کارنامه اجمالی دفتر فرهنگ معلولین

کارنامه اجمالی دفتر فرهنگ معلولین

این دفتر در مهرماه 1390 به مناسبت ولادت هشتمین امام شیعیان امام علی بن موسی الرضا(ع) تأسیس شد و کمتر از سه سال از عمر آن می‏گذرد. این دفتر جزء مراکز مذهبی‏ـ فرهنگی وابسته به موسسه آل البیت(ع) لاحیاء التراث است که توسط حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی مدیریت می‏شود. خط‏مشی آن تأمین نیازهای فرهنگی و مذهبی معلولین عزیز است و آثار تولیدی را رایگان در اختیار کاربران قرار می‏دهد.
برای اینکه معلولین در جریان کارها و امور این دفتر باشند، در هر شماره این نشریه، گزارشی از رخدادها، تولیدات، بازدید شخصیت‏ها و گروه‏هایی از این دفتر تقدیم می‏گردد.
این دفتر دارای هشت بخش اداری است که آمار فعالیت‏ها در هر بخش آن عبارت‏اند از:
کتاب مرجع: جامعه معلولین نیاز مبرم به انواع دائرةالمعارف‏ها، فرهنگنامه‏ها، مأخذشناسی، نسخه شناسی و مجموعه‏ها دارد. برای رفع این نیازها در حال تألیف و انتشار این آثار هستیم:
1. دانشنامه نابینایی و نابینایان به اتمام رسیده و هم اکنون در حال ویرایش و نهایی‏سازی است.
2. دانشنامه کحاله و کحالین در حال نگارش است و اکثر مقالات آن به اتمام رسیده است.
3. دانشنامه پارا المپیک در حال نگارش مقالات است و حدود نیمی از آن اجرا شده است.
کتاب راهنما: مسائل و معضلات معلولیتی نیز معرفی شخصیت‏های نخبه و پرتلاش معلول، هر یک  در یک جلد به صورت فشرده و در قالب کم حجم، اما پراطلاع عرضه شده است. برای این منظور تاکنون حدود هشتاد عنوان کتاب راهنما تولید شده است که عنوان برخی از آنها در زیر آمده است:
۱. افتتاحیه دفتر فرهنگ معلولین، دیدگاه‌ها درباره مشکلات و راه کارها ۲. سوره روشندلان: تکریم نابینایان در قرآن کریم ۳. نیایش معلولین: ادعیه امام سجاد(ع) در دشواری‏ها و نیازها ۴. رودکی شاعر روشندل ۵. حلیه یا زیبا نگاشته، شفاء خواهی از زیورهای مخطوط نبوی ۶. حقوق فرهنگی معلولین ۷. قانونگذاری برای معلولین، مصوبات مجلس شورا ۸. رفتار با معلولین در سیره معصومین(ع) ۹. خدمات مرحوم حسین گلبیدی، بنیانگزار مدرسه ناشنوایان اصفهان ۱۰. فعالیتهای مجلس شورای اسلامی در عرصه معلولین ۱۱. وصال شیرازی، شاعر نابینا اهلبیت(ع) ۱۲. شوریده روشندل شیرین سخن ۱۳. ناشنوایی در ادبیات فارسی ۱۴. دکتر خزائلی، قانون گذار روشندل ۱۵. غیاثا شیرازی، شاعری از روشندلان ۱۶. روز جهانی معلولین: دوازدهم آذرـ سوم دسامبر ۱۷. ابوالعلاء معری، دانشمند نابینای عرب 18. ادیب نیشابوری، استاد ادیبان معاصر ایران 19. صحبت لاری، روشندل خطیب و شاعر 20. داود انطاکی، طبیب نابینا 21. انور شیرازی، شاهزاده نابینا 22. زکریای رازی، دانشمند و طبیب روشندل 23. امری شیرازی، شاعر مُکَفَر 24. روز جهانی عصای سفید (نابینایان)، دیدگاه، تحلیل و گزارش 25. خائف روشندل، افتخار فارس 26. آیت الله سید هبت‏الدین شهرستانی، سلسله جنبان خاندان 27. بشار، شاعر ایرانی عرب زبان 28. سید عبدالهادی شیرازی، مرجع و خادم روشندل 29. شفیعا، اعمی شیرازی (اثر) 30. عقیل بن أبی طالب، مدافع ولایت و امامت 31. جابر بن عبدالله الأنصاری، خبیرٌ بصیرٌ.
متن کامل کتاب‏های فوق در وب‏سایت مرکز برای استفاده عموم موجود است.
غیر از موارد فوق 30 عنوان نیز تألیف شده و در مراحل ویرایش و نهایی‏سازی است.

کتاب گویا: این بخش وظیفه اداره دو قسمت را دارا است: 1. تهیه آرشیوی از کتب گویای کشورهای مختلف و عرضه رایگان آن به کاربران، 2. تولید کتب گویا. تاکنون تولیدات زیر در این بخش عرضه شده است:
1. اشعار علوی(مجموعه اشعار شاعران پارسی درباره امام علی‏‏ع) 2 CD، 14 ساعت
2. کتاب راهنمای معلولین، 1 DVD، 32 جلد، 74 ساعت
3. مجله آینه پژوهش، 12 CD، 110 ساعت
4. موسوعه نجف اشرف، 2 CD، 120 ساعت
5. کتب درسی و آموزشی حوزوی و دانشگاهی، 16 CD، 600 ساعت
6. احکام گویا: رساله توضیح المسائل و مناسک حج، 1 DVD، 25 ساعت
7. ترجمه تفسیر المیزان، 6 جلد، 3  DVD، 250 ساعت
8. ترجمه تفسیر مجمع البیان، 6 جلد، 2 DVD، 160 ساعت
9. نهج البلاغه پژوهی، مجموعه آثار شنیداری در شرح، معارف، ترجمه و درباره‌ها، ۱ DVD، ۴ جلد ۸۲/۵ ساعت

کتاب بریل: آثار مورد نیاز معلولین شناسایی و تبدیل به بریل می‏شود. کتب بریل تولیدی مرکز به کتابخانه‏های مهم مراکز استان‏ها ارسال شده تا در اختیار روشندلان عزیز قرار گیرد. در این بخش، این آثار تولید شده است:
1. توضیح المسائل، آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی، 6 جلد، 100 نسخه
2. مناسک الحج، آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی، 3 جلد، 100 نسخه
3. فقه برای غرب‏نشینان، آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی، 2جلد، 100 نسخه
4. حقوق فرهنگی معلولان، از آثار تألیف شده در مرکز، 1 جلد، 100 نسخه
5. سوره روشندلان، از آثار تألیف شده در مرکز، 1 جلد، 100 نسخه
6. چشم بصیرت به زبان اردوی هندی، 1 جلد، 40 نسخه
6. منتخب توضیح المسائل، آیت الله العظمی وحید خراسانی، 2جلد، 50 نسخه
7. اصول دین، آیت الله العظمی وحید خراسانی، 2 جلد، 50 نسخه

بخش فیلم و عکس: تمامی فیلم‏های مرتبط با معلولین (مستند، کوتاه، بلند، سینمایی) از سراسر جهان شناسایی و بسیاری از آنها جمع‏آوری شده است. این بخش موظف است هر سال حداقل دو جلد فیلم‏شناخت (کتابی درباره معرفی فیلم‏ها و شناسنامه آنها) تدوین و منتشر نماید. جلد اول آماده و زیر چاپ است. همچنین عکس‏های معلولیتی مطلوب از سراسر جهان گردآوری و هر سال به صورت CD و کتاب منتشر می‏گردد.

کتابخانه تخصصی معلولیت و معلولین: برای اولین بار در ایران و جهان اسلام کتابخانه‏ای با هدف جمع‏آوری همه آثار اعم از کتاب، نشریه و پایان‏نامه درباره معلولیت و معلولین تأسیس شده است. تاکنون حدود 7 هزار اثر چاپی و الکترونیکی گردآوری شده است.

دبیرخانه جشنواره‏ها: بخش دیگری که در طول سال فعالیت پاره‏وقت دارد، دبیرخانه جشنواره‏ها است. این دبیرخانه تاکنون امور و کارهای مربوط به دو جشنواره را سامان‏دهی و مدیریت کرده است:
الف) جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت
ب) جشنواره تعلیم و تربیت معلولین: تقدیر از بانوان مربی معلولین
برای اطلاع از فعالیت‏های این دبیرخانه به پایگاه اینترنتی مرکز مراجعه گردد.

دیگر فعالیت‏ها:
پی‏گیری نیازهای اولویت‏دار و ضروری معلولین، مانند زمینه‏سازی تولید عصا و ویلچر؛ بازدید شخصیت‏ها و گروه‏ها به طور هفتگی از این دفتر؛ همایش‏های علمی و فرهنگی و جلسه با مسئولین مختلف، روزانه در این دفتر جریان دارد. گزارش همه آنها بسیار مفصل است، فقط به چند نمونه اشاره می‏شود.
ـ آموزش سرطان‏یابی لمسی توسط روشندلان
دکتر محمد صلواتی عضو هیئت علمی و رئیس دپارتمان ریاضیات دانشگاه کالسدروهه در تاریخ 25 خرداد ماه 1392 خدمت حجه الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی رسید و گزارشی از پیشرفت پروژه سرطان‏یابی به کمک لامسه روشندلان در آلمان و امکان انتقال این فناوری به ایران تقدیم نمود. طبق این گزارش، حس لامسه روشندلان معمولاً حساس‏تر و قوی‏تر از افراد عادی است. با آموزش بیست ساعته به آنان روشندلان مهیا می‏شوند تا زیر نظر پزشک متخصص به عنوان دستیار پزشک، به لمس بدن بیمار و کشف مواضع احتمالاً سرطانی بپردازند. این پروژه پنج سال است در آلمان اجرا شده و موفقیت‏آمیز بوده است. این طرح علاوه بر ایجاد اشتغال برای روشندلان، نسبت به روش‏های دیگر سرطان‏یابی ارزان‏تر و سریع‏تر است. پس از گزارش آقای صلواتی، به دستور جناب آقای شهرستانی، دفتر فرهنگ معلولین بررسی کارشناسانه درباره ابعاد مختلف این موضوع و همچنین چگونگی اجرای آن را شروع کرده است.
ـ کتاب ویژه معلولیتی
رئیس محترم دانشگاه مفید، آقای دکتر یوسفی همراه با مدیران گروه‏های علمی، در 10 خرداد ماه 1392 از دفتر فرهنگ معلولین بازدید کردند. پس از مشاهده بخش‏های مختلف، در زمینه چگونگی جهت دادن پایان‏نامه‏های این دانشگاه به سمت موضوع‏هایی راجع به معلولان گفت و گو شد.
محمد نوری، مدیر دفتر، درباره ضرورت این طرح گفت: عناوین و تعداد کتاب‏هایی که درباره موضوعات مرتبط به معلولین در ایران منتشر می‏شود، بسیار کم است. برخی آمارها، انتشار 2 عنوان کتاب را در سال نشان می‏دهد. این رکود علمی به هیچ وجه قابل قبول نیست. چند روش برای رونق بخشیدن به تحقیق و تألیف در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها جهت دادن به پایان‏نامه‏های دانشگاهی است.
رئیس دانشگاه آمادگی این دانشگاه را اعلام کرده و قرار شد پس از تمهید مقدمات، پروتکل همکاری امضاء شود.
ـ برپایی نمایشگاه عکس معلولیتی در نگارخانه فرهنگ قم
به مدت ده روز (21 الی 30/5/1392) عکس‏های برتر جشنواره عکس معلولیت و معنویت که گویای عبادت، نیایش و فعالیت‏های فرهنگی و علمی معلولین است، در نمایشگاه اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی قم، در خیابان دورشهر برگزار شد.
روز افتتاحیه با حضور خبرنگاران رسانه‏ها برگزار شد و با استقبال هنرمندان و مسئولین و نیز جامعه معلولین مواجه گردید. گزارش اولین همایش عکس معلولیت و معنویت در شماره بعد تقدیم می‏گردد.

گزارش فوق اجمالی از کارها و فعالیت‏های این دفتر است. امید است آحاد معلولین و مراکز معلولیتی با تعامل مثبت و سازنده با این دفتر، زمینه‏ساز پیشرفت و رفع کردن مشکلات کنونی باشند.
کسانی‏که خواهان آثار منتشر شده این دفتر هستند، به پایگاه اینترنتی به آدرس زیر مراجعه کرده و با تکمیل فرم درخواست. آثار درخواستی برای خواهان ارسال می‏گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *