«نگاه» گروه موسیقی معلولان ایرانی

«نگاه» يک گروه موسيقی ايرانی است که بيشتر نوازندگان آن افرادی با معلوليت‌های مختلف هستند.
78-156علی کرمی کبير، سرپرست اين گروه اظهار کرد: نوازندگان گروه موسيقی “نگاه” با معلوليت‌های متفاوت کنار هم به اجرای قطعات موسيقی اصيل ايرانی می‌پردازند.
وی گفت: انگيزه اصلی تشکيل اين گروه نشان دادن توانمندی افراد دارای معلوليت در حوزه موسيقی بود. ما همچنين ارکستری را با اين ويژگی که نفرات اصلی آن دارای معلوليت هستند تشکيل داديم تا با اجرای قطعات موسيقی اصيل ايرانی گامی در جهت اعتلای فرهنگ ايرانی و همچنين نشان دادن توانمندی معلولين در اين حوزه برداريم و اميد آن داريم با اجرای اين گروه در سراسر کشور بتوانيم پيام خود را به جامعه برسانيم.
کرمی با معرفی نوازندگان گروه اظهار کرد: استاد فريدون احتشامی، نوازنده تار و مشاور هنری گروه هستند. خود من به عنوان نوازنده تار و سرپرست گروه، دارای معلوليت ضايعه نخاعی هستم. هادی نجفی نوازنده بم تار که دارای معلوليت پوليو دست چپ و مشکل حرکتی در دست چپ است.
سرپرست گروه موسيقی نگاه، ديگر افراد گروه را معرفی کرد و افزود: جعفر حسينی نوازنده کمانچه، نابينا است. محمد علی محمدزاده نوازنده تنبک نيز نابينا هستند. فريبا احمدی نوازنده دف، کم‌بينا و فرناز احمدی نوازنده سنتور که به دليل بيماری ام.اس دارای معلوليت حرکتی در پا است. روح‌الله باقری خواننده گروه نيز کم‌بينا است.
به گفته‌ی کرمی، دو نوازنده عود و نی نيز بصورت نوازنده مهمان گروه را همراهی می‌کنند.
وی هدف از انتخاب نام «نگاه» برای اين گروه را تغيير نگاه جامعه به معلولين و باور توانايی اين افراد دانست و گفت: معلولين در همه عرصه‌ها نشان دادند که می‌توانند افتخار آفرين باشند و در حوزه‌های ورزشی ، علمی و … همانند افراد تندرست برای کشور افتخار آفرينی کردند. اگر امکانات و بستر حضور پر رنگ آنها در جامعه فراهم شود قطعا شاهد موفقيت های بيشتری از حضور اين افراد در همه حوزه‌ها خواهيم بود.
کرمی با اشاره به برخی مشکلات اين گروه تصريح کرد: مشکلاتی که گروه ما با آن مواجه بود، مکان مناسب برای تمرين بود و تردد اعضای گروه که با توجه به شرايط خاص اعضای گروه و مناسب نبودن محل تمرين کار را با مشکل مواجه کرد، اما افراد گروه با انگيزه و به رغم تمامی اين مشکلات تمرين را ادامه دادند و گروه آماده اجرای کنسرت شد.
سرپرست «نگاه» ادامه داد: از ديگر مشکلات گروه نداشتن حمايت‌های لازم مالی بود که با حداقل‌ها توانستيم به کار خود ادمه دهيم. در اين خصوص بايد تشکر ويژه‌ای از استاد فريدون احتشامی داشته باشم که واقعا عاشقانه و صبورانه گروه را همراهی کرد و با حضورش در گروه دلگرمی خاصی به ما داد. همچنين از دکتر مرادخانی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز تشکر ويژه‌ای دارم.
کرمی با اظهار اميدواری از حمايت‌های مردم و حضورشان در کنسرت گروه نگاه اظهار کرد: به زودی مکان و تاريخ اجرای کنسرت گروه موسيقی نگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی در پايان گفت: اميدوارم بتوانيم به جامعه نشان دهيم که با وجود محدوديت‌های جسمی و حرکتی نيز می‌توان باعث شادی مردم شد و احساس خود را به ديگران انتقال داد و اميد آن داريم بتوانيم نگاه جامعه را به معلوليت اصلاح کنيم و توجه آنها را به نيمه پر ليوان که همان توانمندی اين افراد است جلب کنيم.منبع: خبرگزاری ایسنا ؛ وب سایت معلولین ایران، 21/1/1393

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *