ج: تمهیدات حقوقی

ج: تمهیدات حقوقی

حمایت های قانونی از معلولین در سطح بین الملل
همزمان با سالگرد تصویب قانون مربوط به افراد دارای معلولیت (ADA) در آمریکا،‌ دیده‌بان حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به سناتورهای این کشور، حمایت‌های قانونی بیشتر از این افراد را خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاده بین‌المللی حقوق معلولان که تاکنون به امضا 133 کشور جهان رسیده است،‌ از آزادی و شأن تک‌تک افراد معلول حمایت می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد که بدون هرگونه تبعیض، امکانات لازم برای مشارکت کامل اجتماعی، برابری فرصت‌ها و دسترسی به خدمات اجتماعی را برای آن‌ها فراهم کمتر و به تفاوت‌های آن‌ها احترام بگذارند.
سناتورهای آمریکا در چهارم دسامبر 2012 به تصویب این معاهده رای دادند، اما تعداد آراء موافق، کافی نبود و پنج رای برای رسیدن به دو سوم آرا کم داشت.
اکنون 133 کشور که بیش از نیمی از جهان بشمار می‌آیند، این معاهده را امضاء کرده‌اند و بیش از 600 سازمان مربوط به معلولان آمریکایی و 22 سازمان خدماتی و 40 سازمان مذهبی حمایت خود را از تصویب این معاهده در آمریکا اعلام کرده‌اند. از این رو، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد آمریکا با تصویب معاهده مذکور می‌تواند تعهدات خود را برای حمایت از افراد با ناتوانی‌های جسمی تجدید کند.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، مخالفان این معاهده می‌گویند که امضاء آن‌ها می‌تواند تهدیدی علیه حاکمیت آمریکا باشد و برای آزادی‌های این کشور محدودیت به وجود آورد، این در حالیست که این کشور تاکنون چند کنوانسیون سازمان ملل را از جمله معاهده بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتارهای خشن و غیرانسانی و… تصویب کرده است. کنوانسیون حقوق کودک از دیگر معاهدات بین‌المللی است که آمریکا تاکنون آن را امضا نکرده است.
خبرگزاری ایسنا، 6 مرداد 1392

تشکیل شورای عالی معلولان و دیگر نیازمندیهای ضروری
علی همت محمودنژاد، رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان با اشاره به اینکه تشکیل شورای عالی معلولان که دستور آن توسط رییس جمهور سابق، محمود احمدی نژاد صادر شده، در حال حاضر در کمیسیون‌های دولت غلت می‌خورد، تصویب هر چه سریعتر تشکیل این شورا را خواستار شد. او در مراسم روز خبرنگار که با حضور رییس سازمان بهزیستی برگزار شد، مطالبات معلولان از دولت آینده را برشمرد.
وی ضمن اشاره به نرخ بیکاری 40 درصدی معلولان گفت: این نرخ باید کاهش یابد. همچنین امید می‌رود لایحه حمایت از حقوق معلولان که با تلاش بیش از 1.5 ساله کارشناسان این حوزه تهیه شده است، در دولت جدید تصویب شود، همچنین پیمان نامه جهانی افراد دارای معلولیت که بدون یک رای مخالف در مجلس و توسط شورای نگهبان نیز تایید شده، باید هرچه سریعتر تصویب و بودجه لازم در نظر گرفته شود. طبق قانون، حداقل مستمری مددجویان بهزیستی باید 30 درصد حقوق پایه (150 هزار تومان) باشد، در حالی که این مستمری هم اکنون 40 هزار تومان است و این یعنی نیم دلار؛ در حالی که حداقل کالری لازم برای زنده ماندن یک فرد، یک دلار در روز است.
محمودنژاد، تدوین و اجرای برنامه‌های جامع توانبخشی و لایحه پیشگیری از معلولیت‌ها را از دیگر موارد ضروری برای بررسی در دولت آینده برشمرد. وی با بیان اینکه هیچ تعریف حقوقی از معلولیت در ایران وجود ندارد و تعاریف موجود کلی است، ضمن اظهار تاسف مدعی شد: در بلیتهای شرکت هواپیمایی کیش ذکر شده از سوار کردن افراد معلول معذوریم و یا هواپیمایی هما می‌گوید به شرطی به معلولان بلیت می‌دهیم که پای پرواز حاضر باشند و در صورت کنسل شدن سفر یک نفر، آنرا به معلولان اختصاص دهیم که این مسئله کرامت معلول را زیر سوال می‌برد. رویه غلط مسکن مهر باید تغییر کند و حداقل 10 درصد مسکن ارزان قیمت برای معلولان ساخته شود. معلولان با حقوق ماهانه 40 هزار تومانی چطور می‌توانند از عهده اقساط ماهیانه 150 هزار تومان مسکن برآیند؟
همچنین بازنشستگی زودتر از موعد مقرر معلولان را در تامین اجتماعی ضروری دانست و گفت: هم اکنون تامین اجتماعی زیر بار این مسئله نمی‌رود. او با اشاره به الزام صدا و سیما برای اختصاص دو ساعت از برنامه‌های خود در هفته به معلولان گفت: معلولان را فقط در ماه رمضان در تلویزیون می‌بینیم. صدا و سیما باید برای نشان دادن توانمندی‌های معلولان بیشتر تلاش کند.
وی پیش بینی کرد که معلولان بزرگترین چالش وزارت رفاه دولت آینده باشند، چرا که روحانی با وعده‌هایی که داده‌، اظهار کرده‌اند رسیدگی به امور معلولان جزو اولویت‌هایشان است و انتظارات را بالا بردند، چرا که وی بیان کرده‌ است که عدالت یعنی فرصت برابر که امیدواریم در این امر موفق باشند.
خبرگزاری ایسنا، 19 مرداد 1392

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.