گزارش خبرگزاري دانا از انتشار توان‌نامه

هنوز سهم معلوليت و معلولين در رسانه‌ها نسبت به ديگر اقشار و نسبت به درصد جمعيت اين جامعه اندك است. به ويژه در كشورهاي در حال توسعه رسانه‌هاي عمومي و ملي تلقي و نظام فرهنگي صحيحي براي مشاركت معلولين ندارند. براي رونق بخشيدن به اين مشاركت از اين شماره به اخبار، تحليل‌ها، و نيز نظريه‌پردازي‌ها مي‌پردازيم. از مقالات و گزارش‌ها به گرمي استقبال مي‌شود. در سال‌هاي اخير مهم اينترنت در زندگي و فرهنگ معلولين بسيار افزايش يافته است اما متأسفانه تدبير و برنامه‌ريزي در ايران در اين زمينه بسيار كم يا هيچ است. اين بخش به اينترنت به عنوان يك رسانه عمومي براي معلولين توجه شده است. اين بخش به كوشش اباذر نصر تدوين و آماده شده است.
گزارش خبرگزاري دانا از انتشار توان‌نامه
ضمن تشكر از مديريت خبرگزاري دانا جهت اهتمام به توان‌نامه و اطلاع‌رساني در اين زمينه، چكيده و تصويري از اين گزارش را منعكس می‏نماییم:
نخستین شماره از دوماهنامه مطالعاتی و اطلاع رسانی «توان نامه» ویژه معلولیت و معلولین منتشر شد.
به گزارش گروه سلامت خبرگزاری دانا(داناخبر)، جامعه معلولین در ایران و دیگر کشورهای اسلامی در دهه‌های اخیر پیشرفت و رشد همه جانبه یافته است. در همین عرصه علوم، اکثر آنان از مرحله سواد خواندن و نوشتن گذر کرده و حتی مرحله متوسطه را هم پشت سر گذاشته است. ضمن اینکه بسیاری از معلولین به تحصیلات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا راه یافته‌اند و به رغم سختی‌های فراگیری دروس در مقطع عالیه، درصد قابل توجهی از آنان با موفقیت و حتی به عنوان دانشجوی نمونه این دوره را هم طی کرده‌اند و هم اکنون در دانشگاه‌ها یا مراکز پژوهشی و دیگر نهادهای علمی مشغول خدمت‌رسانی هستند.
دفتر فرهنگ معلولین با عرضه نشریه‌ای با گرایش اطلاع رسانی، البته نه به شیوه خبررسانی و عرضه خبر حوادث صرف، قصد دارد برای اطلاعات موثر و کارآمد همراه با تحلیل، نقد و بررسی این نشریه را عرضه کند. از این رو خبر انتشار کتاب‌ها و نشریات مرتبط با معلولیت و معلولین، رخدادهای علمی، فرهنگی مانند اخبار همایش‌ها، سمینارها و فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و هر آنچه مرتبط با آنان باشد در نشریه مزبور یافت خواهد شد.
بر اساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی که همواره در رفع مشکلات جامعه معلولین کوشا بوده‌اند، تأسیس دوماهنامه مطالعاتی و اطلاع رسانی ویژه معلولیت و معلولین تحت عنوان «توان‌نامه» را گامی در مسیر توسعه فرهنگی و اجتماعی آحاد و توانخواهان دانسته و همراه با راهنمای خود، دفتر فرهنگ را یاری کرده‌اند.
براساس این گزارش نخستین شماره از این نشریه در شهریور و مهر سال 92 به سردبیری حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا حسینی امین منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *