گزارش عملکرد مناسب‏ سازی

مناسب‏ سازی: گزارش عملکرد 1387-1386، تهیه و تنظیم دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‏سازی کشور، تهران، معاونت امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، (1388)، 131 + 175ص.
دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‏سازی کشور درصدد بوده که اقدامات، تصمیم‏ها و نیز طرح‏های اجرا شده را سالانه گزارش دهد. گزارش سال 1387-1386 را با این مشخصات کتابشناختی فوق منتشر کرد.
این گزارش هر چند شکل کتاب دارد. ولی ویژگی‏های اصلی کتاب مثل فیپا و شابک را ندارد. در واقع جزوه‌اي حجیم می‏باشد. این اثر شامل سه فصل و مقدمه است. محمدرضا مرادی به عنوان دبیر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‏سازی مقدمه را نوشته است. این مقدمه به چند نکته مهم اشاره شده است:
– حقوق معلولین مصوب سازمان ملل به سال 1982 تأکید کرده که همه افراد جوامع انسانی باید از فرصت‏ها و امکانات برابر برخوردار باشند. روح و مفاد کنوانسیون جهانی حقوق معلولین بر رفع تبعیض و مساوات برای دسترسی به فرصت‏ها تأکید کرده است.
– مسکن، حمل و نقل، خدمات بهداشتی و اجتماعی، آموزش، اشتغال، ورزش، تفریحات سالم و ده‏ها مورد دیگر به طور مساوی بین انسان‏ها اعم از معلول و سالم قابل دسترسی باشد.
– انسان محور توسعه پایدار و مشارکت اجتماعی و حضور حداکثری آحاد جامعه، راه توسعه را هموار می‏سازد. مناسب‏سازی موجب مشارکت و حضور حداکثری خواهد شد.
در اول کتاب، قانون جامع حمایت از معلولین آمده است. فصل نخست (استراتژی، برنامه‏ها و اقدامات دبیرخانه ستاد مناسب‏سازی) شامل این مباحث است:
ضرورت تشکیل ستاد، ساختار دبیرخانه، اهمیت توجه به مناسب‏سازی، اقدامات اجراشده، سیر مناسب‏سازی قبل از تصویب قانون جامع حمایت از معلولین و بعد از آن، وضعیت مناسب‏سازی در سال 1386، 1387، تمهیدات برای اجرای مصوبات، ضمانت‏های اجرایی، اقدامات انجام شده در عرصه فرهنگ، اطلاع‏رسانی و تغییر نگرش، مهم‏ترین طرح‏ها، وضعیت محیط شهری پس از اجرای پروژه‏های مناسب‏سازی، مناسب‏سازی محیط‏های عمومی و مسکن‏های شخصی و ادارات دولتی، مناسب‏سازی در حوزه جابجایی و حمل و نقل معلولین.
فصل دوم (گزارش کمیته‏های مناسب‏سازی مرکز بهزیستی استان‏ها)، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان و… تا یزد.
فصل سوم (پیوست‏ها)، شامل: دستورالعمل اقدام مناسب‏سازی به جلسات و دوره‏های آموزشی؛ اعتبارات مناسب‏سازی منازل و محل سکونت معلولین.
تصمیمات در حوزه فرهنگ‏سازی و تغییر نگرش عبارت است از: تألیف کتاب مرجع مناسب‏سازی، توزیع و پخش کتابچه مناسب‏سازی، برنامه‏های رادیویی و ماهواره‏ای، درج اخبار و گزارش‏های مناسب‏سازی در جراید و خبرگزاری‏ها. این مجموعه هرچند دارای اطلاعات سودمند است. ولی فاقد ضوابط گزارش‏نگاری و نیز فاقد تحلیل‏های جامع است.
اخیراً کتابی توسط دفتر فرهنگ معلولین با عنوان حضرت ایوب اسوه معلولین چاپ شده است. این کتاب جزء مجموعه کتابهایی است که به معرفی و تحلیل زندگی شخصیت‏های معلول یا موضوعات معلولیتی می‏پردازد. مشخصات این کتاب اینگونه است:
حضرت ایوب، اسوه معلولین، خدیجه صفی‏ زاده، قم، دفتر فرهنگ معلولین، 1392.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.