نشریه اودیو فایل (Audio File)

نشریه اودیو فایل (Audio File)

مريم بيگدلي
این نشریه در سال 1992م به زبان انگلیسی تأسیس شد و در دو دهه فعالیت خود توانسته تأثیرات عمیقی در زمینه تحولات کتاب گویا بر جای گذارد. اسم آن اودیو فایل به معنای پرونده کتاب گویا است. یعنی در هر دوره به کارنامه و پرونده رخدادها و مسائل کتاب گویا می‏پردازد؛ نيز اموري مانند نقادی ضعف‏ها، مشاوره با نخبگان برای یافتن راه‏کارها، اطلاع‏رسانی جهت آگاه نمودن جامعه معلولین و نابینایان نسبت به پیشرفت‏ها و تجارب جدید از وظايف آن است.
در طلیعه آن چنین آمده است: اودیو فایل(AF) یا پرونده کتاب گویا نشریه‏ای برای همه دوستداران کتاب گویا است؛ اعم از معلولین و روشندلان و افراد عادی. این نشریه هر دو ماه یکبار منتشر می‏شود و به معرفی کتب جدید گویا، معرفی گویندگان و مؤلفین موفق، اطلاع‏رسانی درباره تجهیزات ضبط صدا و پخش کتاب گویا به روش CD، DVD، موبایل، رادیو، MP4 و غیره، نقادی آثار مشکل‏دار، حقوق کتاب گویا و تولیدکنندگان آن و ده‏ها موضوع و سرفصل دیگر می‏پردازد. هر مقاله با امضاء نام نویسنده منتشر می‏شود و تلاش شده ضوابط و اخلاق روزنامه‏نگاری به دقت اجرا شود.
ساختار نشریه
این مجله فقط به کتاب گویا می‏پردازد و رویکرد آن عمدتاً اطلاع‏رسانی است. از اینرو سرفصل مقالات آن عبارت‏اند از: گفت‏وگو درباره تولید کتاب گویا و درباره تجربه‏ها و دستاوردهای جدید؛ معرفی و نقد کتاب و پایان‏نامه، اخبار حوادث و رخدادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی؛ معرفی مخازن، آرشیوها و کتابخانه‏های کتب گویا در سراسر جهان؛ معرفی مراکز تولید و مراکز فرهنگ، معرفی استودیوهای مهم ضبط، گفت‏وگو درباره تجهیزات ضبط صدا و وسایل مدرن؛ شیوه‏های پخش و عرضه کتب گویا؛ نقادی نشریات و سایت‏های ویژه کتاب گویا؛ آشنا نمودن قشرهای مختلف جامعه با کتاب گویا جهت افزایش سرانه مطالعه.
مدیریت
این مجله توسط رابین اف. وتین  بنیان‏گذاری شد. او تا کنون مدیر مسئول این نشریه بوده و صاحب امتیاز آن را بر عهده داشته است. دیگر مسئولین این نشریه اینگونه‏اند:
مایکل ال. کاب  سردبیر؛ پاتریشيا ای. استیک نی  مدیر مالی؛ جنیفر ام. دول  مدیر ویرایش؛ الیزابت کی. داگ  کنترل‏گر متن؛ جنیفر استیل  مدیر هنری؛ الیشا لانگرمن  معاون بخش ویرایش؛ جون سیمونو  معاون بخش ویرایش؛ مگان هیلر  خدمات فروش؛ نیز افراد زیر به عنوان ویراستار همکار با این نشریه همکاری دارند: پریسیلا گرانت ، اس. جی. هنسچل ، آرلیا سی. اسکات ، استون ای. استنباک ، توماس والکن .
آقایان استفان کینگ  و تونی موریسون  به عنوان سامان‏دهی به امور مصاحبه‏ها فعالیت می‏کنند.
هر شماره چون درباره موضوع خاصی است، از اینرو از افراد متخصص در آن موضوع استفاده می‏شود:
همکاران سال 22، شماره 5 عبارت‏اند از: راندی او برین ، اسکات شرات، دیوید‌ای والتون.
کارنامه بیست ساله:
در همه سال‏های این دو دهه آقای رابین ویتن  مدیریت و پیش‏برد امور را بر عهده داشته است. اورلیا سی. اسکات هم همواره در امور و شرایط مختلف به او کمک کرده است.
در سال جاری، بیستمین سالگرد این نشریه را جشن گرفتند و علاوه بر کارنامه و تحولات آن به بررسی تأثیر این نشریه در وضعیت کتاب صوتی و جایگاه آن در توسعه کتاب گویا پرداختند.
مسئولان و ویراستاران مؤسسه ادیو فایل هر کدام بنابر تجربه و تخصص خود درباره کتب صوتی سخن گفتند.
این جشنواره با هدف بررسی ضعف‏های کتاب گویا برپا شد. نشریه اودیو فایل برای راه‏اندازی آن بسیار تلاش کرد. زیرا موانع بسیار وجود داشت. حتی جینکو  به عنوان یک رسانه تبلیغاتی چون تلقی درستی از کتاب گویا نداشت، این پدیده را صرفاً تبلیغاتی و غیر مؤثری دانست. در این جشنواره یک سو تلاش کردند موانع را مرتفع نمایند و از دیگر سو توسه کتاب گویا و جذب اقشار مختلف مردم برای استفاده از این نوع کتاب، تدبیر و راه‏کار عرضه کرد. بقاء و حیات کتاب گویا به ازدیاد شنوندگان در سراسر جهان است.
متأسفانه مؤلفین و کارشناسان بسیاری هستند که یک بار هم کتاب گویا گوش نداده‏اند. بسیاری از کارشناسان حتی دعوت به مصاحبه هم شده‏اند و در گفت‏وگو با مجله حرف‏های قشنگ گفته‏اند ولی تجربه عملی ندارند. در جشنواره این مشکلات مطرح و به بررسی آنها پرداخته شد. و اینکه این نشریه برای رفع مشکلات چاره‏اندیشی کرد و مسئولین نشریه راه‏کارهایی عرضه کردند.
مؤلفانی مثل سوگرافتنون  مؤلف مجموعه معمای الفباء  طبقه‏ای از مؤلفین را نمایندگی می‏کند که آثار سودمندی تولید کرده و عرضه نموده‏اند اما در زمینه گویاسازی آثارشان، هیچ اقدامی نداشته‏اند. جشنواره با بیان محاسن و کارآیی‏های کتاب گویا، اینگونه افراد را تشویق و ترغیب به گویاسازی آثارشان نمود. نیز کارنامه نشر در این زمینه و اینکه چند درصد از مؤلفین را تشویق به گویاسازی آثارشان کرده، بررسی شد.
این مجله در دو دهه تلاش توانسته، حقوق کتاب گویا را هم توسعه دهد و راه‏کارهایی مطرح کند که حقوق مؤلفین منابع در کنار حقوق نمایندگان و تولیدکنندگان کتاب گویا محترم شمرده شود.
نشریه اودیو فایل جنبه ‏های کمتر شناخته یا ناشناخته کتاب گویا را هم تجزیه و تحلیل کرد و از این طریق جایگاه و نقش‏های ویژه برای کتب گویا معرفی کرده است.
این مجله هم اکنون تبدیل به یک رسانه اجتماعی پر قدرت و با جاذبه کامل شده است. جایگاهی در بین همه مراکز آموزشی، آموزگاران، دانشگاه‏ها، مراکز پژوهشی پیدا کرده و به همین دلیل می‏تواند بسیار مؤثر باشد.
این مجله هم به صورت کاغذی هر شصت روز یکبار منتشر می‏شود. نیز روی اینترنت به صورت دیجیتال در سایت خود مجله به آدرس www.audiofilemagazine.com منتشر می‏شود.
مآخذ

– »About Audio File«, AudioFile, vol.22, No5, June and July 2011, P 12-15.
– www.audiofilemagazine.com.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *