بیانیه رسمی زبان اشاره فدراسیون جهانی ناشنوایان

فدراسیون جهانی ناشنوایان
جایگاه حقوقی- هلسینکی، فنلاند

WFD_logoسازمان بین المللی غیردولتی و مرتبط با شورای اقتصادی و اجتماعی، یونسکو، سازمان بین المللی کار، سازمان بهداشت جهانی، و اتحادیه ی اروپا. فدراسیون جهانی ناشنوایان در سال 1951 در رم تاسیس شده است.
بیانیه رسمی زبان اشاره فدراسیون جهانی ناشنوایان
ترجمه: مروارید صادقیان
فدراسیون جهانی ناشنوایان از این که کارهای مربوط به زبان اشاره بدون دخالت یک سرپرست ناشنوا یا یکی از اعضاء فدراسیون جهانی ناشنوایان انجام می شود، ناخرسند است. در حالی که یک قانون نامه ی راهنما برای توسعه ی زبان اشاره توسط فدراسیون جهانی ناشنوایان و انجمن ناشنوایان فنلاند در حال تدوین است، فدراسین جهانی ناشنوایان مایل است موضع خود را راجع به اهمیت سرپرستی جامعه ی ناشنوایان در امور مربوط به زبان اشاره اعلام نماید.
ماده ی 21 پیمان نامه ی حقوق معلولین سازمان ملل(CPRD) ، کشور های عضو را ملزم به تسهیل و ترویج استفاده از زبان اشاره نموده است. بنا بر همین ماده قانون، زبان های اشاره باید به رسمیت شناخته شوند. در سرلوحه ی CPRD «چیزی که در مورد ما باشد، باید در آن حضور داشته باشیم»، آورده شده است که سازمانهای ناشنوایان باید فعالانه در آنچه که به زندگیشان و زبانشان مربوط می شود، حضور داشته باشند.
بیانیه رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان ایران 14 فوریه 2014فدراسیون جهانی ناشنوایان معتقد است جداسازی جامعه ی ناشنوایان و نهاد های بین المللی آنها از امور مرتبط به زبان اشاره ( از جمله تدوین فرهنگ لغت زبان اشاره، تعلیم رابط ناشنوایان، و یا تحقیقات زبان اشاره) نقض حقوق بشر زبانی ناشنوایان است. تصمیمات مربوط به زبان های اشاره همیشه باید بر عهده ی شورای زبانشناسی متشکل از ناشنوایان باشد. در هر حالت و شرایطی، زبان اشاره باید با همکاری انجمن ملی ناشنوایان تدوین و منتشر شود.
بنا بر تفاهم نامه ی میان سازمان جهانی رابطین ناشنوایان و فدراسیون جهانی ناشنوایان، تعلیم و تربیت رابط برای ناشنوایان باید توسط جامعه ی ناشنوا انجام شود.علاوه بر این، لازم است که سازمان جهانی رابطین ناشنوایان و انجمن ملی ناشنوایان رابطه ی کاری نزدیکی داشته باشند.
در فایل راهنمایی که به پیوست خواهید دید، راهنمایی هایی برای تحقیقات زبان اشاره در کشور هایی که زمینه ی تحقیقات ندارند آورده شده است. این فایل برای جامعه ی جهانی ناشنوایان و مخصوصاً کشورهای در حال توسعه مفید خواهد بود.
هلسینکی، فنلاند – 19 فوریه 2014
منبع: وب سایت کانون ناشنوایان ایران، 12 اسفند 1392

WFD-statement-sign-language-work

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *