حضور کانون توانا در کنفرانس بین المللی اشتغال معلولان EASPD در ترکیه

logoکانون معلولین توانا با هدف ترویج فرهنگ اشتغال آفرینی برای معلولان و برای اولین بار در کنفرانس بین المللی EASPD شرکت کرد.

tavana-EASPDبه گزارش اداره روابط عمومی کانون معلولین توانا ،
این کنفرانس بین المللی که موضوع اشتغال معلولان را با نگرش افزایش آگاهی و فرصت های شغلی محور خود قرار داده بود، 27 و 28 سپتامبر همزمان با 5 و6 مهر در استانبول ترکیه برگزار شد.
گفتنی است یکی از نکات برجسته در برگزاری این کنفرانس حضور کشورهای مختلف بود که کانون معلولین توانا نیز بعنوان ان.جی.اوی فعال در زمینه اشتغال، در این کنفرانس حضور پیدا کرد.
همچنین کانون توانا در این کنفرانس که با موضوع “اشتغال معلولین” برگزار شد حضور پررنگی داشته است زیرا تاکنون توانسته 300 شغل پایدار ایجاد نماید.
کانون معلولین با حضور خود در کارگاه های این کنفرانس بین المللی به معرفی کانون و انتشار فلسفه حفظ عزت و احترام انسانی معلولان پرداخته و در زمینه کارآفرینی برای معلولان این نکته را بیان کرد که ” معلولی که شغل داشته باشد دیگر معلول نیست” چرا که این فرد با رسیدن به استقلال مالی و فردی، می تواند مانند افراد تندرست در جامعه زندگی کند.
یکی از دستآوردهای کانون توانا از حضور در این کنفرانس، سخنرانی رئیس هیات مدیره کانون بود که وی در سخنان خود به بیان دیدگاه های کانون توانا در زمینه “اشتغال معلولین” پرداخت.
سید محمد موسوی همچنین عدم درخواست کمک بلاعوض و توانبخشی روحی را دو ویژگی بارز کانون معلولین دانسته و ادامه داد: این دو ویژگی در سطح کشور و همینطور در سطح بین الملل ویژگی های مثبت و ویژه ای محسوب می شوند بطوریکه در این کنفرانس نیز کانون توانا را به عنوان “تنها مجموعه ای که کمک بلاعوض درخواست نمی کند” معرفی نمودند.
موسوی در سخنان خود با اعلام این موضوع که معلولیت محدودیت است و ناتوانی نیست اشاره کرد: انسان در پی محدودیت سازنده می شود و کانون معلولین توانا بدون کمک مردم و دولت و تنها با تکیه بر فعالیت های اقتصادی خویش توانسته 18 سال فعالیت کرده و پابرجا بماند زیرا کمک درخواست کمک بلاعوض را خلاف عزت و کرامت معلولان می داند.
موسوی همچنین در جلسه هیات مدیره EASPD حضور یافته و به معرفی مجموعه کانون معلولین توانا پرداخت.
گفتنی است هدف کانون توانا از حضور در این کنفرانس، معرفی اهداف و نگرش کانون توانا به توانمندی های معلولان و ایجاد این احساس که یاری رساندن به این گروه جزء وظایف انسانی همه ماست بوده است.
لازم به ذکر است در این کنفرانس دو روزه، شانزده کارگاه آموزشی برگزار شد که از این تعداد ده کارگاه در روز اول و شش کارگاه دیگر در روز دوم کنفرانس برگزار شد.
همچنین این کنفرانس بین المللی که از اروپا و از کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز شرکت کننده داشت، منعکس کننده اطلاعات و تجربیات موفق کشورهای مختلف در زمینه اشتغالزایی و حضور معلولان در بازار کار بود.
گفتنی است در این کنفرانس ده سازمان از کشورهای اتریش، ایالات متحده امریکا، لوکزامبورگ، ایرلند شمالی، بلژیک، هلند، رومانی و اسپانیا به عنوان سازمان های برتر شناخته شدند و از این بین سازمان “ایفس اسپاگات” از کشور اتریش به خاطر زندگی مستقل و اشتغالزایی در بازار کاری آزاد به عنوان سازمان برگزیده معرفی شد.
قابل ذکر است بین شرکت کنندگان مختلفِ این کنفرانس، کانون معلولین توانا تنها انجمنی بود که بدون درخواست کمک بلاعوض از مردم فعالیت می کرد و بقیه نهادهای شرکت کننده متکی به کمک های مردمی بودند.
همچنین شهردار ترکیه از حضور کانون توانا اظهار خرسندی کرده و خواستار همکاری مستمر با کانون توانا شد و شروع این همکاری دوجانبه منجر به بازدید کانون معلولین از فعالیت های آموزشی و فرهنگی شهرداری استانبول شد.
گفتنی است این کنفرانس سیزدهمین کنفرانسی است که توسط سازمان EASPD که یک اتحادیه اروپایی برگزار می شود و لازم به ذکر است این سازمان همه ساله کنفرانس هایی را با موضوع معلولیت برگزار می کند
در پایان کنفرانس، فیلم و پاورپوینتی از فعالیت های کارآفرینی کانون توانا پخش شد.
منبع: وب سايت كانون معلولين توانا، 18/8/1392

Uluslararası Engelli Bireylerin İstidamı Konferansı
27-28 Eylül 2013
İstanbul – Türkiye

09.09.2013 / Genel Bilgilendirme
27-28 Eylül 2013 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, EASPD – Engellileri için Servis Sağlayıcılar Avrupa Derneği (European Association of Service Providers For Persons with Disabilities) işbirliğinde Uluslararası Engelli İstihdamı Konferansı düzenleyecektir.
İŞKUR, Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Uluslararası çalışma Örgütü ILO tarafından da desteklenen konferans İstanbul’da gerçekleşecektir.
Konferans hakkında kapsamlı bilgi için – http://www.eyh.gov.tr/tr/23993/Kongre-uluslararasi-herkes-icin-istihdam

EASPD-Turkey

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *