اینجا شاید بهشت معلولان باشد، كارخانه بهداشتي فيروز

تعدادی ویلچر و عصا از همان ابتدای ورود به کارخانه جلب نظر می کند و در ذهن این سوال را ایجاد می کند که این چیزها در یک فضای صنعتی و یک کارخانه تولید مواد بهداشتی چه می کند؟!

firozبه گزارش خبری ایرنا
وارد سالن تولید که می شوی، صمیمت بالای کارگران بین یکدیگر و جدیت در کار را بوضوح مشاهده می کنی و این ها می تواند برای هر غریبه ای باورش سخت باشد.

کارگری که خودش معلول است اما بازوی همکار نابینایش را گرفته و به او در راه رفتن کمک می کند، اینها صحنه های نابی است که در شرکت فیروز می توان دید،کارخانه ای که بیشتر از ۸۵ درصد کارگران و کارکنانش را معلولین تشکیل می دهند.
اینجا یک جورهایی با تمام کارخانه های دنیا فرق دارد، در خیلی از قسمت های تولید خبری از ماشین آلات پیشرفته نیست و کارها به شکل دستی انجام می شود، چند کارگر نابینا با مهارت هرچه تمام شاید هم بهتر از دستگاه ولی با سرعت کمتر، محصولات تولیدی شرکت را بسته بندی می کنند و کمی آن طرف تر چند کارگر ناشنوا در قسمت دیگری غرق کار خود هستند.
مدیر تولید کارخانه با دست به کارگرانی اشاره می کند که هرکدام از ملی پوشان یک رشته ورزشی و برخی هم از قهرمانان ملی هستند و در رشته های مختلف مانند گلبال، والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر فعالیت می کنند.
غم و احساس خجالتی در چهره اینجا تقریبا معنی ندارد چرا که اینجا همه یکرنگ و فعال هستند، شاید اینجا بهشت معلولین است، جایی که به نیازهای مختلف آنان پاسخ داده شده و فضایی مناسب با توجه به محدودیت های این قشر، برایشان درنظر گرفته شده است و از ترحم های نابجا هم خبری نیست.
بدین وصف شرکت تولیدی فیروز در زمینه کاری خود به یکی از واحدهای تولیدی سرشناس کشور تبدیل شده است.
مدیر عامل شرکت گروه بهداشتی فیروز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به تشریح وضعیت این شرکت خاص پرداخت و گفت: ۲۱۰ تن از نیروی کار ما معادل ۸۶ درصد را معلولین از نابینایان و ناشنوایان گرفته تا معلولین جسمی و حرکتی و بیماران ام اسی تشکیل می دهند.
ˈمحمد موسویˈ اشتغالزایی در برهه کنونی را نوعی جهاد تعبیر کرد و افزود: خود را قبل از این که یک صنعتگر بدانم مدافع ارزش ها و کرامت انسانی می شناسم و با این هدف و به قصد ایجاد شغل بوی‍ژه برای معلولین تلاش کردم تا در این شرکت فضای مناسبی را برای جویندگان کار از قشر معلول که نزدیک به ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می دهند، فراهم کنم.
وی که بنیان گذار کانون معلولین توانای قزوین و رییس هیات مدیره این سازمان مردم نهاد نیز می باشد، گفت: شرکت فیروز به منظور حمایت از معلولین در کارهای فرهنگی و ورزشی نیز فعال است و انتشار نشریه وی‍ژه معلولین و فعالیت کانون توانا و باشگاه فیروز نیز در همین راستا صورت می گیرد.
رییس هیات مدیره کانون معلولین توانا با اشاره به اینکه این کانون در پی احیای خلاقیت های این قشر است و به عنوان سازمانی مردم نهاد بدنبال پی گیری حقوق معلولین می باشد، یادآور شد: تنها سازمان مردم نهادی هستیم که هیچ کمک بلاعوض دریافت نمی کنیم.
موسوی در خصوص استفاده نکردن از ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته در برخی از قسمت های کارخانه نیز گفت: هرجا که نیاز نبوده از دستگاه استفاده نکردیم چرا که جمعیت جوان ما برعکس اروپا زیاد است و تقلید کورکورانه نکردیم تا اشتغال داشته باشیم حتی به قیمت اینکه کمتر سود کنیم.
مدیرعامل شرکت فیروز با بیان اینکه همه تلاش خود را انجام داده ایم تا الگو و سمبلی باشیم تا سرمایه گذاری کشور به سمت تولید و اشتغال هدایت شود، یادآور شد: در حال حاضر این واحد تولیدی با تمام ظرفیت کار می کند و طرح توسعه شرکت نیز در دستور کار قرار دارد.
موسوی همچنین از تلاش شرکت فیروز برای مشارکت و سرمایه گذاری برای ایجاد یک واحد تولیدی در ترکیه خبر داد و گفت: مسوولین ترکیه از این اقدام استقبال خوبی به عمل آورده اند و قول داده اند تا ۶۰ درصد نیروی کار خود را از افراد معلول جذب کنند و دولت این کشور نیز تبلیغات محصولات ما را به شکل رایگان انجام دهد.
وی، توجه به کیفیت را از اولویت های مهم شرکت فیروز دانست و گفت: در همین رابطه شرکت ما امسال توانست جزو واحدهای نمونه تولیدی استان قزوین در بخش استاندارد قرار بگیرد و مدیرکنترل کیفیت کارخانه جزو مدیران نمونه کشور انتخاب شد.
موسوی در خصوص حضور نیافتن در مراسم روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای نمونه قزوین به رغم انتخاب به عنوان واحد نمونه گفت: نزدیک به دو ماه پیش به ما اطلاع دادند که شرکت شما به عنوان یکی از واحدهای نمونه در بخش استاندارد معرفی شده است و در مراسمی ضمن معرفی واحد، لوح تقدیر نیز دریافت می کنید.
مدیرعامل شرکت فیروز در ادامه افزود:یک روز پیش از برگزاری مراسم یک مقام مسوول از اداره کل استاندارد قزوین با من تماس گرفت و خواهش کرد تا در مراسم حضور پیدا نکنم و گفت که خودشان لوح را به کارخانه می آورند و تحویل می دهند.
وی با قدردانی از اداره کل استاندارد قزوین بابت انتخاب این شرکت به عنوان واحد نمونه با بیان اینکه حتی جای ما در بین صاحبان واحدهای نمونه در روز مراسم رزرو شده و خالی گذاشته شده بود که این نشان می داد اداره کل استاندارد در پی تقدیر از واحد ما بود اما این اتفاق در روز مراسم و زمان اهدای لوح های تقدیر رخ نداد.
موسوی اضافه کرد: پس از برخی پیگیری ها دریافتیم که یک مقام مسوول استان حاضر به امضای لوح تقدیر واحد ما نشده و در این خصوص به اداره کل استاندارد دستور داده و متاسفانه باید اذعان کرد در این زمینه برخوردی شخصی-سیاسی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه یکی از خبرنگاران از استانداری قزوین این موضوع را پیگیری کرده بود که در همین رابطه مسوولی از استانداری به وی گفته بود که لوح امضاء شده و شاید لوح در اداره کل استاندارد گم شده است که باید گفت این حرف کذب و نادرست بوده است زیرا اطلاعاتی در اختیار داریم که استاندارد زمینه دادن لوح را فراهم کرده اما به دستور مقام بالاتر از انجام این کار منع شده است.
مدیرعامل شرکت فیروز در خصوص ریشه این مشکل و ندادن لوح تقدیر به این واحد به رغم انتخاب به عنوان واحد نمونه استاندارد، گفت: ما بدنبال دفاع از حقوق شهروندی و اجتماعی معلولین هستیم و به خاطر همین مساله نیز به بعضی مسوولین انتقاد داشته و آنها را به چالش کشاندیم و همین موضوع نیز ظاهرا برای برخی ناخوشایند بوده است و باعث شده تا این اتفاق بیافتاد و تلاش شود تا فعالیت های فیروز کمرنگ جلوه داده شود.
موسوی ادامه داد: در نامه ای شفاف به استاندار قزوین و ارسال رونوشت آن به مسوولین کشور پیگیر این مساله و احقاق حق شرکت خواهم بود و امیدوارم محکمه ای برای رسیدگی به این موضوع پیدا شود چرا که این حرکت ناشایست نباید تاوان فعالیت های خیرخواهانه و انسان دوستانه ما باشد.
وی در پایان با بیان اینکه سرمایه از آن خداست و ما تنها ماموریم تا این سرمایه را در اختیار بندگان خدا قرار دهیم و خدمتی هرچند کوچک را انجام داده باشیم، اظهار امیدواری کرد افرادی چون کارآفرینان و مدافعان حقوق اقشار آسیب پذیر از جمله معلولین بیشتر مورد توجه قرار گرفته و برای فعالیت آنان در صورت عدم توجه لااقل مشکل و مزاحمتی نیز ایجاد نشود.
گروه بهداشتی فیروز درشهر صنعتی البرز قزوین قرار دارد که با بیش ۲۰۰نفر پرسنل که ۸۶درصد آنان از معلولان هستند محصولات بهداشتی تولید می کند.

منبع: خبرگزاري ايرنا ؛ وب سايت كانون معلولين توانا، 14/8/1392

2 پاسخ
 1. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام همسرمن از اردیبهشت بیکار هستن زمانی که بیکار شدن فرزند دوم من بدنیا اومدن ایشون معلولیت متوسط پا دارن.الان چندوقت دنبال کار هستن.چندبار شرکت فیروز در قزوین اومدن متاسفانه راه ندادن که حتی صحبت کنن .وضعیت ما خیلی بده با این اوضاع مملکت واقعا سخته زندگی کردن به علت معلولیت هم که کار نمیدن.وبه همین علت هم بیرونشون کردن.به اسم تعدیل نیرو.خواهش میکنم کمکمون کنید.

  پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  سلام من از اینکه تازه وارد این سایت شدم خیلی خوشحال هستم که همچین چیزی رو میبینم. تشکر میکنم از آقای سید محمد موسوی که همچین کارآفرینی برای معلولین دارن. منهم شخصاً معلول هستم و روی ویلچر میشینم و دوست دارم با سید موسوی ارتباط برقرار کنم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.