حوادث ورزشی

حوادث ورزشی

علیرضا صادقی ورزشکار معلول، صاحب رکورد جهانی پرتاب توب بسکتبال
او رکورد جهانی پرتاب توپ بسکتبال از انتهای زمین را به نام خود ثبت کرد. چهارشنبه (29 خرداد) در محل سالن بسکتبال ورزشگاه حیدرنیا، علیرضا صادقی ورزشکار معلول از ناحیه دو پا، موفق شد با ثبت زمان 14 دقیقه و 46 ثانیه و بعد از پرتابهای متعدد که بارها به حلقه و سبد بسکتبال برخورد کرد. نهایتا این رکورد را به نام خود ثبت کند.
این مراسم که با حضور تعدادی از اعضا و دبیران کانون معلولان و کارشناس سلامت منطقه 12 شهرداری و تعداد زیادی تماشاگر برگزار شد، از شور و هیجان خاصی برخوردار بود؛ به طوری که هر بار که توپ به نزدیکی سبد بسکتبال برخورد می‌کرد، در سالن طنین فریاد شوق انداز می‌شد. این رکورد زیر نظر داوران کمیته ملی ثبت رکورد ایران و نماینده کمیته بین المللی رکورد انجام گرفت و در کتاب بین المللی رکوردهای ورزشی این کمیته به ثبت رسید.
خبرگزاری ایسنا، 1 تیر 1392

انتخاب زهرا نعمتی به عنوان بهترین ورزشکار جهان
زهرا نعمتی، ورزشکار رشته تیر و کمان و دارنده نشان طلای پارالمپیک 2012 لندن، پس از بردن جایزه بهترین ورزشکار جهان از سوی مؤسسه اسپورت آکورد، این نشان را هدیه‌ای از طرف خداوند می‌دانست.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم نعمتی در نشست خبری که با حضور همسرش رهام شهابی‌پور برگزار شد، اظهار کرد: خوشحالم به عنوان یک بانوی ایرانی چنین افتخاری را برای کشورم کسب کرده‌ام و آرزوی هر ورزشکاری است که چنین جایزه‌ای را به دست آورد. در این مراسم من به عنوان نماینده جهانی کمیته پارالمپیک بودم که به همراه آقایی از مکزیک کاندیدای دریافت جایزه اسپورت آکورد بودیم که خوشبختانه شانس با من یار بود و توانستم جایزه نهایی را دریافت کنم.
وی ادامه داد: بنیاد اسپورت آکورد سازمانی است که مقر اصلی آن در سوییس قرار دارد و دارای 91 عضو دائم متشکل از روسای فدراسیون‌های جهانی است. اهمیت این بنیاد به این دلیل است که نقش حمایتی از فدراسیون‌های جهانی دارد و هر ساله سه نفر را در قسمت کارهای تیمی و یک نفر را در بخش انفرادی انتخاب و به آنها جایزه می‌دهد. در مراسم اهدای جوایز، وزیر ورزش کشور روسیه، رییس کمیته المپیک، روسای فدراسیون‌های جهانی و سایر نامزدهای معرفی شده برای دریافت جایزه حضور داشتند که جایزه‌ی من یک تندیس بود که این تندیس برای من مانند تندیس اسکار بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.
نعمتی درباره معیار انتخابش به عنوان بهترین ورزشکار جهان از سوی بنیاد اسپورت آکورد توضیح داد: در واقع کسانی که در زمینه‌ی ورزش، کار بخصوصی انجام داده باشند و با حرکت ورزشی خود تاثیر زیادی در جامعه گذاشته باشند به عنوان نفر برتر انتخاب می‌شوند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا زمانی که دچار سانحه و معلولیت شدید تصور چنین روزی را داشتید، گفت: فکر می‌کنم تنها بتوانم به بالاترین حد یعنی طلای پارالمپیک دست یابم و هیچ موقع تصور نمی‌کردم به عنوان بهترین ورزشکار جهان معرفی شوم، بنابراین این را یک هدیه از طرف خداوند می‌دانم.
وی در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگ‌ژو نیز مدال برنز به دست آورد و در سال 2010 در رقابت‌های قهرمانی جهانی ایتالیا رکورد چهار مسافت را جابجا کرد. علاوه بر آن نشان نقره انفرادی و برنز تیمی و طلای میکس را به نا من خود به ثبت رساند. و در سال 2012 در مسابقات جهانی چک، طلای انفرادی و برنز میکس به دست آورد و در آخرین رقابت مهم خود؛ یعنی بازی‌های پارالمپیک لندن علاوه بر کسب طلای انفرادی و برنز تیمی، موفق شد رکورد پارالمپیک را نیز جابه‌جا کند.
خبرگزاری ایسنا، 11 خرداد 1392

دستیابی محمد خالوندی به مدال طلا در مسابقات فرانسه
محمد خالوندی در رقابت¬های معلولان جهان در فرانسه شرکت کرد و در رشته پرتاب نیزه به مدال طلا دست یافت.
دارنده نشان طلای رقابت‌های پرتاب نیزه بازی‌های پارالمپیک لندن، با بیان این که امیدوارم که فدراسیون مشکلات را حل کند، به ایسنا گفت: من برای ثبت رکورد تازه به مسابقات قهرمانی جهان آمده‌ام، اما قسمت نشد. رکورد بازی‌های پارالمپیک و جهان با 50 متر و 98 سانتیمتر در اختیار من است. می‏خواستم در اینجا رکورد شکنی کنم، اما نتوانستم پرتابی بیشتر از 50 متر و 23 سانتیمتر داشته باشم. البته این را هم بگویم که بعد از لندن هیچ پرتابی بیشتر از 50 متر نداشتم و حتی در تمرینات هم بهترین رکوردم 48 متر و 30 سانتیمتر بوده است. خدا خیلی کمکم کرد که در قهرمانی جهان طلا گرفتم.
خبرگزاری ایسنا، 29 تیر 1392

محسن کائیدی، قهرمان رقابت‌های دو و میدانی معلولان جهان در فرانسه
محسن کائیدی، دارنده یک نشان طلا و یک نشان نقره بازیهای پارالمپیک لندن، قهرمان رقابت‌های دومیدانی معلولان جهان در فرانسه، درباره شرکت خودش در مسابقات جهانی دو و میدانی فرانسه چنین گزارش داده است:
با اینکه فدراسیون جانبازان و معلولان هم با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کرد. به همت رییس فدراسیون به مسابقات جهانی فرانسه اعزام شده، آن هم در شرایطی که بیشتر مسابقات به دلیل کمبود اعتبار لغو می‌شود، اما مسابقات جهانی دوومیدانی آنقدر مهم بود که آنها را اعزام کردند. بعد از بازی‌های پارالمپیک لندن هیچ حمایتی از آنها نشد و اردویی تشکیل نشد. خودشان در شهر محل سکونتمان تمرین کردند و به همین دلیل نتوانستند به اوج آمادگی برسند. فدراسیون برنامه داشت، اما مشکلات مالی اجازه اجرای آن‏ها را نمی‏داد.
سطح مسابقات بسیار بالا بود در پرتاب نیزه نفر دوم و سوم هم رکورد جهان را که در اختیار کائیدی بود جابجا کردند. سطح این دوره از مسابقات قابل مقایسه با قبل نبود. حریفان سرسخت شدند. در پرتاب وزنه هم رقابت‌ها آنقدر حساس بود که قهرمان پارالمپیک ششم شد. کائیدی که نایب قهرمان پارالمپیک بود، در اینجا سوم شد. نمایندگان انگلیس و روسیه پیشرفت بسیار زیادی داشتند. بیشتر قهرمانان پارالمپیک لندن در فرانسه حرفی برای گفتن نداشتند.
محسن کاییدی برای دومین بار، در طول مسابقات جهانی دوومیدانی معلولان به میدان رفت و در ماده پرتاب وزنه به نشان برنز رسید.
کاییدی پیش از این و در اولین روز رقابت‌ها موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شده بود.
بدین ترتیب، در پایان روز ششم مسابقات، شماره مدال‌های کاروان ایران به 3 طلا، یک نقره و 2 برنز رسید و ایران هم اکنون در جایگاه نوزدهم این رقابت‌ها قرار دارد.
کاروان اعزامی ایران، با 9 ورزشکار جانباز و معلول و 2 ورزشکار از فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان در این مسابقات شرکت کرده است.
در رقابت‌های جهانی فرانسه، 1100 ورزشکار از 99 کشور جهان حضور دارند که رقابت‌های آنها در 207 ماده در حال برگزاری است و تا هشتم مرداد ماه در شهر لیون برپاست.
خبرگزاری ایسنا، 4 و5 مرداد 1392

جلیل باقری (ناشنوا) در مقام چهارم در رشته پرتاب وزنه
جلیل باقری، قهرمان بازی‌های پارالمپیک لندن در رشته پرتاب وزنه مسابقه‌های دوومیدانی قهرمانی جهان، چهارم شد. در روز پایانی مسابقه‌های دوومیدانی قهرمانی معلولان جهان، جلیل باقری در کلاس F55، به میزان 10 متر و 82 سانتی‌متر وزنه را پرتاب کرد و نتوانست عنوانی بهتر از چهارمی کسب کند. در این ماده نمایندگان لهستان، اتریش و آمریکا اول تا سوم شدند.
جلیل باقری با 11 متر و 63 سانتی‌متر در ماده پرتاب وزنه، نشان طلای بازی‌های پارالمپیک را از آن خود کرده بود، اما در مسابقه‌های قهرمانی جهان نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
خبرگزاری ایسنا، 5 مرداد 1392

کسب مقام هشتم توسط جلال خاکزاد در مسابقات فرانسه
جلال خاکزادیه در رقابت‌های جهانی دوومیدانی معلولین هشتم شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، خاکزادیه شب گذشته در ماده پرتاب دیسک، با 17 ورزشکار دیگر به میدان رفت و با ثبت رکورد 39 متر و 93 سانتی متر در جایگاه هشتم ایستاد. عناوین اول تا سوم این ماده به ترتیب به نمایندگان الجزایر، چین و عربستان سعودی رسید.
بدین ترتیب، پرونده کاروان ایران در رقابت‌های جهانی فرانسه با کسب 3 نشان طلا، 2 نقره و 3 برنز بسته شد.
خبرگزاری ایسنا، 6 مرداد 1392

رعایت تساوی در پاداش‌های ناشنوایان با دیگر ورزشکاران
کرم الله علیمرادی رییس فدراسیون ناشنوایان درخواست کرد تا پاداش ورزشکارانش با المپیکی‌ها و پارالمپیکی‌ها یکسان باشد.
او در مراسم تجلیل از ورزشکاران جهانی و المپیک ناشنوایان، اظهار کرد: در 9 ماه گذشته 15 اردو برگزار کردیم که با توجه به وضعیت بودجه، کار بسیار دشواری بود. همه می‏دانند که برگزار کردن یک اردوی آماده سازی برای یک ورزشکار چقدر هزینه دارد، اما تعداد زیادی از ورزشکاران را برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی آماده کردیم 150 ورزشکار در 9 رشته راهی المپیک ناشنوایان در بلغارستان می‌شوند و 55 ورزشکار در پنج رشته، راهی رقابت‌های جهانی ورزشکاران پیوند اعضا به میزبانی آفریقای جنوبی خواهند شد.
علیمرادی ادامه داد: تمام هدف ما این بوده که با تمام مشکلاتی که داشتیم، این ورزشکاران را برای سربلند کردن ایران آماده کنیم. با توجه به ماه مبارک رمضان، نام کاروان اعزامی به صوفیه را رمضان و نام کاروان اعزامی به آفریقای جنوبی را قدر انتخاب کردیم. در خواست دیگر ما این است که ورزشکاران ناشنوایان و پیوند اعضا نیز همانند ورزشکاران دیگر دیده شوند.
خبرگزاری ایسنا، 31 تیر 1392

محمد کاظم‌زاده در مسابقات المپیک ناشنوایان بلغارستان
او اهل گیلان و عضو تیم ملی تکواندوی ناشنوایان ایران اعزامی به بلغارستان است. وی که از بدو تولد ناشنوا بوده، در مسابقات ناشنوایان در بلغارستان مدال برنز کسب کرد، اما در مصاحبه با ایسنا درد و دل فراوان دارد. از حقوق ناچیز قهرمانان معلول نسبت به فوتبالیستها می‌گوید و مشکلات و موانع بر سر راهش را ترسیم می‌کند.
خبرگزاری ایسنا، 7 مرداد 1392

عنوان تاریخی هشتم المپیک 2013، برای کاروان ورزشی ناشنوایان ایران
کاروان ورزشی ایران در بازیهای المپیک ناشنوایان، با 32 مدال به عنوان تاریخی هشتم المپیک دست یافت. در پایان بازیهای المپیک 2013 ناشنوایان در صوفیه بلغارستان، کاروان ایران موفق به کسب هفت مدال طلا، چهار نقره و 21 برنز شد تا در جایگاه هشتمی المپیک قرار گیرد.
ایران در دوره قبلی بازیهای ناشنوایان در رده هفدهم قرار گرفته بود و عنوان هشتمی، بهترین رتبه تاریخ ورزش ناشنوایان ایران به حساب می‏آید.
جدول رده بندی مدالهای بازیهای المپیک 2013 ناشنوایان بدین قرار است:
1.روسیه 67 طلا، 52 نقره، 58 برنز؛ 2.اوکراین 21 طلا، 30 نقره، 37 برنز؛ 3.کره جنوبی 19 طلا، 11 نقره، 12 برنز؛ 4.بلاروس 12 طلا، 11 نقره، 4 برنز؛ 5.چین 12 طلا، 5 نقره، 8 برنز؛ 6.آمریکا 9 طلا، 8 نقره، 12 برنز؛ 7. ترکیه 7 طلا، 9 نقره، 17 برنز؛ 8.ایران 7 طلا، 4 نقره، 21 برنز؛ 9.کنیا 6 طلا، 5 نقره، 5 برنز؛ 10.لیتوانی 4 طلا، 5 نقره، 4 برنز. همچنین کشورهای ونزوئلا، ایتالیا، چین تایپه، آلمان، مجارستان، ژاپن، فرانسه، لهستان، پورتوریکو و کوبا نیز در رده‌های یازدهم تا بیستم قرار گرفتند.
اسامی ورزشکاران و تیم‌های مدال آور ایران در المپیک ناشنوایان، به شرح زیر است:
مدال طلا: محمد خدایار، امیر دانیالی و مژده مردانی (کاراته)،حسین نوری و رسول دریانی(کشتی آزاد)، کاراته تیمی مردان، کاتای جودو
مدال نقره: حسین کرمی (پومسه) و میثم قبشه دزفولی (کشتی فرنگی)، سجاد پیرآیقرچمن(دو و میدانی‌ـ پرتاب دیسک)، محمد محبوبی(کشتی آزاد)
مدال برنز: مریم خدابنده و سحر حسینی‌نژاد (تکواندو)، زهرا ابراهیمی (پومسه)، محمدرضا هوشیار، بهاره صفری، فاطمه قلی زاده و عاطفه بعیات (کاراته) و محمد کاظم‌زاده و میثم عابدی (تکواندو)، مهدی بخشی، مجید توکلی، محمد مرادی و محمد امین نعمتی (کشتی فرنگی)، میثم اخوان و مرتضی جدایی (کاراته)،علی سلحشور، حسین الله کریمی (جودو)، فرود حجتی(کشتی آزاد)، تیم کاتای تیمی مردان(کاراته)، تیم جودو و تیم والیبال.
خبرگزاری ایسنا، 14 مرداد 1392

موفقیت تیم کشتی آزاد ناشنوایان
تیم ملی کشتی آزاد ناشنوایان ایران موفق شد در چهار وزن اول المپیک ناشنوایان در صوفیه بلغارستان، دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز کسب کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ورزشهای ناشنوایان، بیماران خاص و پیوند اعضا، تیم ملی کشتی آزاد ناشنوایان ایران، کارش را در مسابقات المپیک ناشنوایان با قدرت آغاز کرد و موفق شد با چهار مدال در چهار وزن مسابقات روز اول را به پایان برساند.
حسین نوری، کشتی گیر وزن 66 کیلوگرم و رسول دریانی، نماینده وزن 84 کیلوگرم کشتی آزاد ایران موفق شدند با پیروزی در فینال در مقابل حریفانی از بلغارستان و ترکیه، به مدال طلا برسند تا تعداد مدال‌های طلای ایران در المپیک ناشنوایان به عدد شش برسد، همچنین محمد محبوبی، کشتی گیر وزن 120 کیلوگرم، در فینال مسابقه را به حریفی از اوکراین واگذار کرد و به مدال نقره رسید. فرود حجتی کشتی گیر وزن 55 کیلوگرم ایران هم با شکست حریف قزاقستانی خود در دیدار رده بندی به مدال برنز رسید.
خبرگزاری ایسنا، 11 مرداد 1392

موفقیت سجاد پیرایقرچمن در بازی‌های المپیک ناشنوایان
بیست و سومین مدال ایران در بازی‌های المپیک ناشنوایان مدال نقره‏ای در رشته پرتاپ دیسک بود که توسط سجاد پیرایقرچمن کسب شد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از فدراسیون ورزشهای ناشنوایان، بیماران خاص و پیوند اعضا، در ادامه مسابقات دوومیدانی المپیک ناشنوایان، سجاد پیرایقرچمن، در استادیوم واسیل لوسکی در رشته پرتاب دیسک کار خود را با نایب قهرمانی به پایان رساند. پیرایقرچمن در بهترین رکورد خود، دیسک را 52 متر و 68 سانتیمتر پرتاب کرد تا به مدال نقره برسد.
نماینده روسیه با رکورد 57 متر و 76 سانتی متر قهرمان پرتاب دیسک شد و پرتابگر اوکراینی با 51 متر و 30 سانتی متر به مدال برنز رسید.
خبرگزاری ایسنا، 11 مرداد 1392

موفقیت سید امیر دانیالی در المپیک ناشنوایان
سید امیر دانیالی کاراته کار ایران موفق شد به عنوان قهرمانی وزن منهای 75 کیلوگرم برسد تا سومین مدال طلای کاروان ایران را در المپیک ناشنوایان در صوفیه بلغارستان کسب کند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ورزشهای ناشنوایان، بیماران خاص و پیوند اعضا، در روز دوم مسابقات کاراته المپیک ناشنوایان که در سالن مجموعه ورزشی نشنال آکادمی صوفیه برگزار می‌شود، سید امیر دانیالی کاراته کار وزن منهای 75 کیلوگرم ایران موفق شد با اقتدار، حریفانی از پرتغال، اوکراین و چین تایپه را شکست دهد و به فینال برسد.
دانیالی در فینال هم موفق شد ورزشکار ترکیه را با نتیجه 8 بر صفر شکست بدهد تا ضمن قهرمانی، سومین مدال طلای کاروان ایران را در المپیک ناشنوایان کسب کند.
خبرگزاری ایسنا، 9 مرداد 1392

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.