ابوالعیناء روشندل: اديب مردم دوست

ابوالعیناء روشندل
اديب مردم دوست

مقدمه
aboAleina-adibابوالعیناء (191-282ق) از تابعین است. او چهل سال اول عمرش را با چشمانی دارای انحراف(لوچی) گذراند و پنجاه سال بقیه عمرش را در نابینایی مطلق زندگی کرد. اما زندگی پر تحرک و فعال او می‏تواند الگویی برای روشندلان جهان باشد. البته از زندگی ابوالعیناء، درس‏های گوناگون می‏توان آموخت، ولی یک نکته از همه مهّم‏تر است و آن روابط عمومی او و ارتباطش با مردم یا مردم‏داری و مردم دوستی او است.
روشندلان بعضاً خوش اخلاق نیستند و به اين بهانه كه نمی‏توانند به خواسته‏های خود برسند، مردم‏داری و خوش خلقی آنان با مردم ضعیف است. اما ابوالعیناء با اینکه زیباروی نبود اما با مزاح، طنز، خنده و شوخی هم حقایق را بیان می‏کرد و هم مخاطبان را جذب خود می‏نمود. در روایتی که کلینی در کتاب کافی از او نقل کرده، ابوالعيناء تنها مشکل خود را در دوره نابینایی پیشقدمی در سلام دانسته است. چون مخاطب را نمی‏دیده، از اینرو به او سلام نمی‏گفته و معمولاً دیگران سلام را شروع می‏کرده‏اند.
این نکته نشان‏دهنده اهمیت ارتباط اجتماعی از نظر ابوالعیناء است. دفتر فرهنگ معلولین درصدد است زندگینامه همه بزرگان معلول را تهیه و تألیف و به صورت شنیداری و کاغذی منتشر نمايد. اگر در این زمینه پیشنهادی هست با کمال افتخار پذیرا هستیم. همچنین از نقدها و اصلاحات همه عزیزان کمال تشکر را داریم.

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.