قال رسول الله (ص)

قال رسول الله(ص):
من قاد ضريراً اربعين خطوة على ارض سهلة لا يفى بقدر ابرة من جميعه طِلاع الارض ذهباً.
هر كس، نابينايي را در زمين هموار چهل گام راهنمايي كند، ذره‌اي از اين عملش با كوه‌هاي طلا برابري نمي‌كند. (بحارالانوار، ج72، ص15)

چند نكته در اين روايت جلب توجه مي‌كند:
1- دستگيري افراد نابينا در زمين هموار و در شرايط عادی، نزد پيامبر(ص) و بنيان‌گذار اسلام ارج و پاداش بي‌انتهايي دارد، چه رسد به راهنما و مساعدت روشندلان در شرايط سخت و پر از موانع. واژه‌هاي چهل قدم (حدود 30 متر) و زمين هموار (ارض سهله) بر اين نكته دلالت دارند.
از این کلام رسول خدا(ص)، می‌توان اين نكته را استفاده کرد: مساعدت به این قشر، در شرايط سخت اقتصادي و رفع مشكلات آنها، ارج و پاداش بسيار در انتظار مساعدت کننده است.

2- راهنمايي يك روشندل در چهل گام، تماماً و همه اين عمل با همه كوه‌هاي طلا در كره زمين برابر و مساوي دانسته نشده بلكه اندكي و سرسوزني از اين عمل با همه كوه‌هاي طلاي روي زمين مقايسه شده؛ ولي حضرت مي‌فرمايد برابر نيست يعني ثواب و ارزش معنوي سر سوزن از اين عمل بيشتر از تمامي كوه‌هاي طلاي روي زمين است. از اينرو مؤمنين و نيكوكاران چه اقدام و چه كاري بالاتر و بهتر از مساعدت و ياري به آحاد معلولين سراغ دارند؟ در واقع بهترين عمل و سودآورترين معامله با خدواند است.

3- حضرت روی موضوع راهنمایی تأکید فرموده است. و راهنمایی روشندل را با كوه طلا مقايسه كرده است. امّا آيا هر خدمتي چنين ارزشي دارد؟ يا فقط خدمت راهنمايي چنين است؟ آيا راهنمايي در راهي مثل كوچه و خيابان که در روایت آمده، را مي‌توان گسترش داد و هر نوع راهنمايي حتي اطلاع‌رساني و راهنمايي علمی و فرهنگي را هم مشمول اين روايت دانست؟ اگر رسول اكرم(ص) در دوره ما مي‌زيست، گسترش اطلاع‌رساني در جامعه روشندلان و توسعه ابزارهاي راهنمايي آنان مثل كامپيوتر و انواع برنامه‌هاي كامپيوتري را به عنوان راهنمایی روشندلان با کوه‌های طلا مقايسه مي‌فرمود؟ در این دوره، کارشناسان اهميت اطلاع‌رساني و راهنمايي فرهنگي و تلاش براي رهايي روشندلان از تأخر فرهنگي و به روزشدن آنان را به اندازه‌اي زياد می‌دانند كه فقط مقايسه مزبور گویای آن است.

خلاصه اینکه وقتی اندکی از راهنمایی چهل قدمی روشندلی به اندازه کوه‌های طلا پاداش داشته باشد به طریق اولیٰ راهنمایی آنان توسط مجله، کتاب و پایگاه اینترنتی اجری مضاعف خواهد داشت.
دفتر فرهنگ معلولين

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.