۵ رازی که معلولان را به سوی موفقيت سوق می دهد

مليحه شهرستانی، کارشناس ارشد روان شناسی بالينی
خوانندگان سلسله مطالب «باور مثبت» به خاطر دارند که سه شنبه هر هفته، توان يابان عزيز را با بخشی از رموز موفقيت زندگی همتايان خود که توانسته اند در جامعه و زندگی شخصی شان با وجود معلوليت، خوش بدرخشند آشنا می کنيم با اين اميد که شما عزيزان هم بتوانيد با تکيه بر نيروی ايمان و انگيزه، مسيرهای ناهموار را با موفقيت پشت سر بگذاريد.
در مقاله پيش به بيان ۴ راز موفقيت اين دسته از افراد پرداختيم و در اين مقاله ادامه آن را معرفی خواهيم کرد. به ياد داشته باشيد آنچه توانايی را می سازد، نيروی اراده است و اگر اراده بخواهد جاری شود، هيچ بهانه ای سد راهش نيست!
۱ – ارتباط اجتماعی موثر برقرار کنيد و در جمع دوستان قرار بگيريد: داشتن دوستان خوب برای معلولان يک ضرورت است. بسياری از معلولان موفق تلاش می کنند با افراد خانواده، دوستان و آشنايان خود بيش از پيش ارتباط و ديدار داشته باشند. داشتن رابطه سالم با افراد سرزنده و موفق باعث می شود فرد معلول بتواند در مورد نگرانی ها و احساساتی که درباره خود و معلوليتی که دارد با آن افراد درددل کند؛ از طرفی می تواند از پتانسيل و کمک هر يک از دوستانش استفاده کند و در جهت رسيدن به اهدافش قدم بردارد.
۲ – داوطلبانه در جامعه حاضر شويد: حضور در اجتماع نکته مهمی در زندگی معلولان است. اگر فرد معلول بياموزد که چگونه می تواند در اجتماع حضور يابد، هم به نوعی به خودش کمک کرده و هم به افراد معلول ديگری که قصد دارند در جامعه حضور بيابند.
دوست عزيز به خاطر داشته باشيد اين تنها خود شما هستيد که می توانيد با تکيه بر نيروی ايمان و اراده، موقعيت و جايگاه خود را در اجتماع تثبيت کنيد.
انتظار نداشته باشيد در گوشه ای از خانه بنشينيد و ديگران بدون آشنايی با شما و اطلاع از توانمندی هايتان از شما دعوت به همکاری و حضور در اجتماع کنند. بلند شويد و با تکيه بر نيروی ايمان به اطرافيان و جامعه ثابت کنيد معلول، فرد مسئوليت گريز و دست و پا بسته ای که از نيروی ابتکار محروم است، نيست. خوش فکری و استعدادهايتان را به همگان نشان دهيد، به جامعه بياييد تا روی توانمندی ها و قابليت های شما بيش از پيش حساب کنند.
۳ – با معلولان موفق ارتباط داشته باشيد: بی گمان نمی توان از نظر دور داشت که گاهی اوقات ممکن است احساس تنهايی کنيد. در اين شرايط صحبت کردن با فردی که معلوليت مشابهی دارد می تواند موثر واقع شود و همه چيز را تغيير دهد. چرا که او مشکلات مشابهی دارد و از اين نظر می تواند شما را به خوبی درک کند. با قرار گرفتن در گروه همتايان خود که توانسته اند به موفقيت های زيادی دست يابند، درمی يابيد افراد ديگری نيز هستند که از مشکلات مشابه رنج می برند اما با وجود اين، بر سختی های زندگی فائق آمده اند. با مشکلات و تنگناهای همتايان خود آشنا شويد و از آنها بخواهيد به شما نشان دهند که چگونه برای رسيدن به اهدافشان تلاش کرده اند. با افرادی معاشرت کنيد که تحسينشان می کنيد. وقتی با کسانی هستيد که افراد موفقی هستند بيشتر می توانيد خودتان را باور کنيد.
۴ – باورهای منفی را رد کنيد: هميشه کسانی هستند که آيه يأس می خوانند و انسان ها را در انجام اهدافشان دلسرد می کنند. در بسياری از موارد ديده می شود که فرد معلول با قدرت اراده و پشتکار تصميم به انجام کاری گرفته است که خوشبختی او را در آينده تضمين می کند اما تعدادی از اطرافيان دور و نزديک، او را اين گونه با باورهای منفی درگير می کنند: «تو از توانايی جسمانی لازم برای انجام چنين کاری برخوردار نيستي»، «مگر شرايطت را نمی بيني؟ بهتر است هدف کوچک تری را انتخاب کنی و بلند پرواز نباشي» و يا عده ای به خاطر ناآگاهی از استعدادهای معلول و يا از سر ترحم با ابراز جملاتی نظير اين که «روحيه تو با قرارگرفتن در چنين اماکنی آسيب می بيند»، «ممکن است رفت و آمد تو در شهر با شرايطی که داری خطرناک باشد»، «معابر، پياده روها و خيابان ها به هيچ عنوان مناسب عبور و مرور تو نيست» و… مانع شکوفايی او می شوند حال اگر شما به اين ندای منفی گوش کنيد، از پرداختن به افکار مثبت باز می مانيد. پس اگر کسی به شما گفت که نمی توانيد کاری را انجام دهيد، بهتر است توصيه های او را بشنويد اما آگاهانه و با خواست خودتان تصميم نهايی را بگيريد. اين که اطرافيان چه رفتار و واکنشی نشان می دهند چندان مهم نيست. نگاه خود شما به توانمندی هايتان حائز اهميت است.
۵ – از امتحان کردن نهراسيد: حتی کوچک ترين پيروزی ها می تواند اعتماد به نفستان را افزايش دهد و باعث شود دفعه بعدی که با يک مشکل يا هدف روبه رو شديد، بيشتر به خودتان اعتماد کنيد. رفتارهای دفاعی را کنار بگذاريد. وقتی به خودتان می گوييد که نمی توانيد به يک هدف خاص در زندگی تان برسيد، قبل از اين که حتی تلاشی کرده باشيد اجازه می دهيد که شکست بخوريد.
فراموش نکنيد بازندگان در هر جواب مشکلی را می بينند، ولی برنده در هر مشکلی جوابی را می بيند؛ پس مثل برنده ها فکر کنيد!
منبع : تعامل ؛ وب سایت شمعدانی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.