جشنواره «من هم می‌توانم»

mitavanamجشنواره «من هم می‌توانم» که اختتاميه آن، 25 دی ماه برگزار می‌شود به تصحيح ارتباط افراد سالم با معلولان در قالب داستان و به شيوه غيرمستقيم می‌پردازد.
مراسم اختتاميه جشنواره «من هم می‌توانم» بر اساس کتابی با همين عنوان، چهارشنبه 25 دی ماه در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
«من هم می‌توانم»، عنوان کتابی از ترانه ميلادی است. نويسنده که خود معلول است در اين کتاب، زندگی دختری را روايت کرده که با وجود نقص جسمانی با کودکان سالم به خوبی ارتباط برقرار و دنيای معلولان را به آنها معرفی می‌کند و زمينه‌هايی را فراهم می‌آورد تا کودکان ديگر با انواع معلوليت جسمی- حرکتی و حسی، توانمندی های معلولان، شناخت نشانه ها و سازمان های فعال در اين حوزه آشنا شوند.
کتاب «من هم می‌توانم» را در مدارس ابتدايی شهر تهران به صورت طرحی پژوهشی توزيع کرده‌اند و دانش‌آموزان پس از دريافت کتاب و مطالعه آن، به پرسش‌های انتهای کتاب که با توجه به متن داستان طراحی شده پاسخ داده‌اند.
با پايان مهلت تعيين شده، پاسخ‌نامه‌ها توسط کادر آموزشی مدارس جمع‌آوری و به دبيرخانه اين جشنواره تحويل داده شده است. دبيرخانه به 500 نفر از دانش آموزانی که در اين طرح مشارکت کرده‌اند در مراسم اختتاميه جوايزی را به رسم يادبود اهدا می‌کند.
دانش آموزان مقطع سوم ابتدايی شهر تهران به همراه معلمان و مديران مدارس ابتدايی و همچنين نمايندگان سازمان‌های مرتبط با افراد دارای معلوليت کشور چون سازمان بهزيستی، مهمانان اين مراسم هستند.
جشنواره «من هم می‌توانم» را انجمن باور برگزار می‌کند. اين انجمن در آذر ماه سال 1383 فعاليت خود را در سه حوزه فرهنگ سازی، توانمند سازی و پيگيری حقوق شهروندی افراد دارای معلوليت آغاز کرده است. در طی بيش از نيم دهه فعاليت در عرصه فرهنگ سازی اجتماعی تلاش ما بر آن بوده با به سرانجام رسانيدن طرح‌های ابتکاری، گامهای موثری در آموزش مفاهيم اجتماعی و فرهنگی به کودکان هم راستا با حوزه های عملکرد انجمن برداشته است.
اين انجمن به منظور فرهنگسازی در حوزه کودک و نوجوان اقدام به تدوين و طراحی پروژه‌ای با عنوان «من هم می‌توانم» کرده است؛ اين طرح با توجه به آموزش غيرمستقيم، طريقه ارتباط صحيح کودکان با افراد دارای معلوليت در جامعه را در قالب جشنواره طراحی کرده است.

manmitavanamبه منظور اطلاع رسانی رویداد های جشنواره و حفظ ارتباط مستمر با کودکان وب سایت می توانم سال گذشته راه اندازی شد. در این وب سایت ما استثنایی بودن را در مورد کودکان دارای معلولیت با زبانی دیگر بیان نموده ایم به گونه ای که خانواده و دوستان هم سن وسال این کودکان به داشتن و دوستی با کودک دارای معلولیت به خود ببالند. آشنایی کودکان با انواع معلولیت و رفتار صحیح با کودکان با نیازهای ویژه، توسط خانواده و مربیان و آموزگرها از دیگر نکاتی است که در این وب سایت لحاظ شده است.
می توانم یک آغاز است،باور کنید فرهنگ سازی برای ما یک شعار نیست…
نشاني وب سايت جشنواره: www.mitavanam.ir

منبع: خبرگزاری مهر، 21/10/1392 ؛ سايت معلولين ايران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.