داود گنجه ای

(1321 هـ .ش) موسيقيدان ، قطع پا
داود گنجه ای در سال 1321 هـ .ش در شهر ری در خانواده متقی و متدين و هنرمند متولد گرديد. وی در نوجوانی در اثر سانحه قطار به سختی آسيب ديد، به طوری که به قطع يک پا از زير زانو و پای ديگر از انگشتان منجر گرديد. بعد از اين حادثه او با روحيه ای مصمم و با تلاش و کوشش به فعاليت و تحصيل پرداخت، وی آنچنان در رفع اين مشکل کوشيد که حتی دوستان و آشنايانش نقص عضو او به سادگی تشخيص نمی دهند. وی پس از گذراندن تحصيلات ابتدايی به فراگيری دستگاهها و رديفهای موسيقی آوازی ايران روی آورد و مدت هفت سال نيز به آموختن ويولون کلاسيک نزد استاد خارجی به نام «واليش» پرداخت. داود گنجه ای پس از تحصيلات دوره متوسطه در سال 1346 هـ .ش دانشجوی رشته موسيقی دانشگاه تهران شد و موفق به اخذ ليسانس گرديد. او در زمان تحصيل در دانشگاه از محضر استادانی چون: دکتر نورعلی برومند، دکتر داريوش صفوت و ساير استادان استفاده کرد.
داود گنجه ای با عشق و علاقه خاصی در مرکز حفظ و اشاعه موسيقی سنتی ايران به تحقيق پرداخت. و در اين زمينه از مکتب بزرگانی نظير: سعيد هرمزی، يوسف فروتن، محمود کريمی بهره ها گرفت و در نواختن کمانچه، با اين که از محضر شادروان سعيد هرمزی استفاده ها کرد، ولی درس اصلی را از شادروان استاد اصغر بهاری فراگرفته است و خو را مديون اين استاد می داند. در نواختن ويولون هم خود را شاگرد مکتب استاد فقيد ابوالحسن خان صبا می داند. سالها در مرکز حفظ و اشاعه موسيقی سنتی ايران به تدريس کمانچه و تحقيق درباره رديفها پرداخت و از سال 1357 هـ .ش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مناصب متعددی انجام وظيفه کرده است از آن جمله می توان به اين کارها اشاره کرد: عضو شورای عالی گروه موسيقی سنتی، عضو گروه سرود و آهنگهای انقلابی، مشاور هنری انجمن سرود و آهنگاهای انقلابی اين وزارتخانه، مسئول خروج کليه سازها از کشور توسط هنرمندان، و مسئول بررسی صلاحيت هنری کسانی که ساز از کشور خارج می کنند، عضور شورای نظارت بر صدور پروانه نوارهای موسيقی وی در منطقی، عضو شورای موسيقی صدا و سيما نيز بوده است.
داود گنجه ای اين هنرمند آزاده و با اراده و تلاشگر هيچ گاه از آموختن و آموزش دادن خسته نشده و همواره در اين راه سر ازپا نمی شناسد، با اين که ساز تخصصی داود گنجه ای ويولون است ولی با راهنمايی دکتر نورعلی خان برومنده همه تلاش خود را مصروف حفظ سبک سنتی کمانچه نموده است و همه کوشش خود را در جهت ارائه و اشاعه موسيقی سنتی ايران بکار برده است، و برای اين منظور مدت هفت سال با زنده ياد محمود کريمی در رديف سازی و آواز و مطابقت گوشه ها کار کرد.
گنجه ای ضمن برگزاری کنسرتهای متعددی در ايران برای شناساندن موسيقی اصيل و سنتی به کشورهای :سويس، انگلستان، فرانسه، بلژيک، يونان، چين و ژاپن مسافرت کرده است.
استاد گنجه ای مرد خستگی ناپذير موسيقی ايران بيشتر اهميت را به آموزش می دهد و شاگردان زيادی تربيت کرده است.

منبع: وب سایت انجمن علمی و آفرينش های هنری معلولان ايران ؛ کتاب نوابغ و مشاهیر معلول جهان

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.