ب: امکانات رفاهی

ب: امکانات رفاهی

صدور کارت‌های هوشمند معلولان تا پایان شهریورماه
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از صدور کارت‌های هوشمند ویژه معلولان تا پایان تابستان امسال خبر داد. به گزارش سرویس اجتماعی ایسنا، یحیی سخنگویی با اشاره به درج ارائه خدمات سازمان بهزیستی بر روی کارت هوشمند معلولان، افزود: کارت‌های هوشمند برای همه معلولان تحت پوشش سازمان صادر خواهد شد.
به گفته وی، این کارت‌ها یک نوع هویت و مدرک شناسایی برای معلولان است که به دو زبان انگلیسی و فارسی صادر می‏شود. سخنگویی اضافه کرد: همه مشخصات معلولان به همراه نوع و درجه شدت معلولیت و خدماتی که تاکنون از سازمان بهزیستی دریافت کرده اند، بر روی این کارت‌ها درج می‏شود.
خبرگزاری ایسنا، 24 مرداد 1392

مستمری و دیگر مشکلات رفاهی
علی همت محمود نژاد، عضو سازمان جهانی معلولان، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: هم اکنون تنها خدمت اصلی به معلولان پرداخت مستمری است، در حالی که به کمتر از هشت درصد معلولان در کشور مستمری پرداخت می‌شود و این بدین معناست که از میان این جامعه بزرگ، تنها 280 هزار نفر مستمری دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: مستمری این تعداد از معلولان، رقمی معادل 40 هزار تومان است، در حالی که پرداخت مستمری باید بر اساس قانون چهارم توسعه انجام شود. حداقل مستمری مستمری بگیران دولت باید 30 درصد حداقل حقوق پایه باشد و با توجه به اینکه هم اکنون حقوق پایه 500 هزار تومان است، مستمری معلولان باید به رقمی معادل 150 هزار تومان افزایش یابد.
محمود نژاد به مهمترین خواسته‌های معلولان از رییس جمهور و وزیر رفاه در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: قرار بود سود هدفمندی یارانه‌ها در اختیار معلولان و اقشار آسیب پذیر قرار گیرد، اما وعده‌ای که به این دو قشر داده شده بود، عملی نشد بنابراین از دولت یازدهم خواستاریم که این موضوع را نیز مورد توجه قرار دهد. تصویب اصلاح لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، پیگیری لازم به منظور اجرای مفاد پیمان نامه جهانی حمایت از افراد دارای معلولیت و تشکیل شورای عالی معلولان از دیگر خواسته معلولان از دولت یازدهم است.
محمود نژاد با اشاره به اینکه وزیر رفاه باید بینش کامل و جامعی در خصوص نیازها، چشم اندازها و مشکلات فراروی جامعه سه میلیون و 200 هزار نفری معلولان کشور داشته باشد، خاطر نشان کرد: دایره اعتدال از دایره مهر ورزی بسیار گسترده‌تر است و معلولان از گفته‌های دکتر روحانی نسبت به آینده‌شان بسیار خرسندند.
روحانی اظهار داشته عدالت یعنی خواسته برابر و این موضوعی است که سالها آرزوی معلولان بوده و آنها را نسبت به آینده امیدوار می‌کند. او با تاکید بر اینکه معلولان توقعات و مطالبات خود را به طور جدی از دولت یازدهم پیگیری می‌کنند، خواست تا وزیر رفاه تنها دارای دیدگاه‌های کارگری نباشد و به طور جد برنامه‌ها و راهکارهای خود را برای خدمت به جامعه معلولان ارائه کند.
خبرگزاری ایسنا، 13 مرداد 1392

کارت جامع رفاه معلولان، التزام به کنوانسیون جهانی معلولان
رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان با ابراز امیدواری از اینکه دولت آینده دولتی شعاری نباشد و با تعریف حق برای معلولان وارد عمل شود، خواستار «کارت جامع رفاه معلولان» از دولت آینده شد.
علی‌همت محمودنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، اظهار کرد: کارت جامع رفاه معلولان،‌ کارت الکترونیکی است که در آن هزینه‌های ایاب و ذهاب، بیمه و مسائل توانبخشی و آموزشی و هزینه‌های مرتبط با معلولان از سوی دولت تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تغییرات اندکی از سوی دولت فعلی برای معلولان انجام شده است، گفت: این اقدامات با ایده آل‌هایی که داریم فاصله زیادی دارد و در طول این مدت مسئولان در مقابل پاسخ به نیازهای ما بحث کمبود بودجه را مطرح کرده‌اند.
رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان اعلام کرد: عمده‌ترین درخواست معلولان از دولت آینده، التزام به مفاد کنوانسیون جهانی معلولان است که جمهوری اسلامی آن را به تصویب رساند و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده و پروتکل الحاقی این کنوانسیون در دفتر سازمان ملل امضا شده است.
خبرگزاری ایسنا، 22 خرداد 1392

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *