نمايش معلوليت در سينمای جهان

نمايش “معلوليت”‌در سينمای جهان
با هدف‌ حس ترحم يا عرصه‌ای برای توانايی بازيگران

نمايش “معلوليت” در سينما در گسترده‌ای وسيع، از آثار کلاسيکی چون ,”مرد فيل نما” (ديويد لينچ) تا فيلم‌های معاصری چون “ذهن زيبا” ران هوارد همواره دو بحث عمده با موضوع هدف‌گيری حس ترحم مخاطب يا عرصه‌ای برای بيان توانايی بازيگران سرشناس را پيش کشيده است.
بخش تحقيق و گزارشهای فرهنگی هنری (ايسنا)، به اشاره به چند فيلم شاخص با زمينه حضور شخصيت‌های معلول در آنها به بررسی اين موضوع خواهد پرداخت.
مخاطب سينما بدون در نظر گرفتن نمايش توانايی‌های بازيگران مطرح و غيرسرشناسی که ايفاگر نقش‌های معلولين بوده‌اند، احساسی از ترحم نسبت به اين شخصيت‌ها خواهند داشت هرچند که بازيگرانی چون “رابرت دنيرو” (فيلم بيدارگری)، داستين هافمن (فيلم رين من 0 سخاوتمند)، شون پن (فيلم من سام هستم)، راسل کرو (فيلم ذهن زيبا) و دانيل دی لوئيس (فيلم پای چپ من) با ارائه‌ی نقش معلول سعی کرده‌اند در اين عرصه دشوار به طبع آزمايی بپردازند.
فروش فيلمهايی چون “رين من”، “پای چپ من” و “ذهن زيبا” در گيشه نيز فوق‌العاده بودند و با کسب توفيق در مراسم اسکار کارشان را تکميل کرده‌اند، اما پرسشی که عموما در اين خصوص مطرح می‌شود، اين است که اگر از خود معلولان در نقش‌های اصلی استفاده شود چه اتفاقی می‌افتاد؟
انتخاب بازيگران نام آشنا در ايفای نقش معلولان تا حدود زيادی به تصميم شرکت‌های فيلمسازی مربوط
می‌شود و آنان احساس می‌کنند برای جذب مخاطب بيشتر نياز به نام‌های بزرگ دارند. اما در اين روند فيلم‌های موفقی نيز توليد شده‌اند که بدون حضور بازيگران سرشناس و با استفاده از بازيگران واقعا معلول به موفقيت‌های قابل وجهی دست يافته‌اند، از جمله اين آثار می‌توان به فيلم “بعد از زندگی” ساخته کمپانی “گابريل فيلمز” اشاره کرد.
هر دو گروه اين آثار (استفاده از بازيگران سرشناس و گروه استفاده از بازيگران معلول) مورد توجه گروه‌های حمايت از معلولان قرار گرفته است، چون در هر صورت اين آثار شخصيت‌های معلول را در مرکز توجه خود قرار داده و از سوی ديگر به مخاطبان عادی نظر دارند. اما آنچه در تمامی آثار با موضوع معلولان مد نظر قرار گرفته است، توجه به توانايی‌های آنان برای ادامه زندگی است واينکه آنان تلاش می‌کنند به چيزی فراتر از معلوليت اين شخصيتها دست پيدا کنند.
منبع: شمعدانی ؛ خبرگزاری دانشجويان ايران، کد خبر:  8509-15124

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.