جشنواره کتاب گویا: برترین آثار

تأليف و ترجمه مریم بیگدلی
اتحادیه ناشران کتاب گویا (Audio publishers association) با نام اختصاری APA یکی از تشکل‏های فعال در امریکاست. این اتحادیه برای تشویق تولیدکنندگان کتاب گویا، هر سال همایشی به نام «جشنواره برترين‌هاي کتاب گویا»، (The Audio Findlists) برگزار می‏کند. البته آثار و تولیدات یک سال از سنوات پیشین را در دستور کار قرار می‏دهد. برای مثال در سال 2014م، جشنواره کتاب‏های گویای 2008 (The Audies Finalists 2008) را برگزار کرد.
منظور از فاینالیست‏ها که در عنوان جشنواره آمده، برترین تولیدکنندگان کتب گویا و نیز برترین کتب گویا در يك دوره مشخص است. یعنی هر تولید کننده‏ای در این جشنواره نمی‏تواند حضور داشته باشد. بلکه تولیدات یا تولیدکننده‏ كتاب گويا که در یک سیر منطقی و مقبول، مراحل مختلف را پشت سر گذاشته و از مراحل سخت عبور کرده و در مرحله نهایی هم نمره قبولی دریافت کرده‏اند. این آثار و تولید کنندگان به این جشنواره راه یافته و بالاترین جایزه کتاب گویا را دریافت می‏کنند. در واقع این جایزه و مراسم آن مثل اسکارهای فیلم و سینما است.
اتحادیه ناشران کتاب گویا (APA) در 30 ماه می‌2014، جشنواره را در هتل بیلمور در شهر لوس آنجلس برگزار کرد. اسکات بریک Scott Brick مدیر همایش‏ و جشنواره APA در مصاحبه‏ای اعلام کرد، سی اثر و تولیدکننده برتر شناخته شده و توسط داوران به مرحله نهایی راه یافتند. این سی عنوان در سایت www.theaudies.com به طور کامل معرفی شده‏اند.
اسامی داوران جشنواره برترین‏های 2008 (The Audies Finalists 2008) و شیوه عملکرد آنان در همین سایت معرفی شده است. ولی به اجمال می‏توان گفت: شاخص‏هایی که آنان بر اساس آن نمره داده‏اند مربوط به این سرفصل‏ها است: مقبولیت در بازار، فروش، رأی داوران بازاریابی، گویندگی و کیفیت فنی صدا، بسته‏بندی، اولویت جهت نیاز کاربران، کیفیت تولید، مشارکت نخبگان در تولید.
اگر اثری در همه این شاخص‏ها حداکثر نمره را آورده باشد، به مرحله نهایی راه یافته و به این جشنواره می‏آید و برترین جایزه به تولید کننده آن تعلق می‏گیرد.
موضوعاتی که، کتب کودکان، زندگی‏نامه و شخصیت‏شناسی، موفقیت و پیشرفت، کتب ایمانی و اعتقادی.
لازم به ذکر است، APA همایش‏های دیگری در زمینه کتاب گویا هر سال برگزار می‏کنند. این همایش‏ها به نام APA Conference یعنی همایش اتحادیه ناشران کتاب گویا است.
سال برگزاری قبل از نام می‏آید، مثلاً نام سال 2014 اینگونه است:
2014 APA Conference.
APA از متخصصان کتاب گویا و نخبگان و تولیدکنندگان هر سال دعوت می‏کند تا به بررسی اهم مسائل و اهم رخدادهای مرتبط به کتاب گویا بپردازند؛ مشکلات را بررسی کنند و راه کار عرضه کنند. در سایت APA گزارش جامع این همایش درج شده است.
کشورهایی مثل ایران نیاز مبرم به چنین همایش‏هایی دارد. متأسفانه در اینجا کتاب گویا متصدی ندارد و نهادهای فرهنگی کلان دولتی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد هنوز در این زمینه بسیار عقب است. مراکز مردمی مثل دفتر فرهنگ معلولین به دلیل ظرفیت‏ها و توانمندی‏ها، توانایی و استعداد برگزاری چنین همایش‏هایی را دارد. از اینرو از ریاست محترم مؤسسه آل البیت که دفتر فرهنگ معلولین زیر مجموعه آن است، تقاضای عاجزانه داریم، همانطور که چند بار خدمتشان حضوری درخواست نموده‏ایم، اجازه فرمایید دفتر هر سال همایشی برای کتاب گویا و کتاب بریل برگزار نماید. این خواست آحاد معلولین است و بدون این اقدام کتاب گویا و کتاب بریل نمی‏تواند پیشرفت داشته باشد.
مآخذ
www.theaudies.com ; www.audiofilemagazine.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.