طلیعه

طلیعه
جامعه معلولین در ایران و دیگر کشورهای اسلامی در دهه‏های اخیر پیشرفت و رشد همه جانبه یافته است. در عرصه علوم، اکثر آنان از مرحله سواد خواندن و نوشتن گذر کرده و حتی مرحله متوسطه را هم پشت سر گذاشته‏ اند. بسیاری از معلولین به تحصیلات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا راه یافته‏ اند. به رغم سختی‏های فراگیری دروس در مقطع عالیه، درصد قابل توجهی از آنان با موفقیت و حتی به عنوان دانشجوی نمونه این دوره را هم طی کرده‏اند. و هم اکنون در دانشگاه‏ها یا مراکز حقوقی و دیگر نهادهای علمی مشغول خدمات‏رسانی می‏باشند.
نیز در عرصه‏های حقوقی، مشارکت اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی پیشرفت‏های قابل توجه داشته‏اند. اما متأسفانه اطلاع‏رسانی مناسب و به روز وجود ندارد؛ رسانه‏هایی مثل صدا و سیما سر جمع وقتی که رای هر معلول دارند شاید به یک ثانیه نرسد، نشریات موجود غیر معلولیتی هم دغدغه فرهنگ پرداختن به رخدادهای این قشر را ندارند. اما نشریات معلولیتی به دلایل فنی و حرفه‏ای اطلاع‏رسانی در خور شأن این جامعه را اجرا نکرده‏اند. به همین دلیل و کمبود یا فقدان رسانه اطلاع‏رسانی، بحران تأخیر و تأخر فرهنگی بر آحاد معلولین سایه گستر شده و به تبع آن مشکلات فراوانی گریبان‏گیر این جامعه شده است.
دفتر فرهنگ معلولین درصدد عرضه نشریه‏ای با گرایش اطلاع‏رسانی است، البته نه به شیوه خبررسانی صرف و عرضه خبر حوادث، بلکه اطلاعات مؤثر و کارآمد همراه با تحلیل، نقد و بررسی عرضه خواهد شد. از اینرو کتاب‏ها و نشریات مرتبط با معلولیت و معلولین، رخدادهای علمی، فرهنگی مثل همایش‏ها، سمینارها؛ دانشگاه‏ها و مراکز علمی ویژه و هر آنچه مرتبط به آنان باشد در قلمرو است و اطلاعات درباره آنها عرضه خواهد شد.
چه بسا روشندلی از تاریخ و مکان همایشی باخبر شده و با مشارکت در آن، سرنوشت او رقم خورده است؛ ناشنوایی که از مؤسسه نیازمند نیروی کار، خبر یافته و با ارتباط با آن مرکز مشغول به کار شده و مسیر زندگی او عوض شده است؛ توانخواهی از برگزاری مسابقه ورزشی باخبر شده و با شرکت در آن، راه جدید پیدا کرده است. این قضایا خیال پردازی نیست بلکه واقعیت‏هایی است که هم اکنون در گوشه و کنار جهان تحقق می‏یابد. این نشریه درصدد است تمامی منابع خبری را رصد کرده و اطلاعات مربوطه به مقولات مرتبط را گردآوری، بررسی و گاه با نقادی در اختیار عزیزان این جامعه قرار دهد. بیش از هر چیز نیاز به راهنمایی‏ها و نقدهای خود معلولین داریم؛ امید است این نشریه را از خودتان بدانید و با ارسال مقاله، گزارش، انتقاد و هر آنچه مرتبط به این جامعه است، بر غنا و جامعیت آن بیفزایید.
جناب حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی زیدعزه که همواره در رفع مشکلات جامعه معلولین کوشا بوده‏اند، تأسیس این نشریه را گامی در مسیر توسعه فرهنگی و اجتماعی آحاد توانخواهان دانسته و همواره با راهنمایی‏های خود، دفتر فرهنگ را یاری فرموده‏اند؛ همین جا از الطاف ایشان تشکر می‏نماییم. نیز همه عزیزان معلول که در چند ماه اخیر مساعدت فرمودند تا این نشریه منتشر شود، سپاسگزاریم. همین جا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استدعا داریم، حداقل به کمیت قابل توجه جامعه معلولین اعتنا نموده و زمینه ماهانه شدن این نشریه را فراهم آورد. جمعیت معلولین اگر ده درصد هم باشند، بیشتر از علاقه‏مندان به فلسفه یا جغرافیا و ادبیات می‏باشند. حال چرا آنان کتاب ماه تاریخ یا کتاب ماه فلسفه داشته، ولی کتاب ماه معلولیت تاکنون حمایت نشده است. از اینرو از جناب دکتر جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندیم این درخواست را مهم بشمارند.
محمد نوری

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.