مجموعه گويا کارنامه اسلام شناسی مستشرقین

كارنامه اسلام شناسي مستشرقين

ا عدد DVD ، شامل 6 جلد كتاب گويا، مدت: 96 ساعت

دو قرن اخير شاهد ظهور نسل جديدي از اسلام پژوهان به نام خاورشناسان يا مستشرقين بوده‌ايم. اينان چون از غرب برخواستند و به شرق و خصوصاً اسلام توجه ويژه‌اي داشته‌اند مستشرقين نام گرفتند. اما تأثير فعاليت‌هاي آنان بر جريان تحقيقات اسلامي و سير پ‍ژوهش‌هاي مسلمانان بر كسي پوشيده نيست. آنان بسياري از منابع اصلي را احياء و تصحيح و به چاپ سپردند؛ اولين دائرةالمعارف اسلامي را تأليف كردند؛ همچنين به نقد رهيافت‌ها و مسلّمات و مفروضات علوم ديني مسلمانان پرداختند و خلاصه جريان جديدي در عرصه اسلام پژوهي گشودند.
دفتر فرهنگ معلولين به منظور معرفي كارنامه استشراق به ويژه در اختيار گذاشتن نقدهايي كه كارشناسان بر اين كارنامه داشته‌اند، چند مجموعه را به روش گويا تقديم مي‌كند. اين مجموعه به عنوان نخستين توليد از كارنامه اسلام شناسي مستشرقين شامل شش كتاب زير است:
نقد شبهات پیرامون قرآن کریم، محمدهادی معرفت، حسن حكيم باشي (مترجم)، نشر تمهيد، 1389، 720ص.
مستشرقان و حدیث: نقد و بررسی دیدگاه های گلدزیهر و شاخت، سهيلا شيني ميرزا، نشر هستي نما، 1385، 279ص.
حدیث اسلامی خواستگاه‏ها و سیر تطور، هارالد موتسكي، ترجمه مرتضي كريمي نيا، نشر دارالحديث، 1390، 532ص.
نقد آثار خاورشناسان: شامل زندگينامه علمي و نقد آثار بيست تن از خاورشناسان نامدار، مصطفي حسيني طباطبايي، نشر چاپخش، 1375، 223ص.
مقالات همايش بين المللي قرآن و مستشرقان، جلد1، جمعي از مؤلفان، مركز بين المللي ترجمه و نشر المصطفي، 1391.
نقد و بررسي آراء خاورشناسان در مورد احاديث نبوي، محمد بهاءالدين، ترجمه ولي الله حسومي، نشر دانشكده اصول الدين، 1391، 368 ص.

از همه پژوهشگران و نخبگان ارجمند استدعا داريم، انتقادات و پيشنهادات را ارسال فرمايند؛ پيشاپيش از اهتمام آنان تشكر مي‌نماييم.
برای تهیه رایگان این دي وي دي میتوان به دفتر فرهنگ معلولین و کتابخانه‏های روشندلان مراکز استان‏ها و مراکز فعال حوزه معلولین در سراسر کشور مراجعه نمود.

mostashreghan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *