گزارش کنفرانس بین المللی قرآن های بریل در استانبول ترکیه

گزارش کنفرانس بین المللی قرآنهای بریل در بهمن ماه 2013/1391 استانبول ترکیه

braillquran01کنفرانس بین المللی قرآنهای بریل از روز یکشنبه پانزدهم بهمن ماه 1391 (2013) در شهر استانبول ترکیه آغاز و تا روز شنبه 21 بهمن ماه 1391 (9 فوریه) ادامه داشت.
در این کنفرانس هیئت هایی از طرف موسسات قرآنی نابینایان کشورهای اندونزی مالزی تایلند هندوستان پاکستان آفریقای جنوبی انگلستان عربستان سعودی مصر اردن یمن فلسطین ترکیه و جمهوری اسلامی ایران شرکت داشتند و در مراسم افتتاحیه که با حضور مقامات و مسئولین ارشد کشور ترکیه برگذار شده بود شرکت کردند. موضوعاتی که در طول کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت عبارتند از : حمایت از نابینایان مسلمان کشورهای غیرمسلمان و فراهم کردن قرآن های بریل برای آنها؛ فراهم کردن امکانات چاپ قرآن و حدیث به خط بریل همراه با ترجمه به زبانهای مختلف؛ رویکرد آموزش قرآن بریل به نابینایان به صورت حضوری و غیر حضوری؛ استفاده موثر و کارآمد از تکنولوژی و فن آوری اطلاعات در راستای خدمت به محصولات قرآنی بریل و ارزیابی فن آوری استفاده شده در این زمینه که در هر یک از موسسات ارائه شده است؛ رونویسی از یک نمونه نسخه الکترونیکی قرآن بریل و روش استفاده از نرم افزار رونویسی توسعه یافته؛ متحدالشکل کردن قرآنهای بریل در تمام بلاد اسلامی؛ استاندارد کردن علامات قرآنهای بریل؛ بررسی مسائل مربوط به موسسات.
در آخرین روز این کنفرانس قرار بر این شد که نام این سازمان بین المللی به اینگونه باشد The International Organization of Braille Quran Services (سازمان بین المللی خدمات قرآنهای بریل).
قرار براین شده است که این سازمان به صورت غیردولتی و مستقل اداره شود. کمیته امور سازمانی دارای 7 عضو می باشد که توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند. وظایف این کمیته: 1. تاسیس و راه اندازی ساختار و آموزش اینترنتی جهت آموزش قرآن به نابینایان 2. توسعه فعالیت ها و برنامه بر حسب چشم انداز در دراز مدت 3. اجرای مصوبات این کنفرانس 4. راه اندازی سایت اینترنتی جهت استفاده نابینایان مسلمان به زبانهای مختلف که مسائل زیر را پوشش دهد: – تحقیق و جستجو برای منابع این سایت – آموزش غیر حضوری قرآن به نابینایان – پی گیری مصوبات مسائل عمومی و تخصصی – اطلاع رسانی در زمینه فعالیت های موسسات تولید کننده قرآنهای بریل – ایجاد یک ایمیل وب گزارش کمیته علامات و نشانه گذاری در قرآنهای بریل جهت نابینایان.
braillquran03قرار بر این شد که علامات و نشانه ها در قرآنهای بریل به شکل متحدی در کشورهای جهان درآید. در حال حاضر تفاوت های زیادی در میان قرآنهای بریل در کشور های اسلامی وجود دارد که می تواند به نوبه خود در احکام تجوید و نحوه خواندن قرآنهای بریل بروز پیدا کند.این مساله تاکنون مشکلات متعددی را برای نابینایان کشورهای دیگر ایجاد کرده است زیرا زمانی که به کشورهای دیگر سفر می کنند با قرآنهای دیگر کشورها آشنا نیستند و این مساله در تلفظ وصحت قرائت مشکل ایجاد می کند. در حال حاضر در کشورهایی همچون پاکستان ، مالزی و اندونزی از علامات و حرکات دیگری استفاده می شود تا باعث سهولت خواندن قرآن برای نابینایان این کشورها شود.در هر حال علامات و نشانه های قرآنهای بریل در کشور های عرب زبان با علاماتی که در کشورهای غیرعرب وجود دارد تفاوت دارد. از جمله مسائلی که در این کمیته مور بحث قرار گرفت نحوه علامات تجوید، تنوین و تشدید در قرآنهای بریل بود در کشورهای مصر و یمن حرکات اعرابی و تنوین ها در بالای حروف قرار می گیرند تا سرعت قرائت را بهبود ببخشد ولی این امر می تواند حجم قرآنهای بریل را بیشتر کند. در ادامه قرار بر این شد که در کشورهای غیرعرب حروف صدا دار در میان حروف نوشته شود. در این راستا قرار بر این شد که یک کمیته تخصصی ایجاد شود تا این امور را پی گیری کند مخصوصا مسائلی که مربوط به نابینایان مسلمان درکشورهای غیر مسلمان است. از آنجا که این کمیته یک کمیته تخصصی می باشد ضروری است تا از هر کشور یک نماینده از موسسات تهیه قرآنهای بریل در این کمیته حضور داشته باشد تا در نهایت مصوبات این کمیته به تصویب مجمع عمومی برسد.در نهایت قرار براین شد که یک قرآن بریل به صورت واحد تهیه وتنظیم شود و در ابتدای آن مقدمه ایی ذکر شود که مشتمل برعلامات تجوید و نشانه های بریل باشد.
قرار براین شد تا این موسسه در کشور ترکیه به ثبت برسد که این موسسه دارای 7 نفر هیئت موسس باشد که از طرف مجمع عمومی انتخاب شوند تا به نیابت از بقیه موسسات امور زیر را پی گیری کنند: راه اندازی ساختار و آموزش اینترنتی توسعه برنامه ها و اهداف برحسب چشم انداز در دراز مدت؛ اجرای تمام مصوبات کنفرانس.
قرار بر این شد تا هرسه ماه یک بار مجله‌ایی از فعالیت های سازمان بین المللی قرآنهای بریل منتشر شود.
موسسات شرکت کننده در این کنفرانس:
بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان ایران اصفهان
مدرسه النور آفریقای جنوبی
بنیاد رحمان هند
روضه المکفوفین اندونزی
انجمن بریل مالزی
انجمن مطبوعات بریل وابسته به حرمین شریفین عربستان سعودی
بنیاد نابینایان پاکستان
مرکز رودکی ایران تهران
موسسه بیازای ترکیه
موسسه نابینایان وابسته به دانشگاه شمس مصر قاهره
موسسه الامان مخصوص زنان نابینا یمن
انجمن محافظت از قرآن کریم شعبه زرقا اردن
انجمن متون اسلامی برای نابینایان کتابت بریتانیا
مأخذ: WWW.IOBQS.ORG ؛ سید مرتضی نیکزاد نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی قرآنهای بریل، وب سایت بنیاد فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.