محمد خزائلي

شادروان محمد خزائلي در سال 1292 هجري شمسي دركرهرود اراك متولد شد، در هجده ماهگي بر اثر ابتلا به بيماري آبله بينايي خود را از دست داد، وي در هفت سالگي به مكتب شيخ حسين مدني رفت و به محض افتتاح اولين مدرسه در اراك روانه مدرسه شد.
تحصيلات متوسطه را در دبيرستان صمصامي اراك گذرانيد و ديپلم خود را در رشته ادبيات با گذرانيدن امتحانات متفرقه در تهران اخذ نمود، وي در سال 1318 ازدواج كرد و ثمره اين پيوند چهار دختر و چهار پسر مي باشد.
در سال 1321 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به عنوان معلم و دبير در شهرستانهاي گلپايگان و اراك تدريس كرد. نحوه تدريس وي در درس هندسه چنان بود كه تعجب و تحسين وزير فرهنگ وقت را برانگيخت و موجب اعطا مدال درجه اول علمي به وي گشت. خزائلي در سال 1324 درجه ليسانس خود را از دانشكده الهيات با رتبه اول دريافت نمود و مجدداً مفتخر به دريافت مدال علمي شد.
پس از آن در سال 1325 از دانشكده حقوق و در سال 1329 از دانشكده ادبيات نيز ليسانس گرفت، رساله دكتراي حقوق او كتابي است با عنوان مسئوليت مدني كارفرما ناشي از عمل كارگر، كه كتاب تحقيقي ارزنده اي است.
پشتكار و قدرت فراگيري و ذوق وي چنان بود كه در سال 1332 در رشته ادبيات فارسي و در سال 1336 در رشته حقوق قضايي از دانشگاه تهران درجه دكتري گرفت.
خزائلي به تصديق اغلب دانشمندان و اهل فن در علوم مذهبي و ادبيات عرب و معقول و منقول، تصوف، علم تفسير و حقوق اسلامي و مذهب شناسي كم نظير بود. او در سال 1317 اولين آموزشگاه خزائلي را در اراك تأسيس نمود و سپس آموزشگاههاي ديگري را در تهران بنيان نهاد، وي بنيانگذار آموزشگاههاي شبانه در ايران و همچنين مؤسس اولين انجمن حمايت و هدايت نابينايان و آموزشگاه نابينايان بزرگسال در ايران است.
شادروان دكتر محمد خزائلي به آموزش بنيادها و نهادهاي ادبي خدمتي بسزا نموده است و تأليفات او درباره اعلام و احكام قرآن و حكمت مشاء و منطق و فلسفه شرق و منطق نظري و عملي از جمله منابع و مأخذ تحقيقات قرآني و فلسفي و منطقي به شمار مي آيند. وي همچنين كتابهاي ديگري در زمينه روانشناسي، زيبا شناسي به دانش پژوهان هديه نموده و با ياري دوستان خود از جمله دكتر حسن سادات ناصري كتاب بديع و دكتر محمد خوانساري كتاب مختارات و به مدد سيد ضياءالدين ميرميران دستور جاويدان و اسلوب الحديث را با كمك سيد عبدالباقي تنكابني به جامعه ادبي ايران تقديم نموده است.
دكتر محمد خزائلي نه تنها در راه نشر فرهنگ و معارف كشورمان براستي كوشش نمود بلكه در راه بهزيستي و بهسازي جامعه نابينايان ايران نيز خدمات ارزنده اي نموده است. وي در سال 1353 پس از يك هفته اغما در سن 62 سالگي چشم از جهان فروبست.

جهت دريافت اطلاعات بيشتر ميتوانيد كتاب زير را دريافت نماييد:

khazaeli

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.