سخن امام حسین(ع) در عرفات درباره معلولین

emam hosein-malolinامام حسین(ع) پس از اعمال حج، نمایندگان قبایل و اقوام و بلاد را در صحرای عرفات جمع آورد و در سخنرانی و خطابه‏ای، مسئولیت‏ها و وظایف آنان را یادآور شد. ضمن راهنمایی اقشار مختلف، وظایف جامعه و مدیران درباره معلولین را هم گوشزد نمود. حضرت درباره معلولین و رعایت حقوق آنان چنین می‏فرماید:

ای مردم به چشم خود می‏بینید که پیمان‏های خدا شکسته شده و شما هراس نمی‏کنید، بابت نقض تعهد پدران خود به هراس افتاده‏اید، و این در حالی است که تعهد به رسول خدا بی‏مقدار و خوار گشته، نابینایان و ناشنوایان و معلولان در شهرها بی‌ياور مانده‏اند و به آن‏ها رسيدگي نمی‏شود. شما به اندازه و مقام خود و در خور مسئولیت خود کار نمی‏کنید؛ حتي از کسانی که خادم معلولین‌اند تشکر نمی‌نمایید. (تحف العقول، ص237)

این حدیث بیانگر عنایت و توجه حضرت به رسیدگی و اهتمام به امور معلولین می‏باشد. ایشان در اوج فعالیت‏های مبارزه‏جویانه و اصلاح‏طلبانه عليه جور و ستم یزید از توجه به مسائل دینی معلولین غافل نشده و عموم مردم و نخبگان را به امور معلولين توجه مي‌دهد؛ نيز بی‏توجهی به معلولین را در ردیف عهدشکنی با خدا و رسولش مي‌داند. بنابراین بر اساس اين فرمایشات اهتمام و توجه به معلولین از وظایف همگانی است.

دفتر فرهنگ معلولين

پوستر پيام امام حسين(ع)
payame-Emam-Husein

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.