مناسب سازی مقالات و نشریات مرجع برای نابینایان

مناسب سازی مقالات و نشریات مرجع برای نابینایان

نشست در حسینیه ارشاد 9 دی‌ماه 1392
بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد (تهران) با دعوت جمعی از نخبگان نابینا به هم اندیشی و تبادل نظر درباره وضعیت نشریات پژوهشی و مرجع و مقالات علمی و مشکلات نابینایان در استفاده از این منابع پرداختند.
خانم پرستو ولدخان مسئول بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد در آغاز به وضعیت نامطلوب نشریات و مقالات نشریه‌ای برای استفاده نابینایان پرداخت. سایت‌های متصدی عرضه و انتشار نشریات و مقالات در فضای اینترنت به امکانات نابینایان توجه ندارند؛ زیرا از فرمت‌هایی مثل Pdf استفاده می‌کنند. این فرمت‌ها برای نابینایان قابل استفاده نیست. از طرف دیگر بسیاری از نابینایان در مقاطع آموزش عالی مشغول تحصیل‌‌اند و نیاز مبرم به اینگونه منابع دارند. از اینرو این جلسه برگزار شده تا نخبگان نابینا نظرات خود را بگویند و با جمع‌بندی نظرات مسئولین را مطلع نماییم (مأخذ روزنامه ایران سپید، 9 دی‌ماه 1392).
نظریه دفتر فرهنگ معلولین
قابل توجه مدیریت محترم کتابخانه حسینیه ارشاد و بخش نابینایی این کتابخانه که اقدامات مهمی در زمینه فرهنگ و توسعه فرهنگ و تعلیم و تربیت نابینایان داشته‌اند، اهتمام برای مناسب سازی نشریات و مقالات علمی بسیار مطلوب و مناسب است. امّا اطلاع‌رسانی در زمینه نشریات و مقالات برای نابینایان مقدم بر مناسب سازی است. کاربران نابینا ابتدا باید بدانند چه آثاری منتشر شده، آنگاه به سراغ دریافت آنها می‌روند. این دفتر در زمینه اطلاع‌رسانی با بررسی و کارشناسی به طرح‌هایی رسیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *