوصی می توانند بسیار راهگشا و کمک کننده باشند.
آیا تاکنون یک طرح مطالعاتی یا پژوهشی مدون که به طور اختصاصی به گردشگری معلولان و مناسب سازی اماکن تفریحی و اقامتی بپردازد، شکل گرفته است؟
تا جایی که من خبر دارم متاسفانه خیر. تاکنون چنین طرحی تدوین نشده است. نبود یک طرح ملی مناسب سازی اماکن تفریحی و اقامتی سبب بروز مشکلات بدتری هم شده است. برای مثال در خیلی از معابر و ورودیه ها شاهد وجود رمپ برای عبور معلولان هستیم، اما نبود یک استاندار مشخص سبب شده شیب این رمپ ها در خیلی از جاها بسیار زیاد باشد که نه تنها برای معلولان کمک کننده نیست، بلکه در برخی موارد سبب تشدید معلولیت و آسیب رساندن بیشتر شده است.

منبع: جام جم آنلاین، ضمیمه چمدان، ۱۳ آذر ۱۳۹۲ ؛ وب سایت انجمن معلولان پارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *