وبگاه‌های ویژه روشندلان در غرب

وبگاه‌های ویژه روشندلان  در غرب

بخش کتاب الکترونیک

این واقعیت که کشورهای توسعه یافته از اینترنت و پایگاه‌های اینترنتی در جهت مشکل‌زدایی و زمینه‌سازی برای پیشرفت معلولین زودتر استفاده کردند، نباید مغفول واقع شود. بلکه مناسب است از تجارب و دستاوردهای آنان را با چشم باز و با درایت بهره برد.
وب گاه هایی هست که در حوزه روشندلان و مناسب سازی و رفع موانع از پیش پای آنان، نیز در عرصه اطلاع رسانی و مباحث فرهنگی فعال اند. پژوهشگران با مراجعه به این وب گاه ها می‏توانند ایده ها و راهکارهای جدید را یافته و متناسب با ضوابط ملی و رسوم متعارف بومی در کشور خودمان به کار گیرند اکنون به معرفی این وب گاه ها می پردازیم:

وب گاه ای.ای.اف : این مرکز در حقیقت یک کارگزار خدماتی است که عمده فعالیتهای خود را صرف کمک به نابینایان کرده است و مهمترین هدف آن کمک به توسعه آموزش عمومی در نزد نابینایان، ارائه مشاوره به سازمانهای دولتی و خصوصی در زمینه بهبود وضعیت زندگی نابینایان، ارائه کمکهای انسانی داوطلبانه به نابینایان و کودکان نابینا و خانواده هایشان است. از جمله فعالیتهاس این کارگزار عبارت است از:
ارسال کتابها و مکتوبات (تقویم، روزنامه، بروشور و غیره) به خط بریل نزد نابینایان به صورت رایگان؛ برگزاری سمینارهای مرتبط با نابینایان و اطلاع رسانی به آنها از طریق وب گاه؛ مشاوره به افراد بزرگسال در ارتباط با کم بینایی در کهنسالی؛ مدیریت و اجرای برنامه های پژوهشی-مالی خاص نابینایان.

وب گاه ای.اف.ب. : بنیاد آمریکایی نابینایان، این وب گاه رایگان انتشارات وبی را فراهم و ارائه کرده است. کاربران در این وب گاه می توانند به اطلاعات و انتشارات جدید و همچنین بایگانی انتشارات دسترسی داشته باشند. این وب گاه علاوه بر امکانات، کاربست¬هایی برای راحتی کاربرانی که دچار مشکلات بینایی هستند، ارائه کرده است. از جمله این ابزارها میتوان به تغییر رنگ و اندازه ی حروف اشاره کرد.

وب گاه بلایند سافت ور : این وب گاه نسخه های آزمایشی بسیاری از برنامه هایی که مرتبط با نابینایان است را ارائه می کند. از اهداف این وب گاه گسترش و توسعه برنامه های صفحه خوان قابل دسترسی است که نابینایان از طریق آن قادر به کار با رایانه باشند. از جمله نرم افزارهایی که در این وبگاه ارائه می شود می توان به نرم افزارهای تقویم و قرار ملاقات، ساعت گویا، بازیهای رایانه ای برای نابینایان و کم بینایان، اشاره کرد.

وب گاه لائو-ویژن : این وب گاه اطلاعاتی توصیفی درباره نرم افزارها و سخت افزارهای قابل دسترس برای کمک به افراد کم بینا فراهم کرده است. این اطلاعات شامل نرم افزارهای بازشناسی صدا، اسکن و نرم افزاهای خوانش متن می شود. این وب گاه راهکارهایی برای کاربران مشکلات نابینا و کم بینا ارائه کرده است. از جمله این راه‏کارها میتوان به تغییر تضاد بافت، اندازه و شکل حروف، تغییر بزرگنمایی صفحه، تغییر اندازه چیزهایی که در برنامه های ویندوز دیده می شود و تغییر اندازه و ظاهر نشان گرهای موس اشاره کرد.

ای.پی.اچ : خانه نشر آمریکایی نابینایان، بزرگترین سازمان غیر انتفاعی فعال در حوزه مسائل نابینایان است که نزدیک به یکصد و پنجاه سال قدمت دارد. هدف آن ارائه خدمات به افرادی است که از صدمات بینایی رنج می برند. از جمله فعالیت های این مرکز عبارت است از: انتشار کتاب در قالب های مختلف از جمله بریل، صفحه های رایانه ای، چاپ بزرگ و نوارهای کاست؛ تولید بیش از یکصد محصول و ابزار مرتبط با نابینایان از جمله برنامه های آموزشی به خط بریل، نرم افزارهای گفتاری رایانه ای، لوح های نوشتاری بریل، تجهیزات ضبط صدا، تولید برنامه های ویدئویی مرتبط با موضوعات خاص نابینایان و غیره؛ امکان سفارش محصولات به صورت آنلاین.

وب گاه پوشه زلند : این وب گاه نرم افزاری برای خوانش متن ارائه کرده است. با استفاده از این نرم افزار هر متنی که با استفاده از صفحه کلید نوشته شود، خوانده می شود. نرم افزار خوانش متن می تواند به کمک افراد کم بینا آمده و در استفاده از وب و بخش های مختلف رایانه راهگشا باشد.

وب گاه آل ابات ویژن: این وب گاه هم اطلاعاتی درباره نرم افزارهای بازشناسی صدا و هم ابزارهای بزرگ نما ارائه کرده است. نرم افزارهای بازشناسی صدا، به کاربران کم بینا و خصوصا نابینا این اجازه را می دهد تا بدون استفاده از ابزارهای مرسوم رایانه ها و تنها با استفاده از دستورهای صوتی، به رایانه و برنامه های آن فرمان دهند.

وب گاه فردام ساینتیفیک : این وب گاه، نرم افزار رایگان مجیک را ارائه کرده است. این نرم افزار که نرم افزار بزرگ نمایی تصویر است برای کم بینایان و افرادی که دچار مشکل کم بینی هستند، مفید است. این وب گاه علاوه بر نرم افزارهای بزرگ نما، سخت افزارهای بزرگ نمایی نیز ارائه  کی کند. از جمله این سخت افزارها دوربین بزرگ نما، دستگاه بزرگ نمای دستی و دستگاه بزرگ نمای ثابت است.

وب گاه آر.بی.ایکس : این وب گاه امکان بارگذاری نسخه¬های بزرگ، ضخیم و سیاه رنگی از نشانگرهای ویندوز را فراهم کرده است. از طریق این سایت می‏توان بسیاری از مشکلات روشندلان را مرتفع کرد و  می تواند به کمک افراد دچار مشکلات بینایی، بیاید. افراد کم بینا با استفاده از این نشانگرها به صورت بهتری می توانند با برنامه های ویندوز ارتباط برقرار کنند.

وب گاه انی کرسر : در این وب گاه کابران می توانند دامنه وسیعی از نشانگرهای ویندوز را که در قطع بزرگ، رنگهای متفاوت، چپ دستی و پویانما هستند بارگذاری کنند. این موارد برای افرادِ دچار مشکلات بینایی و اختلالات تمرکز و توجه، مفید است.
در پایان
متأسفانه هنوز فاصله عمیقی بین روشندلان ایران با دیگر کشورهای در حال توسعه و امکانات موجود در جهان هست. امکانات و ابزارآلات با روش‏های پیشرفته ای که می تواند تعلیم و تربیت و مهارت‏ آموزی یا مهارت‏ افزایی روشندلان را تسریع نماید.
وبگاه های مزبور واسطه هایی هستند که میتوانند آن امکانات را برای روشندلان مسلمان و ایرانی معرف نمایند. به ویژه در عرصه مناسب سازی تجربیات سودمندی عرضه میکنند.

پی نوشت ها:
. این مقاله از کتاب مطالعات شهر مجازی تهران: رویکرد تحلیلی به فضاهای عمومی (سعیدرضا عاملی و همکاران، تهران، نشر آوای قلم، 1387)، صفحات 230 تا 232 اخذ شده است.

. AAF(American Action Found For Blind Children An Adult: www.actionfund.org)
. AFB (www.afb.org/accessworld)
. Blind Software (www.blindsoftware.com)
. Low vision (www.low-vision.org/electronic-aids.html)
. Aph(American printing house: www.aph.org)
. File land (www.filesland.com/download/low-vision.html)
. Freedom scientific (www.Freedomscientific.com)
. Rbx (rbx.de/big-cursors)
. Any cursor (www.anycursor.com)

[1]. این مقاله از کتاب مطالعات شهر مجازی تهران: رویکرد تحلیلی به فضاهای عمومی (سعیدرضا عاملی و همکاران، تهران، نشر آوای قلم، 1387)، صفحات 230 تا 232 اخذ شده است.

[1].AAF(American Action Found For Blind Children An Adult: www.actionfund.org)

[1].AFB (www.afb.org/accessworld)

[1].Blind Software (www.blindsoftware.com)

[1].Low vision (www.low-vision.org/electronic-aids.html)

[1].Aph(American printing house: www.aph.org)

[1].File land (www.filesland.com/download/low-vision.html)

[1].Freedom scientific (www.Freedomscientific.com)

[1].Rbx (rbx.de/big-cursors)

[1].Any cursor (www.anycursor.com)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *