گزارش سمينار سماوات: سازمانهای مردم نهاد آموزشی و اشتغال توان یابان

سمینار بین المللی سماوات (سازمانهای مردم نهاد آموزشی و اشتغال توان یابان) در نیاسر کاشان آغاز به کار کرد
با حضور 25 مرکز اشتغالزایی معلولین سراسر کشور ومیهمانانی از کشورهای آلمان، ژاپن، پاکستان، لبنان وعراق اولین سمینار 3 روزه بین المللی مراکز آموزش و اشتفال زایی توان یابان (سماوات)درهتل سبز نیاسر کاشان شروع شد
ایلنا: با حضور ۲۵ مرکز اشتغالزایی معلولین سراسر کشور و میهمانانی از کشورهای آلمان، ژاپن، پاکستان، لبنان و عراق اولین سمینار ۳ روزه بین المللی مراکز آموزش و اشتفال زایی توان یابان در هتل سبز نیاسر کاشان شروع شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان این سمینار که به همت موسسه نیکوکاری کاشانه مهر و مجتمع نیکوکاری رعد الغدیر تهران از صبح روز سه شنبه بیست و هشتم آبان ماه سال جاری در هتل سبر نیاسر کاشان شروع شد قرار است پس از بیان نقطه نظرات هرکدام از روسای موسسات خیریه شرکت کننده، راهکارهای لازم جهت بهبود و رفع مشکلات اشتغال معلولین جسمی و حرکتی ارائه شود.
دبیر اجرایی اولین سمینار بین المللی مراکز آموزش و اشتفال زایی توان یابان شب گذشته در حاشیه برگزاری این سمینار در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری ایلنا در کاشان گفت: این برنامه اولین سمینار بین المللی مراکز مردم نهاد در حوزه آموزش، توانبخشی و اشتغال معلولین با حضور بیش از ۲۵ سازمان مردم نهاد و ۵ میهمان خارجی از کشورهای آلمان، لبنان، پاکستان، عراق. نماینده دکتر سورودا از ژاپن که به صورت غیر دولتی زیر نظر سازمان بهزیستی اداره می‌شوند برای اولین بار در کاشان برگزار می‌شود.
علیرضا آتشک با اشاره به اینکه در این سمینار سه روزه برنامه‌های بهینه آموزشی برای مدیریت معلولین مردم نهاد ارائه می‌گردد. گفت: درکنار این سمینار گارکاههایی در حوزه آموزش اشتغال و کار آفرینی نیز معلولین برگزار می‌شود.
وی برداشت باری از دوش دولت در حوزه کمک به توانبخشی حرفه‌ای معلولین، هم افزایی سرمایه‌های مردمی برای جهت دادن به اشتغال، آموزش و کار به جای صدقه دادن به افراد توان یاب را مهم‌ترین هدف برگزاری این همایش سه روزه عنوان کرد و گفت: دراین همایش مقالات پرفسور کریمی‌نژاد با موضوع توجه به نقش ژنتیک در پیشگیری از معلولیت‌ها و ارائه مقاله دکتر احمد با موضوع من کار می‌کنم پس هستم نیز ارائه می‌شود.
در مراسم افتتاحیه این سمینار که شب گذشته در هتل سبز نیاسر برگزار شد، علاوه بر حضور ۲۵ مرکز اشتغالزایی معلولین سراسر کشور و میهمانانی از کشورهای آلمان، ژاپن، پاکستان، لبنان و عراق، معاون مدیر کل و رئیس اداره بهزیستی شهرستان کاشان، روسای مرکز آمورش فنی و حرفه‌ای شهید موسویان، میراث فرهنگی، کار و رفاه اجتماعی کاشان، امام جمعه، بخشدار، شهردار و اعضای شورای اسلامی و جمعی از مسئولین محلی شهر نیاسر نیز حضور داشتند.
شایان ذکر است محور اصلی برنامه‌های امروز چهارشنبه بیست و نهم آبان ماه اولین سمینار بین المللی مراکز آموزش و اشتفال زایی توان یابان (سماوات) درهتل سبزنیاسر کاشان ارائه مقالات توسط کار‌شناسان واساتید علم ژنتیک ایران و کار آفرینی همراه با برگزاری کارگاه آشتغال و کار آفرینی توسط معلولین توانا و توانبخشی شغلی یک ضرورت حیاتی برای افراد با توانایی‌های گوناگون است.
مراکز شرکت کننده در همایش: کانون معلولین توانا(قزوین) ؛ موسسه خیریه آموزشی توانبخشی توان یابان یزد ؛ مجتمع نیکوکاری توانیابان مشهد ؛‌ انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توان یاب ؛ موسسه نیکوکاری رعد الغدیر مرکزی(تهران) ؛ انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان ؛ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد کرج ؛‌ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد زنجان ؛ موسسه نیکوکاری توانیابان موسی ابن جعفر(ع)، پیشوا ؛ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد کرمان ؛ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد طالقان ؛‌ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد سنندج ؛ موسسه نیکوکاری کاشانه مهر کاشان ؛ موسسه نیکوکاری رعد الغدیر پاکدشت ؛ موسسه نیکوکاری رعد الغدیر توان یابان فارس ؛ موسسه خیریه باران مهر لیان بوشهر ؛ دفتر فرهنگ معلولین قم ؛ مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد فاطمیه قم ؛ مرکز آموزش فنی و حرفه‏ای معلولین جسمی حرکتی رضوان زاهدان ؛ موسسه خیریه عطیه سبزوار ؛ مجتمع آموزشی نیکوکاری گیلان ؛ مرکز توانبخشی سینا همدان
منبع: خبرگزاري ایلنا، کد خبر: 122017، 29/8/1392

مدیر موسسه‌ی نیکوکاری رعد الغدیر: ما می‌خواهیم بازویی برای دولت باشیم
دبیر اجرایی سمینار بین المللی مراکز حرفه‌آموزی توانبخشی و اشتغال‌توان‌یابان در اولین روز برگزاری سمینار بین المللی که با حضور 25 مرکز در نیاسر کاشان در حال برگزاری است در گفتگو با خبرنگار پیک توانا ازهدایت سرمایه‌ی یکصد میلیاردی 25 مرکز رعد در سراسر کشور خبر داد و گفت:
به گزارش پیک توانا
هم اکنون بیش از یک‌صد میلیارد تومان سرمایه‌ی مردمی در سطح کشور توسط 25 مرکز رعد مدیریت می شود که اگر این 25 مرکز ها بتوانند در کنار یکدیگر قرار گرفته و با برگرفتن اهداف یگانه و نیز با هماهنگی و هم افزایی بتوانند کار کنند ما قادر به ارائه‌ی خدمات مضاعفی به معلولان کشور خواهیم شد.
علیرضا آتشک با اشاره به این مطلب که این اقدام به جای دادن کمک‌های بلاعوض موردی و حمایت‌هایی که دوام زیادی ندارند به ما کمک می‌کند که این پتانسیل‌ها را به بهترین شکل استفاده کنیم گفت:آموزش به موقع و حرفه‌آموزی منجر به اشتغال و توسعه کارگاه‌های اشتغال، از طریق یک شبکه‌سازی کشوری از اهداف مهم و بلند مدت این سمینار است.
مدیر موسسه‌ی نیکوکاری رعد الغدیر در توضیح انتخاب نام “سماوات” برای این سمینار گفت: با توجه به اینکه تمام موسساتی که در زمینه معلولان فعالیت می‌کنند در دو هدف اشتغال‌آفرینی برای معلولان و توانبخشی مشترک هستند پس ما نام سماوات را برای این سمینار انتخاب کردیم که این نام اختصار جمله ی سازمان‌های مردم‌نهاد آموزشی اشتغال و توانبخشی است.
آتشک همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار پیک توانا که آیا نهادها و سازمان‌های مردمی نیز در برگزاری این سمینار همکاری داشته و با شما سهیم هستند گفت: این سمینار کاملا غیردولتی است و با بودجه‌ی دو مجموعه‌ی رعد الغدیر و کاشانه‌ی مهر کاشان که افراد خیر از آنها حمایت می کنند برگزار شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بودجه ی برگزاری این سمینار مانند سمینارهای دولتی و با صرف هزینه‌های آنچنانی نیست تصریح کرد: این کار چون یک کار مردمی بوده با رایزنی‌های مختلف و با حداقل هزینه‌ها برگزار شده و خوشبختانه توانسته پذیرای130 میهمان از 25 شهر کشور و چندین میهمان از 5 شهر خارجی بوده و این عزیزان را دور هم جمع کند.
مدیر موسسه ی نیکوکاری رعد الغدیر همچنین در توضیح حضور نمایندگان 5 کشور خارجی در این سمینار گفت: آقای “مایکل هایل” از کشور آلمان آمده، وی که کارخانه تولید ویلچر دارد،70 کارگر معلول و 230 کارگر تندرست دارند و بهترین ویلچرهای دنیا را تولید می‌کنند.
آتشک افزود: دکتر “ابوتراب” از پاکستان و از طریق دفتر فرهنگ معلولان به سمینار دعوت شده اند. و “دکتر سونادا” که نماینده‌ی ایشان از ژاپن آمده‌اند یک “ان.جی.اوی” بسیار بزرگ بین‌المللی هستند که در آفریقا و آسیا فعالیت می‌کنند و در حوزه خدمات به مردم جهان عام بدون در نظر گرفتن نژاد و پوست و…خدمت می‌کنند.
وی همچنین از حضور نمایندگانی از دو کشور عراق و لبنان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه به زودی یک مرکزدر نجف و یک مرکز در جنوب لبنان با همکاری مراکز مردم‌نهاد و خدمات‌رسانی ایجاد خواهد شد دوستان لبنانی و عراقی هم برای دریافت تجربیات و الگوبرداری از فعالیت این 25 مرکز به این سمینار آمده‌اند.
دبیر اجرایی این سمینار بین المللی تصریح کرد: ما می‌خواهیم بازویی برای دولت باشیم تا به معلولان خدمت بیشتری بشود و کمک‌های مردمی و خیران و امکانات دیگر را به طور کارشناسی‌شده به سوی توانبخشی حرفه‌ای سوق بدهیم
آتشک با اظهار این مطلب که خروجی این سمینار تصویب یک اساسنامه است گفت: روز آخر سمینار تمام مدیران این مراکز اساسنامه‌ای را با هم به تصویب خواهند رساند که به موجب آن دبیر این سمینار، مکان دائمی و محل بعدی برگزاری سمینار مشخص خواهد شد.
منبع: نوروزي، وب سايت كانون معلولين توانا، 28/8/1392

همایش بین المللی سماوات در مشهد اردهال کاشان پایان یافت
کاشان– ایرنا- همایش بین المللی سماوات (سازمانهای مردم نهاد آموزشی و اشتغال توان یابان) شامگاه پنجشنبه در مشهد اردهال کاشان پس از سه روز برگزاری به کار خود پایان داد.
به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی این همایش بین المللی گفت: این همایش با مشارکت 25 موسسه خیریه معلولان ایران و نمایندگانی از کشورهای آلمان، ژاپن، پاکستان، لبنان و عراق برگزار شد.
علیرضا آتشک، معرفی و آموزش مهارتهای موسسات مردم نهاد و خیریه معلولان کشورمان به کشوهای خارجی شرکت کننده را از اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.
وی اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه توانبخشی و آموزش معلولان جسمی حرکتی و غیرحرکتی، بسیار موفق عمل کرده است.
وی با بیان اینکه تاکنون 25 موسسه خیریه کارآفرین و اشتغالزا در کشور راه اندازی شده است، افزود: این موسسه ها با ارائه خدمات توانبخشی رایگان توانسته اند با زیرپوشش قراردادن معلولان، زندگی تازه ای به آنها ببخشند.
در آیین اختتامیه این همایش رساله توضیح المسائل آیت الله سیستانی به خط بریل، به همراه 20 جلد کتاب ویژه معلولان در حوزه های احکام و معارف اسلامی با حضور آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و نیز معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرده برداری شد.
دبیر اجرایی این همایش گفت: این رساله برای آشنایی معلولان با احکام اسلامی و شرعی این مرجع تقلید چاپ و منتشر شده است.
وی افزود: همزمان با پرده برداری از این رساله از 20 جلد کتاب ویژه معلولان در حوزه های احکام و معارف اسلامی نیز پرده برداری شد.
در این همایش 140 نفر از معلولان کارآفرین ایران و کشورهای یاد شده حضور داشتند.
منبع: خبرگزاري ایرنا اصفهان، کد خبر: 80915171 (3664334) | تاریخ خبر: 30/08/1392

کتاب
سماوات: سازمان های مردم‌ نهاد آموزش و اشتغال توان یابان، علی نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۷، ۳۴۴ ص.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *